Дневник
„Слънце Стара Загора ще гони 9% пазарен дял”
Цигарената фабрика в Стара Загора, която заработи отново след неколкомесечно прекъсване, ще вложи в производството си 500 хил. лв. през 2009 г., съобщи изпълнителният директор на дружеството Стефан Славов. Предприятието към момента работи с 80% натоварване на производствените мощности и до края на годината ще произведе около 200 тона цигари. Фабриката в Стара Загора беше приватизирана през юли от Бизнес център Изгрев. До този момент новите собственици са вложили 120 хил. лв. в преструктуриране на дружеството. От компанията не планират да продават площи от Слънце Стара Загора, обяви Славов. Към момента в дружеството са наети 165 служители със средна заплата от 750 лв. Предвиждаме при успешна година, да увеличим заплащането в предприятието, каза още изпълнителният директор. Преди закриването на фабриката през април в компанията работеха около 300 души.
„Таксите на пенсионните фондове ще намаляват”
Таксите, които се плащат за и от пенсионните фондове, ще намаляват според предлаганите промени в Кодекса за социално осигуряване, обсъдени вчера на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество. Предвижда се постепенно намаляване 0.1% годишно до 0.6% на таксата за управление на активите при задължителните пенсионни схеми, считано от 2010 г. до 2013 г. Диференцирана е и таксата за прехвърляне в зависимост от продължителността на участие във фонда и е предвидено отпадането й при участие на лицето във фонда над две години. Предлаганото намаление на таксата за управление на активите ще доведе до увеличаване на натрупаните суми по партидите на осигурените лица в сравнение със съществуващото положение с около 6 на сто за период на осигуряване от 30 години и с около 8 на сто за период на осигуряване от 40 години.
„Задлъжнялостта вече е водеща при оценка на компания”
Финансовите анализатори вече отдават първостепенно значение на съотношенията за задлъжнялостта при оценките си за публичните компании и поставят на по-задно място популярните до миналата година коефициенти, отчитащи продажбите и печалбите. Това показва допитване на изданието сред експерти от инвестиционни посредници и управляващи дружества. В същото време по-дребните инвеститори по-скоро не следят каквито и да било съотношения. Половината от участниците досега заявяват, че само наблюдават "сцената" отстрани. Сривът на Българската фондова борса (БФБ) през тази година, предизвикан от паническото оттегляне на инвеститорите, свали цените на акциите на публичните дружества до най-ниските им нива за последните пет години. Финансовите съотношения, при които се търгуват книжата и които сравняват цените им с очакваните корпоративни резултати, също са изключително ниски. В момента акциите от основния показател на БФБ - SOFIX, който включва 20-те най-големи дружества, се търгуват при съотношение цена/печалба (P/E) под 5, което особено за бързоразвиващ се пазар може да се случи само по време на голяма криза.
„Ръстът на българската икономика ще падне до 2%, не изключвам рецесия”
Това казва Тимъти Аш, главен икономист за Югоизточна Европа, Роял банк ъф Скотланд. Според него е много вероятно преките инвестиции да намалеят по ред причини, една от които са проблемите на пазара на недвижими имоти. Освен това неизбежно ще е свиването на експорта. Големият проблем за България според него не е публичният дълг, а това, че голяма част от външния дълг е натрупана от банки. Досега това беше положително, но въпросът е дали чуждестранните банки ще продължат да кредитират българските. Възможно е да се наложи да рекапитализират операциите си и да разширяват присъствието си в региона. На въпрос къде ще са главните негативи за България от кризата - във финансовия сектор или в реалната икономика, той отговаря: И в двете области. Растежът ще намалее значително и всъщност България ще извади късмет, ако избегне рецесията.
Монитор
„Нулев ръст на икономиката прогнозира бизнесът за 2009 г.”
