Вестник Капитал Daily

Фонд инвестира 25 млн. долара в "Кеш кредит" на Георги Крумов. Базираният в Дубай Delta Partners ще помага на дружеството да предлага бързи заеми в чужбина. Международният фонд Delta Partners, базиран в Дубай, инвестира 25 млн. долара в небанковата компания за потребителско финансиране "Кеш кредит", съобщиха от чуждестранното дружество. Подписан е договор за инвестиция в размер до 25 млн. долара. Българското дружество е индиректна собственост на Георги Крумов, който е и изпълнителен директор на компанията. То е 13-о по размер в сектора си и е сравнително младо - с под 2 години история. Предлага микрофинансиране - т.нар. бързи кредити, в партньорство с два от мобилните оператори в България "Мобилтел" и "Глобул", като приходите му през миналата година са 1.4 млн. лв. Delta Partners придобива дялово участие в "Кеш кредит" под формата на преференциални акции, като привлеченият капитал е предназначен за международно развитие и разширяване, каза за "Капитал Daily" Георги Крумов. Пазарите, към които компанията се е насочила, са в Латинска Америка, Африка и някои страни в Европа, допълни той.

Десетте най-ключови промени в Закона за обществените поръчки, според "Капитал Daily". Сред тях са повече прозрачност и граждански контрол, облекчени критерии за достъп, задължителни подизпълнители при големите търгове.Електронно досие на цялата процедура по подготовка и договаряне на обществена поръчка, граждански контрол за тръжната документация, задължителни подизпълнители при големите поръчки и отпадане на изискването за оборот при явяването на конкурс. Това са част от промените в Закона за обществените поръчки (ЗОП), представени подробно пред журналисти от експерти към Министерския съвет ден след като документът (виж прикачените файлове) получи одобрението на министрите и потегли за разглеждане от Народното събрание. Голяма част от поправките са в положителна посока – свързани са със значително подобряване на публичността при подготовката, оценката и договарянето на поръчките, отпадане на ограничителни и дискриминационни условия. Дискусия пораждат текстове като задължението да се използват подизпълнители при поръчки за строителство над 2.64 млн. лева. Въпреки предложенията на браншови организации в промените не са намерили място исканията за увеличаване на праговете, под които не се провежда търг по ЗОП. Поправките са селектирани сред около 300 предложения на браншови организации, сдружения, общини, държавна администрация и граждани.

Финансовата децентрализация се отлага. Местните власти ще получават средства по сегашния модел и през 2014 г. И през следващата година за общините в България няма да се заделя специален дял от преките данъци, които постъпват в републиканския бюджет. Това съобщи за "Капитал Daily" високопоставен източник от Министерството на финансите, който обясни, че се подготвя реформа във финансирането на местните власти, но новият модел ще е готов едва през 2014 г. и ще заработи през 2015 г. Ако все пак тогава се въведе нова схема за финансиране на общините, тя ще върви и с прехвърлянето на допълнителни задължения, а няма да касае единствено преотстъпването на повече средства, обяви източникът от финансовото министерство. Така излиза, че поне през първата година на управлението си кабинетът "Орешарски" ще продължи да прилага действащия модел за финансиране на местните власти. Преди да стане премиер, Бойко Борисов обещаваше до половината бюджетни приходи от облагане на доходите на физически лиза да се отстъпят на общините, където живеят хората, получили въпросния доход. След това през 2011 г. вече бившият заместник-министър на финансите Владислав Горанов го разубеди. Аргументът му бе, че така държавата ще се лиши от приходи за близо милиард лева и ще загуби възможности да провежда политики, а преотстъпените средства ще се насочат в огромната си част към най-развитите общини и различията с изостаналите региони ще се задълбочат, а правителството няма да може да противодейства на проблема.

Вестник Сега

София е сред десетте най-западащи градове на света. За пет години рейтингът на столицата ни е паднал с близо 5% според класация на "Икономист". Столицата ни се нарежда сред десетте градове в света, в които качеството на живот се влошава най-бързо през последните пет години. Това сочи годишната класация на "Икономист интелиджънс юнит" (EIU), обхващаща 140 градове по цял свят. София заема 87-о място в класацията за трета поредна година, но това не е особено успокояващо на фона на компанията, в която непоклатимо стои - Дамаск, Триполи, Кайро, Аман, Панама сити, Тунис, Мускат, Рейкявик и Найроби, повечето градове, разтърсени от сериозни конфликти или в тежко икономическо положение.

Минималните осигурителни прагове остават почти без промяна през 2014 г., пише "Сега". Синдикатите и работодателите предпочитат да се увеличат ваучерите за храна и да се направят промени в трудовото законодателство.Със символичен ефект за доходите на работещите приключва договарянето на минималните осигурителни прагове за 2014 г., показват предварителните сметки. Вече са постигнати споразумения между синдикати и работодатели за 48 икономически дейности от 82. В 20 от тях обаче договорката е да няма увеличение, а средният ръст е повече от символичен - 1.8%. Това означава, че профсъюзите са се съгласили с доводите на бизнеса, че икономическата ситуация ще доведе по-скоро до свиване на заетостта и фалити в дадени сектори, отколкото до по-добри доходи за работещите. В секторите с постигнати споразумения работят малко под 1.2 млн. души, но за над 260 000 от тях ръст на минималния осигурителен доход няма да има. През 2013 г. имаше 57 споразумения от 85 сектора със среден ръст на минималния доход от малко над 4% за 1.4 млн. души.

Вестник Монитор

София свързва данъчните с КАТ. Правят ни справка за дългове за 2 секунди. Общинските данъчни служби да бъдат свързани с КАТ и с имотния регистър. Това планират в столичното кметство. "До броени дни ще обединим в обща база данни 22 районни данъчни служби, а на следващ етап ще е свързаността с КАТ и имотния регистър", уточни заместник-кметът по финансите Дончо Барбалов. Целта е собствениците да не могат да укрият автомобилите и притежаваните от тях апартаменти и къщи и да не минават метър от плащане на налози. Единната база данни на данъчните ще дава възможност да се внасят пари за данъци навсякъде, а не само в района, в който е имотът например. "Във всяка служба ще можете да направите справка за задълженията си. За физическо лице това отнема две секунди, а за голяма лизингова компания – 30 секунди", допълни Барбалов. След това данъчните служби ще предлагат и други услуги – например за липса на данъчни задължения без значение къде е регистриран апартаментът или къщата, пише "Монитор".