DarikFinance.bg дава възможност на своите читатели да се запознаят с окончателните варианти на двата доклада на ЕК. Докладите са на портал Европа.
Докладът за правосъдие и вътрешни работи
-----------------------
* Материалът се обновява непрекъснато
----------------------
Европейската комисия ще обяви в Брюксел два мониторингови доклада за напредъка на България – за областта правосъдие и вътрешни работи и един за усвояването на европейските пари. Предполага се, че ЕК ще лиши от акредитации две български агенции, работещи с пари по програма ФАР.
Eвропейската комисия ще отнеме акредитациите на Националното звено за финансиране и договаряне към Министерството на финансите и на агенция ФАР в Министерството на регионалното развитие и благоустройството, пише в документ, за който се предполага, че е окончателен вариант. Очаква се в докладите на Европейската комисия да има остри критики към правителството в България заради несправянето с организираната престъпност, корупцията и прането на пари. Заради пропуски в работата им ще бъдат лишени от акредитация две агенции, което означава, че те повече няма да могат да се разпореждат с пари от Европейския съюз. Има опасност от страната да бъде поискано да върне част от получените пари.
В доклада на комисията пише още, че администрацията е с ниски заплати и е податлива на корупция, липсва воля за бързо справяне с финансовите измами, а липсата на резултати в борбата с корупцията по високите етажи и организираната престъпност предизвикват загриженост. Очаква се представянето на доклада да бъде около 14 часа. За същия час е насрочено внасянето на шестия вот на недоверие към правителството. Час по-късно във Варна се очаква премиерът Сергей Станишев да даде пресконференция, следвана от тази на вътрешния министър Михаил Миков.
Информацията за съдържанието на докалада е в голяма степен предизвестена, не само заради изтичането на информация, но и заради предварително известните на нередности по различни програми, финансирани от Европейския съюз.
DarikFinance ще следи в реално време новините по оповестяването на мониторинговия доклад.
Какъв ще е ефектът от очаквания доклад, DarikFinance.bg потърси прогнози от наблюдатели на капиталовите пазари. Мнението на Алекс Бебов от Балканска Консултанска Компания може да прочетете тук.
В хронология, новините, предшестващи доклада, бяха свързани със санкции за две агенции, управлявали европарите и поредица от съобщения за очаквано спиране на 500 млн. евро за България, впоследствие нараснали на 600 млн. евро.
Новината отекна и в световните агенции.
Своите очаквания за ефекта от доклада на Европейската комисия може да споделите и в анкетата на DarikFinance.bg, която пита дали според вас отражението ще бъде усетено като напрежение в тройната коалиция, като понижаване ръста на икономиката, нови спадове на БФБ или друг от посочените варианти.
11:00
Европейската комисия е обект на повечето вътрешни разследвания през миналата година на службата за борба с измамите /ОЛАФ/, докато Белгия, България, Германия, Италия и Румъния са отговорни за повечето от новите случаи на предполагаеми измами сред страните-членки, съобщава EU Observer.
В годишния отчет на ОЛАФ се посочва случай с “агент”, нает в офис на ЕК в чужбина, който е откраднал пари, подправял е документация и се е опитал да подкупи колеги.
Румъния оглавява списъка на страните-членки с нови разследвания с 95 случая. Тя е следвана от Италия, Германия, Белгия, България, Испания, Гърция и Полша.
Повечето от разследванията включват злоупотреби със земеделски субсидии, контрабанда на цигари и “външна помощ” от ЕС – проекти, свързани с развитие и хуманитарни цели.
12:00
На заседанието си Висшият съдебен съвет реши да бъде направена проверка по всички дела, споменати в доклада на ОЛАФ. Резултатите от проверката ще бъдат разгледани от Инспектората към съвета и антикорупционната комисия. Главният прокурор Борис Велчев съобщи на заседанието, че в доклада на ОЛАФ има неверни твърдения като например това, че не е давана достатъчно информация на комисията „Кушлев”.
13.00
Опозицията внесе в деловодството на Народното събрание искане за шести вот на недоверие към кабинета "Станишев . Сред основните мотиви са нанесените материални и морални щети на България и нейните граждани поради неусвояване на парите от европейските структурни фондове.