Ръстът на българската икономика през 2009 г. може да бъде сведен до нула в зависимост от динамиката на световните икономически процеси. Това съобщи на форум за глобалната икономическа криза председателят на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев. До момента от БСК прогнозираха 2 на сто икономически ръст и настояваха правителството да ревизира заложеното в Бюджет 2009 увеличение на брутния вътрешен продукт от 4,7%. Данев коментира, че заради високата степен на несигурност на икономическата среда никой не може да прогнозира какво точно ще се случи. Шефът на БСК смята, че инфлацията у нас ще пада поради срива в цените на горивата. Това обаче щяло да се отрази неблагоприятно на износа на страната ни, тъй като 12,6% от експорта на България се дължи точно на горивата. Друг проблем пред износа бил сривът с 50-60% в цените на черните и цветните метали. Затова към днешна дата от БСК вече прогнозират застрашителни размери на дефицита по текущата сметка от 28%. Само за този месец постъпленията от износ ще спаднат с над 20 на сто в сравнение със същия период през миналата година, посочи още Данев.
Стандарт
„Бързо да сменим лева с еврото”
България да приеме еврото като изход от кризата. Това предлагат от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България. Вчера бизнес организацията прие антикризисен план за страната ни, който настоява да се приложи от управляващите. Според бизнеса единственият вариант да запазим икономическата си стабилност по време на кризата е едностранното въвеждане на единната валута. Това трябва да стане много бързо, дори и да не отговаряме на критериите за приемане в еврозоната. КРИБ настоява да се създаде група към премиера от представители на икономиката и финансовия сектор, които да анализират развитието на кризисните процеси и да препоръчват мерки за преодоляването им.
„Петилетка без данъци за големи инвестиции”
Фирмите няма да плащат данък печалба в рамките на 5 г., ако направят инвестиции над 10 млн. лева. Това ще гласуват на заседанието си днес депутатите от бюджетната комисия. Предложението е на Йордан Цонев от ДПС. Условие да се ползва облекчението е да се купуват нови машини и оборудване, както и фирмата да работи в областта на селското стопанство, преработващата промишленост, производството, високите технологии и инфраструктурата. Депутатите вчера отложиха гласуването на една от идеите си за стимулиране на инвестициите. Представители на трите управляващи партии поискаха да не се плащат данъци върху печалбите от продажба на всички акции, а не както е в момента - само от търгуваните на борсата книжа.
Труд
„Бизнесът с антикризисна програма”
Вместо принудителни отпуски и съкращения във фирмите, засегнати от кризата, да бъде въведено гъвкаво работно време. Хората, които ще се трудят на съкратен работен ден, да получават допълнително обезщетение. То да се изплаща от средствата, натрупани във фонда за гарантиране вземанията на служителите при фалит. Това е част от антикризисния план, приет от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ). Той беше дискутиран вчера на среща на бизнеса със социалния министър Емилия Масларова. КРИБ предлага ощe да бъде създадена ad hoc (спешна) група към премиера от бизнесмени и финансисти, която да следи “пулса” на кризата и да предлага екстрени мерки при всеки възникнал проблем. Да се премахне данък дивидент и се намали социалната осигуровка за работодателя с 5 процентни пункта, да се отложи планираното 20% увеличение на природния газ от 1 януари 2009 г. за времето, когато спадналите цени на петролните продукти ще го компенсират.
24 часа
„Високи лихви по депозитите са опасни”
Банките у нас нямат проблем от гледна точка на ликвидността, притеснително е неадекватното им поведение с ежедневното повишаване на лихвите по депозитите. Това каза вчера на кръгла маса финансистът Стоян Александров. И бизнесът, и потребителските кредити не могат да поемат тези нива на лихвите. С подобни действия всъщност се взривява системата. Банки, които в момента вдигат лихвите, имат проблем някъде, категоричен е Александров. Българският гражданин няма изход и 2% лихва да му дадеш, той няма къде да си държи парите. В тази ситуация можеше да смачкаме високите лихви, а с вдигането им насърчихме рентиерството, допълни той. В Централната банка се концентрира огромен резерв, тя е взела всички пари за гарантиране на влоговете. Икономиката има нужда от ликвидност и от средства, а Централната банка има пари и не ги инвестира, каза Александров.
Пари
„Край на либералното кредитиране”
В последните месеци банковата система преосмисли нивото на риска и кредитирането се сведе в разумни граници. Но това в никакъв случай не е еквивалент на спиране, казва Левон Хампарцумян. Според него реалната икономика генерира стойност и богатство. Кредитните институции са тласкащ, а не теглещ локомотив. Трезорите не са причината нито за растежа, нито за икономическия спад.