Новинар
„Богаташи чакат на опашка за скъпи жилища”
Заможни българи са готови да броят солидни суми, за да си купят апартамент в луксозни квартали на столицата, но няма достатъчно предлагане. Вчера стана ясно и че жилищата в София са поскъпнали със 17 процента от началото на годината. Това съобщи вчера икономистът от “Индъстри Уоч” Лъчезар Богданов, предаде радио Дарик. Информацията бе на DarikFinance.bg
Жилищата във Варна също са увеличили цената си с до 11 процента, с което морската столица се нарежда на второ място по поскъпване на недвижимите имоти. И в София и Варна голям интерес има към малките по площ апартаменти, затова цената им остава висока. В същото време много англичани и ирландци, които са заявили желание за покупка на имот у нас, вече се отказват.
Според Богданов това се дължи на повишението на лихвите по кредитите, които отпускат банките
Стандарт
“Петрол” надхитря фондовата борса”
"Петрол" се опитва да надхитри фондовата борса с рокада. Близо 19% от книжата на компанията бяха прехвърлени през системата за търговия COBOS. Пакетът е собственост на "Нафтекс Ойл Енд Шипинг Корпорейшън" - ОАЕ и бе закупен в края на 2005 г. от "Нафтекс Петрол" ЕООД. Стойността на вчерашната сделка е 87,07 млн. лв. Брокери заподозряха, че става дума за прехвърляне на книжата на друга компания от групата на "Нафтекс". А причината е мярката на борсата срещу "Петрол" отпреди месец. Тогава борсата постави акциите надружеството под наблюдение, защото не отговарят на условията затърговия на "Официален пазар", а именно - да бъдат свободно търгуеми поне 10% от капитала. Книжата ще бъдат под наблюдение три месеца, и ако не отговарят на условието, ще бъдат преместени на "Неофициален пазар".
От "Петрол" уведомиха и борсата, че предстои сделка с "Лукойл" за продажба на техни бензиностанции, газостанции и петролна база "Илиянци". Подробности за бройката на обектите не се дава, тъй като се очаква становище от Комисията за защита на конкуренцията дали сделката няма да доведе до господстващо положение на пазара на горива. През 2007 г. функционират 519 бензиностанции на "Петрол". От тях 70 носят и логото на "Лукойл"
Дневник
„Взаимните фондове олекнаха със 100 млн. лв”
Втора вълна от тегления на средства от взаимните фондове премина през пазара през март. Това стопи вложенията в този тип инвестиционна алтернатива до под 1 млрд. лв. до 940 млн. лв. подобно на кризисния месец януари тази година, когато фондовите пазари по света, включително и в България, се сринаха и инвеститорите изтеглиха част от вложенията си. Активите само на българските фондове намаляха с около 82 млн. лв. за месец до около 673 млн. лв. в края на март, при около 886 млн. лв. в края на 2007 г. "Движенията в активите на фондовете бяха огледален образ на случващото се на фондовата борса, като в някои дни напомняха за края на януари, въпреки че паниката бе в сравнително по-скромни размери", каза Красимир Атанасов, портфолио мениджър в "Елана фонд мениджмънт". "Вложителите реагират по съвсем очакван начин, при оформяне на върхове притоците са особено големи и обратното - при дъна са характерни отливите", допълни той.
Липсата на позитивни дни на борсата през март и отбелязаните едногодишни дъна доведоха и до нормална реакция от обратни изкупувания, поясни той.
Пазарът обаче очакваше подобна втора вълна на тегления още след края на първата, като прогнозите на някои играчи бяха за тегления при лека стабилизация на нивата.
Дневник
„Банките продължават да се финансират от майките си в чужбина”
Българските банки, част от международни финансови групи, продължават да вземат пари отвън под формата на депозити от банките майки за финансиране на дейността си. Това става ясно от данните на БНБ за баланса на банковата система към края на февруари 2008 г. За един месец депозитите от кредитни институции се увеличават с малко над 543 млн. лв. Това се наблюдава веднага след като от януарските данни за системата стана ясно, че банките ни бяха върнали към чужбина около 1.2 млрд. лв.
От централната банка посочват, че февруарският растеж на активите на банките е финансиран основно именно от нарастването на депозитите и репо-сделките (увеличение с 201 млн. лв.) с кредитни институции. По-голямата част от ресурса е осигурен от компаниите майки на няколко големи банки, казват още от БНБ. Въпреки променените условия на финансовите пазари навън и прогнозите, че банките майки ще са по-умерени в подкрепата си за дъщерните дружества, те продължават да им предоставят финансов ресурс.
Класа
„25% е шансът за рецесия в света”
МВФ е съкратил прогнозата си за световен икономически растеж през 2008 г., предупреждавайки, че вече има 25% шанс от глобална рецесия, съобщиха вчера световните агенции. Причината е, че финансовата криза на пазарите, последвала ипотечната в САЩ, се разраства и взема нови жертви, а последствията стават все по-трудно предвидими. Световната икономика ще нарасне с 3,7% през 2008 г. - най-слабата година от 2002 г. насам. В началото на годината фондът прогнозираше растеж от 4,1%. МВФ препоръчва на централните банки да предприемат по-гъвкава политика за справяне с тежката ситуация.
Монитор
„Интересът към Източна Европа намалява”
Желанието на западно европейските туристи да пътуват към Източна Европа значително е намаляло, съобщи вестник Wirtschaftsblatt. Тенденцията се наблюдава най-вече при германските и британски посетители. През последните пет години германските ни туристи са намаляли със 17%, коментира Пал Клайнингер, шеф на унгарската туристическа служба във Виена. Спад имаме и при австрийците, които от дълго време са наши верни партньори. Подобни са очакванията и за Полша, където през 2007 г. от 15 млн. посетители почти 5 млн. са били германци. Според Нора Доланска, директор на чешката туристическа централа във Виена, спадът на западните туристи в Източна Европа е нещо напълно нормално. Причина е, че в началото на 90-те години пътуването на изток просто е било нещо ново. През миналата година туристите, посетили Чехия са били 6.6 млн., което представлява един ръст от 6%. По-голямата част от това увеличение обаче се дължи на руснаците. Същото се наблюдава и в България.
Сега
"Булгартабак" дал за тютюн 4 млн. лв., а за реклама - 12 млн.”
Разходите на "Булгартабак" за реклама през 2007 г. са били 12.3 млн. лв., което е двойно повече в сравнение с 2006 г. Сумата е и почти 3 пъти по-голяма от парите, които холдингът е дал за изкупуване на тютюн - 4.2 млн. лв. Това сочи счетоводният отчет на дружеството за миналата година. Оперативната печалба на дружеството - 6.9 млн. лв., също е значително по-ниска от разходите за реклама.
В разгара на скандала отпреди година, в който бившият следовател №1 Ангел Александров и отстраненият временно шеф на тютюневия холдинг Христо Лачев си отправяха взаимни обвинения, прокуратурата започна разследване за източването на холдинга чрез неизгодни договори за реклама и други дейности. Тогава Лачев отрече всички обвинения, че е сключвал рекламни договори с подбрани фирми, както и че холдингът е рекламирал цигари в държави, за които не е изнасял.