Според правилника за работа на НС дебатите по вота могат да бъдат насрочени не по-рано от три и не по-късно от седем дни, след депозиране на искането.
Под искането са се подписали над 80 народни представители от ОДС, ДСБ, Атака, БНС, БНД и независими депутати. Всички лидери на опозиционните парламентарни партии присъстваха при представяне на документа в канцеларията на Народното събрание.
14:00
Европейската комисия обяви, че отнема акредитациите на две агенции по ФАР и спира финансирането за инфраструктурни проекти по линия на ИСПА за България.
Това бе съобщено при представянето на докладите за България и Румъния, изготвени от Европейската комисия според изискванията на механизма за контрол и сътрудничество, задействан по отношение на двете страни след приемането им в Европейския съюз. Представянето пред акредитирани към Европейската комисия журналисти направиха ръководителят на пресслужбата на комисията Йоханес Лайтенбергер и говорителят Марк Грей. Когато двете страни се присъединиха към Европейския съюз през 2007 г., те се ангажираха да преодолеят слабостите в съдебните системи и да засилят борбата срещу корупцията. Организираната престъпност бе изтъкната също като явление, предизвикващо особена загриженост в България, заяви Йоханес Лайтенбергер, цитиран от БТА.
Първите доклади на Европейската комисия бяха публикувани през юни миналата година. Сега, година и половина по-късно, правим по-детайлна оценка на положението в двете страни. Сегашните доклади са обективни, балансирани и основани на всестранен преглед на фактите. Те посочват постигнатия напредък, но и очертават по откровен начин къде е необходима допълнителна работа, добави той.Според него положението е различно в Румъния и България, а целта на Европейската комисия не е да прави сравнение между двете страни. Като цяло, обстановката в Румъния очертава смесена картина. Главните елементи на една функционираща система са налице. Основата все още е крехка, а решенията по отношение на корупцията по високите етажи са силно политически повлияни. Ангажиментът за реформиране на ключовите институции в Румъния е неравномерен. Докато има напредък в съдебната реформа, има също необходимост правната система да покаже, че съществуват наказания за корупцията по високите етажи. Европейската комисия призовава настойчиво Румъния да засили реформите, заяви Йоханес Лайтенбергер, който е и говорител на председателя на Европейската комисия. За България той отбеляза, че съдебната реформа и реформата в правоприлагащите структури е необходима и отдавна очаквана. България направи стъпки в правилна посока през последните шест месеца със създаването на Държавната агенция за национална сигурност и с решението да се реформира министерството на вътрешните работи. Проверката за напредък сега ще бъде дали тези мерки дават конкретни резултати чрез разследване, преследване и съдене при случаи на корупция по високите етажи и на организирана престъпност, каза Йоханес Лайтенбергер.
В заключение той посочи, че Европейската комисия е приела и отделен доклад по управлението на европейските фондове в България. Европейският съюз вече оказва помощ за конкретни подобрения на живота на българските граждани чрез съществено финансово подпомагане. В същото време през изминалите шест месеца Европейската комисия замрази временно европейското финансиране заради нередности, открити чрез системите за контрол и одити, каза говорителят на председателя на Европейската комисия. Значителна работа бе извършена за преодоляване на проблемите в тази област, но в Европейската комисия все още няма достатъчно увереност, че може да прекрати замразяването. Ето защо днес Европейската комисия взе решение да оттегли акредитацията за две правителствени агенции в България, управляващи фондове по предприсъединителната програма ФАР. Европейската комисия взе също решение да спре финансирането за инфраструктурни проекти по линия на кохезионните фондове на програмата ИСПА, съобщи той.Щом България направи необходимите стъпки за подобряване на финансовото управление и контрол, Европейската комисия е готова да преразгледа решението си, подчерта Йоханес Лайтенбергер.
РЕАКЦИИТЕ
Ние поемаме своята част от отговорността за неуспешното, неадекватното до този момент, неубедително противодействие на корупцията и борба с организираната престъпност, но ние сме само част от общите усилия и своята отговорност трябва да понесат всички. Така главният прокурор Борис Велчев в интервю за Дарик радио коментира критиките в доклада на Еврокомисията за провала на борбата с организираната престъпност и корупцията, липсата на резултати и неефективната съдебна система.
