Вестник Банкеръ
Всички плащания и такси, които досега бяха обвързани с размера на минималната работна заплата, занапред няма да зависят от нея, съобщава "Банкеръ". В бъдеще нивото на таксите "ще играе" в зависимост от разходите по услугата. Така от 1 януари таксата за преглед при лекар вече ще е фиксирана – 2.70 лв, а не както досега – 1% от минималната работна заплата. За да бъде изпълнено решението на кабинета са необходими промени в на шестнадесет закона, осем наредби и пет правилника.
Вестник 24 часа
"Европа готви 1 млрд. глоба за заменките на гори при правителството на тройната коалиция", съобщава "24 часа". Според ЕК България е оказала нерегламентирана държавна помощ на частници, обясни земеделският министър Мирослав Найденов на правителственото заседание в сряда. "На България ще бъде спрян достъпът до еврофондовете за залесяване, ще трябва да връщаме и огромни суми на ЕС", обяви вчера той пред парламента. На заседанието Найденов споменава, че санкцията може да е в размер на 2-8 млрд. лв., на колкото екоорганизациите изчисляват щетите от заменките. България може да бъде санкционирана и за заменки на ниви, където щетите ще са още по-големи, казва министърът. Заменките на гори са правени от бившия министър Нихат Кабил и вицето в предишния кабинет Ивайло Калфин, обяви вчера Найденов пред парламента.
Вестник Стандарт
"Дядо Коледа само за пенсионерите" е заглавието на материал от "Стандарт", който уточнява, че няма да има коледни заплати за бюджетните организации, но има надежда за коледни надбавки на пенсионерите, според министъра на финансите Симеон Дянков. "Дали ще стане, не зависи само от нас, а от това, което става в цяла Европа", обясни финансист номер едно. С други думи Дянков заключи, че ако обстановката в Европа се влошава, а тя се влошава всеки ден, и на нас икономически ще ни стане по-трудно в края на тази година и началото на следващата.
Вестник Сега
"Спасението на БДЖ изглежда все по-невероятно", заявява "Сега". За седмица интензивни преговори правителството в лицето на финансовия министър Симеон Дянков и на транспортния - Ивайло Московски, както и шефовете на БДЖ успяха единствено да съобщят на синдикатите колко и към кого са дълговете на българските железници в размер на 771 млн. лв. Те са натрупани главно от 1996 г. до 2006 г. Оказа се, че 250 млн. лв. БДЖ дължи по облигационен заем на консорциум от 5 банки, част от който е обявилата фалит преди два дни белгийско-френската институция "Дексиа". Позицията на Симеон Дянков остава твърда - преди да получат финансова инжекция чрез вече отложения заем от Световната банка от 460 млн. лв., железниците трябва не само да кажат как ще изплатят дълга си, но и да започнат да го правят. На практика излиза, че ще трябва да се спасяват без пари. Вицепремиерът вероятно изобщо няма да даде на БДЖ и 140 млн. лв. заем, одобрен от парламента още през април.
Вестник Атака
"Ако правителството не може да се справи, да си ходи" е водещото заглавие на "Атака". "Европа не дава" е оправданието на страхливците, неможещите и несъстоятелните политици, отсече Волен Сидеров в Шумен. Площадът пред драматичния театър "Васил Друмев" бе пълен предимно с млади хора, някои от които носеха плакати "Не на циганската престъпност" и "Всички равни пред закона". "Никой не знае какви идеи изповядва ГЕРБ - идете в местния клуб и попитайте какво мислят гербаджиите за членството на Турция в ЕС, за монополното положение на ЧЕЗ и Е.он, за дължимите ни от Анкара 10 млрд. долара", питаше лидерът на "Атака". По думите му управлявалите досега партии са направили така, че нито една област на икономиката да не е в български ръце. "Вижте какво става с банките, които ви тормозят - те са чужда собственост. Директорите им получават между 50 и 150 хиляди лева месечна заплата - това са колониални чиновници. ГЕРБ и останалите обаче не искат да говорим за тях, затова отказаха на проекта на "Атака" за регулаторен механизъм за лихвите на кредитите, за да бъдат те поне малко намалени. На всяко предложение на партията ни - дежурният отговор на ГЕРБ вече 2 години е: "Много ли ви е важно?" Може да не е най-прекрасният закон, но поне е промяна, а те айде в чекмеджето", каза Волен Сидеров.
Вестник Труд
"Готвим се за нов пик на кризата", алармира "Труд". Българите затягат още колана, ръстът на износа продължава да намалява, а финансовото министерство отново залага консервативен вариант на разходите в бюджета за догодина. "Спадът е странен. Заради туристите би трябвало да има ръст на вътрешната търговия. Като цяло данните на НСИ са лош сигнал", заяви шефът на Центъра за икономическо развитие Георги Прохазки. Той не изключи да се наложи за втори път да бъде намалена прогнозата за ръста на БВП за тази година. Данните на статистиката съвпадат със засилващата се тревога в Европа, че кризата става все по-страшна. "Светът е изправен пред най-голямата финансова криза не само след Голямата депресия от 30-те години на ХХ век, а въобще в историята", заяви гуверньорът на Банк ъф Ингланд Марвин Кинг.
Вестник Капитал
За "Капитал" Стив Ханке, американски икономист, казва: "Положението при вас далеч не е толкова зле. Ако погледнете състоянието на паричния индикатор М3 в България, ще откриете, че не сте толкова зле. Ако погледнем широките пари, България е една от страните, в които има малко по-висок процент на растеж. Това означава, че банките отпускат кредити, а бизнесът се справя. Като цяло системата е в относително добро състояние. Що се отнася до Гърция - нека не забравяме, че Гърция е балканска страна. Там нищо не става управляемо. Това не е валидно за България. И обществото, и политиците съзнават нуждата от финансова дисциплина. Толкова сте близо, но сте доста различни", е констатацията на г-н Ханке.