"ДАНС шпионира с „банкова карта”

Вестник „Труд”

Държавната агенция “Национална сигурност” (ДАНС) ще се въоръжи със супермодерна нова техника за подслушване и филмиране, става ясно от обявена публична покана на сайта.

Агенцията, която има право да прилага Специални разузнавателни средства успоредно с новата служба ДАТО, търси миниатюрни устройства за видеонаблюдение и записи, диктофони и микрофони.

Най-интересна е поръчката за специализиран миниатюрен аудиокарткодер, който съдържа док-станция и 5 карти с размери на банкова карта - (90Х60Х1,5) мм. Посочено е, че теглото им трябва да е до 7 грама и да могат да записват минимум 10 часа.

„Беазрботните в София са най-богати”

Вестник „Труд”

Безработните в София вземат най-високи обезщетения. Съкратените в столицата получават средно по 390 лв. на месец, показва статистиката на Националния осигурителен институт (НОИ) за април. Въпреки скромната сума в сравнение с хората без препитание в останалите области на България безработните в София са направо богати. Средното обезщетение за страната е едва 271 лв. - със 119 лв., или с 44% по-ниско от това на софиянци.

Причината за огромната разлика е, че заплатите в столицата са значително по-високи. Според закона обезщетението е равно на 60% от осигурителния доход за последните 24 месеца преди прекратяването на трудовия договор.

Най-големи суми получават мъжете в София - по 421 лв. на месец. Жените вземат с 57 лв. по-малко. Най-бедни са безработните в Разград. Средното им обезщетение е едва 206 лв. месечно.

Данните на НОИ показват, че 1359 души (1,2%) от всички 108 151 души безработни, които имат право на обезщетение, получават между 1100 и 1320 лв. месечно. Сметката показва, че преди да бъдат съкратени, тези хора са получавали заплати от минимум 1840 лв. Всеки втори безработен получава далеч по-скромни суми - до 200 лв. на месец.

„Жертват Аида заради бюджета”

Вестник „Стандарт”

Свидни жертви правят депутати заради президентското вето върху бюджета. Неколцина избраници от управляващото мнозинство хвърлят в коша "златните" си билети за юбилейното представление на "Аида" в "Арена ди Верона", научи "Стандарт".

Тази година се навършват 100 г. от първото поставяне на операта на легендарната сцена и 200 г. от раждането на нейния автор Джузепе Верди.

Представлението ще е с оригиналните декори от 1913 г. Пропуските са платени още миналото лято. Сред отбраната публика ще са кралски особи и представители на световния хайлайф и бизнес елит.

Народни избраници от БСП и ДПС признаха, че горят със самолетни билети и ваканции в Гърция и Италия. Те трескаво търсят дори нискотарифни полети, за да са навреме в пленарна зала. Отговорниците по дисциплината вече проверявали сутрин и вечер по телефона дали всички депутати ще са на линия за кворума.

Осем технологии, които могат да променят бизнеса

Вестник Капитал Daily

Goldman Sachs представи технологиите, които според тях имат потенциала да преобразят пазарите и ще привлекат вниманието на инвеститорите през следващите години. Банката се фокусира върху осем теми, било то чрез продукт или бизнес иновация, които ще трансформират своите пазари или ще създадат нови ниши, които да предложат ръст, генериран от макроикономическата среда, както и ще добавят стойност на акционерите.

Това са електронните цигари, раковата имунотерапия, LED осветлението, алтернативният капитал, двигатели на природен газ, софтуерно дефинираните мрежи (SDN), триизмерното принтиране и големите информационни масиви (известни и като Big Data). 

  1. Електронните цигари – разполагат с потенциала да трансформират напълно цигарената индустрия. Представете си продукт, който е 99% по-малко вреден от обикновените цигари и същевременно симулира същия ефект за потребителя. Прогнозата на Goldman Sachs е, че те ще достигнат до 10% от приходите на цялата цигарена индустрия и 15% от печалбата през 2020 г.
  2. Ракова имунотерапия – тя се превърна в основна новина във фармацевтиката, като предоставя много добри резултати и преодоляване на едни от най-трудно лечимите ракови заболявания. Първоначалните изчисления на банката са, че този пазар ще достигне 10-15 млрд. долара през 2025 г., като постепенно ще започне да се използва още в началните стадии на заболяванията.
  3. LED осветление – светлинните диоди преминават през няколко цикъла на усвояване, първоначално бяха въведени при смарфтоните, след това при телевизорите. Следващата фаза LED ще навлезе на пазара за осветление като цяло. Проникването им ще достигне 60% до 2020 г., прогнозират от Goldman Sachs.
  4. Алтернативният капитал – пенсионните фондове и други традиционни инвеститори ще търсят все повече възможности да диверсифицират риска си. Това ще доведе до развитие на пазара на облигации, които се издават при застраховане на бедствия и аварии (т.нар. CAT bonds) и са с висок доход.   
  5. Двигатели на природен газ – Goldman Sachs прогнозира, че тази технология ще има силен растеж и дългосрочно проникване на пазара. Използването на природен газ в двигателите все още е в ранните етапи на развитие, но има потенциал заради бързото разпространение на синьото гориво, както и понижаващата му се цена.
  6. Софтуерно дефинираните мрежи (SDN) – идеята им е да преоткрият мрежовото свързване в ерата на облачните технологии, което в момента се изгражда около интегрирани хардуерно и софтуерни "кутии" с ръчна настройка. SDN цели да се разчупи този модел чрез създаване на единни платформи, които да отворят място за нови компании в този бизнес.
  7. Триизмерното принтиране – сравнено с традиционното производство и създаване на прототипи, 3D принтирането предлага високо ниво на промени в движение и изработване по поръчка, ниски разходи за сложни дизайни и евтино разпространение на резервни части. Тази индустрия отчита годишен ръст от 20%, който се очаква да се засили през следващите години и има потенциал да достигне 30 млрд. долара.
  8. Големите информационни масиви (Big Data) – нужни са нови технологии, които да обработват по-ефикасно бързо увеличаващия се поток от данни, които се извличат през интернет, смартфони и др. Goldman Sachs прогнозира, че решения като Hadoop, NoSQL и др. ще разчупят сегашния пазар.