Формулата е да се създаде нов механизъм на взаимодействие с останалите органи и не като празна приказка, а като реални действия, които до броени месеци да дадат видими резултати.
Главният прокурор посочи, че вече е постигнато съгласие с министъра на вътрешните работи Михаил Миков и директора на ДАНС Петко Сертов за създаването на секретно звено „Антимафия” към прокуратурата и той се надява на следващия доклад след 6 месеца да се отчете, че създаването на този нов модел на работа по организираната престъпност е добра идея.
Основният проблем според обвинител № 1 се свежда до мащабна превенция на корупцията, защото само с дела за подкупи няма да се оправим. И най-важното е да спрем изтичането на информация към престъпните структури.
Очакванията, че ще има омекване на доклада на Европейската комисия, не се сбъднаха. Това, което се разкрива, е по-лошо от това, което очаквахме - каза пред журналисти в парламента лидерът на ДСБ Иван Костов, предаде агенция “Фокус”. Костов посочи някои от изводите и мерките на европейския доклад – отнемат се акредитациите на две разплащателни агенции. “В същото време се спират, с изключение на първоначалните вноски, финансирането по оперативните програми, по структурните фондове, по Кохезионния фонд, и се чака по отделните програми да се дадат убедителни доказателства, за да започне това финансиране. Става дума за много по-сериозна санкция. Това аз прочитам до тук, ако става дума само за пари”, каза Иван Костов. Причината за това е неспазването на правилата. “Най-много ме тревожи начинът, по който управляващите реагират – по абсурден начин. Те една ли не поставят под въпрос докладите и доказателствата, влиза се в ожесточен спор с Европейската комисия”, каза още лидерът на ДСБ.
Тъмносините не виждат как може да бъде удържана политическата ситуация. Единственият изход е оставката на правителство. “Няма полза от това членство – България не усвоява европейски пари. Ние, политиците, няма повече какво да кажем”, посочи тъмносиният лидер.
15:30
От Варна премиерът Сергей Станишев коментира положителните текстове от докладите на ЕК за България. Според него ЕК оценява по досйтноство положените усилия за последната година и особено през последните няколко месеца, които ясно демонстрирали политическата воля на правителството и Народното събрание и на много други институции да се преодолеят недостостатъците. Отчетено е създаването и функционирането на ДАНС. Станишев посочи, че ще идисква от министъра на вътрешните работи още по-ефективна работа, за да отговори на очакванията на ЕК и обществеността.
Отнемането на акредитацията на двете агенции ще затрудни усвояването на 250 млн. евро, посочи Станишев и обяви, че съответните звена на администрацията трябва да се активизарт, за да се подобри работата им.
Премиерът посочи многобройните критики към работата на съдебната система. Ако се необходими структурни промени в правителството, ще бъдат направени, заяви Станишев в отговор на въпрос дали ще има персонални промени сред министрите. Няма нито министър, нито заместник-министър, който да има гаранции, че ще приключи мандата. Но няма да правя промени, за да угодя на нечии очаквания, категоричен е Станишев. Той допълни: "Няма да хвърлям жертви на вълците!"
Стоян Сталев, Българска агенция за инвестиции
«Ние сме длъжни в името на нашите национални интереси да оползотворим колкото се може повече европейски средства и сме длъжни да бъдем не донор на Европейския съюз, а напротив, да се възползваме от тези кохезионни фондове в най-голяма степен, особено това, което касае инфраструктурата.
Надявам се много този доклад да подобри работата именно в областта на инфраструктурата, защото там трудно ще намерим заместващи инвеститори.
Много е важно диалогът с Европейския съюз да продължи, да е искрен, да бъде открит. Оставам оптимист, че ще успеем да се възползваме от фондовете по съответния начин».
16:20
Изтичането на негативни коментари в медиите преди официалното обявяване на доклада нанесе щети на България, от които тя трудно може да се възстанови, обяви министърът на външните работи Ивайло Калфин. Всички тези слухове, които се чуваха в аванс, отнемане на милиарди, страхотна корупция и т. н. не са факти, които има в днешните доклади, посочи той. Според него оценакта в двата доклада е обективан и полезна за България.
Според Калфин не е изключение да се отнеме акредитация на агенция, защото немалко страни са имали проблеми с усвояването на средствата. Той съобщи, че крайният срок за сключване на договори по програма ФАР е ноември. Няма страна, която да е усвоила всички средства по предприсъединителните програми, обяви външният министър.
16:35
Отнемането на акредитацията по програма ФАР засяга финаносвите меморандуми за 2005 и 2006 година, но не касае програмата за присъединяването на България към Шенгенското пространство на стойност 161 млн. евро, нито финансирането по Европейско икономическо партнюорство за 21.5 млн. евро. Извън санкците остава и изпълнението по Оперативна програма „Техническа помощ” за 56.8 млн. евро, обяви вицепермиерът Меглена Плугчиева. Според нея има два варианта в този момент – да се завършат започнатите мерки след писмото на Майкъл Лий отпреди няколко месеца и да се поиска възстановяване на акредитацията ни по ФАР или изпълняваните в момента проекти да се прехвърлят към действащите агенции – в Министерството на труда и социалната политика и Министерството на икономиката и енергетиката. По думите на Плугчиева се очаква финансирането по ИСПА да бъде възстановено през септември след като днес парламентът одобри новия статут на пътния фонд. Утре в Брюксел ще бъде представен плана за дейстиве по програма САПАРД, съобщи още вицепремиерът. Тя прогнозира, че ще ни бъде разрешено плащане от националния бюджет до възстановяване на плащанията от ЕС и удължаване срока на действие на програмата до 2009 година. Плугчиева призова ОЛАФ да има постоянна мисия в България.
16:50
Висшият съдебен съвет се въздържа да отговори на нападките на премиера Сергей Станишев. На извънредна пресконференция председателят на ВАС Константин Пенчев обяви, че не бива да се започва война на институциите. Председателят на ВКС Лазар Груев призна, че делата често се връщат на прокуратурата заради дребни пропуски. Магистратите се обявиха за изцяло нови Наказателен и Наказателно-процесуален кодекс.
Министърът на вътрешните работи Михаил Миков обяви, че изводите в доклада на ЕК са съвсем обективни и че предизвикателствата са преодолими. Реформата в МВР върви добре засега по оценка на министъра. Проблем все още има с лоялността в системата, а ниските заплати са причина за корупцията.
В докладите на ЕК за България има немалко критични оценки, които трябва обективно да прочетем и осмислим. Това е позицията на държавния глава Георги Първанов по новините от Брюксел. Според него те не бива да водят до отрицание и негативизъм, до пренебрегване и подценяване на извършеното от българските институции и българското общество като цяло.
17:20
Обективността налага да признаем, че има сериозни проблеми в работата на редица институции и цели системи - в органите на реда и на вътрешната сигурност, в борбата с корупцията и организираната престъпност, в ефективността на правораздавателните органи, както и в институциите, които носят пряка отговорност за прозрачност в процедурите при усвояване на европейските фондове, подчертава Първанов.Според него обществеността е в правото си да очаква
-
реални, практически доказателства за решимостта да противодействаме на престъпността и корупцията
-
качествено подобряване механизмите на взаимодействие, координация и контрол между държавните институции
-
прилагане на ефективни форми на сътрудничество с ЕК за изграждане на по-добър управленски и административен капацитет
17:40
Гергана Грънчарова ще предложи неправителствените организации да направят оценка на написаното в доклада на ЕК. По думите й от написаното става ясно, че е нужно да се преформулират функциите на ДАНС, да се направят промени в Закона за политическите партии, да се уреди законово въпросът с конфликта на интереси.
17:45
Няма по-критичен доклад за страна-членка на ЕС, коментира Цветан Цветанов, председател на ГЕРБ. Позицията на партията е, че се намираме в най-сериозната политическа криза от последните години и на карта е поставено икономическото развитие на страната.
* Материалът се обновява непрекъснато