Дневник

„Кабинетът даде продажбата на Булгартабак на АП”

След като години министерството на икономиката и парламентът се опитваха да продадат Булгартабак, сега грижата за това ще падне върху агенцията за приватизация. Решението беше взето на последното правителствено заседание в четвъртък. Кабинетът гласува да се извади цигареният холдинг от списъка на важни за националната сигурност предприятия в Закона за приватизацията и следприватизационен контрол. Освен това Министерският съвет реши да бъде отменена изпълняваната към този момент стратегия за приватизация на Булгартабак. На практика това означава, че компанията ще бъде продадена чрез агенцията за приватизация по реда, определен за останалите държавни компании. Двете решения предстои да бъдат одобрени и от парламента. Нито един мениджърите на Булгартабак не беше открит за коментар на ситуацията, но само преди две седмици председателят на управителния съвет на дружеството Корнелия Нинова заяви, че единственото, което холдингът може да направи с приватизацията, е да чака сигнали от кабинета. Много сме изненадани от правителственото решение, защото то обезсмисля всичко правено от нас досега, коментира промяната Владимир Каролев, представител на консорциума - консултант на цигарения холдинг. Според него приватизацията на Булгартабак ще се забави с минимум година заради прехвърлянето на продажбата към агенцията за приватизация.

„Агенцията по вписвания спря новите мениджъри на холдинга”

Агенцията по вписванията отхвърли искането за регистрация на новите мениджъри на Булгартабак, показва справка в търговския регистър. Причината е че, председателят на агенцията за експортно застраховане Дочо Карадочев не е внесъл съгласието си за присъединяването си в управителния съвет на холдинга. Все още не са ясни причините за забавянето на мениджъра, но от икономическото министерство обясниха, че всички документи вече са налице и проблемът е решен. От ведомството така и не обясниха дали Карадочев ще бъде отстранен от Агенцията за експортно застраховане и дали в случая може да се говори за конфликт на интереси. Преди време не пречеше Корнелия Нинова да е член на управителния съвет и заместник-министър на икономиката, така че не виждаме пречка, коментираха ситуацията от пресцентъра на Булгартабак. На надзорния съвет на дружеството в края на ноември освен Карадочев за членове на управителния съвет бяха избрани издателят на вестник Дума Николай Малинов и Румен Порожанов, който е член на съвета на директорите на София БТ. Изпълнителни директори станаха Корнелия Нинова и Иван Биларев. Заради забавянето на Карадочев всички промени в ръководството на холдинга засега са спрени.

„Бившият шеф на пътищата Костадин Таушанов участва в търг за магистрала Тракия”

Три компании са подали оферти за строителен надзор на отсечката Нова Загора - Ямбол, която е част от магистрала Тракия. Това са Пътинвест инженеринг, сдружение Транс трафик интегра и сдружение ЕС консулт, съобщиха от Национална агенция Пътна инфраструктура (НАПИ). Управител на сдружение Транс трафик интегра е бившият шеф на пътищата Костадин Таушанов, показва справка в системата ДАКСИ. Той ръководеше Главно управление на пътищата от ноември 1997 г. до февруари 2000 г., когато срещу него беше образувано дело заради нетрудови доходи. През 2005 г. обаче Софийският градски съд го оправда и отказа да конфискува в полза на държавата близо 110 хил. лв. от семейството - пари с неясен произход, както твърдеше прокуратурата.

Стандарт

„Шишеджам замрази завода за автостъкла”

Турският холдинг Шишеджам замрази дейността на най-новия си завод за производство на автомобилни стъкла в Търговище. Това обяви вчера председателят на заводския синдикат на КТ "Подкрепа" Юксел Юмеров. В момента в цеховете на фабриката са останали 15 души от ръководството и инженери, които извършват довършителната работа по монтажа на машините и съоръженията, обясни той. Заводът трябваше да заработи официално на 12 декември, за когато бе планирано да излезе и първата партида автомобилни стъкла. Заради кризата и свитото производство на автомобили обаче големите компании като Рено, Дачия, Тойота и Форд са оттеглили поръчките си, обясниха от ръководството на стъкларските фабрики. Очаква се производството да се съживи до една година, ако кризата отшуми.

„Продават нацяло Булгартабак”

Булгартабак ще се продава нацяло от Агенцията за приватизация. Това реши кабинетът вчера, като за пореден път отмени стратегията за раздържавяване и гласува дружеството да бъде извадено от т. нар. забранителен списък. Така то може да се продаде само през приватизационния орган. Вероятно процедурата по сделката ще бъде готова до 6-8 месеца, прогнозира изпълнителният директор на холдинга Корнелия Нинова. Тепърва ще се правят нови оценки и ще се решава изборът на процедура. Но вероятно купувач на холдинга ще се търси с конкурс. Решението за продажба нацяло обръща на 180 градуса досегашната стратегия, лансирана от икономическия министър Петър Димитров. Той предвиждаше останалите три фабрики - цигарените в София и Благоевград и преработвателната в плевенското с. Ясен, да се продадат "на парче" през фондовата борса. Според Нинова решението на кабинета за продажба нацяло е по-добро, отколкото на парче, защото се губи време в условията на нов акциз и загубата на пазарен дял.

Монитор

„По 400 лв./дка вървят нивите в Добруджа”

През миналата година новите земевладелци в Добрич и Благоевград са купували декар нива средно срещу 400 лв. Това е най-високата стойност за страната. В същото време най-малко пари са броили купувачите в Шуменско и Хасковско - около 180 лв./дка Продължава тенденцията да има голяма разлика между цените на земеделските земи в различните райони на страната. Пазарът на земеделски земи в страната през миналата година е активен и динамичен, като търсенето на земи преобладава пред предлагането, става ясно от годишния доклад за състоянието и развитието на земеделието. Правителството одобри вчера Аграрен доклад 2008, който отчита състоянието на отрасъла. За първи път от последните две десетилетия продажбите на земя в Северния централен район са най-големи вместо в Североизточна България, както беше досега.

„Булгаргаз иска синьото гориво да поскъпне с 21% от януари”

Предложение до Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) за повишаване на цената на природния газ с 21,31 на сто от 1 януари 2009 г. внесе Булгаргаз. Това съобщиха от Българския енергиен холдинг, част от който е газовата компания. В съответствие с изискванията на Наредбата за регулиране на цените на природния газ Булгаргаз на всеки три месеца изготвя и внася в ДКЕВР предложение за утвърждаване на продажна цена на природния газ. От Булгаргаз съобщиха, че след като са отчели факторите, които формират цената на газа, са предложили на ДКЕВР да утвърди цена на синьото гориво за периода януари-март 2009 г. в размер на 653,46 лв. на 1000 кубика без включен ДДС. Увеличението е със 114,8 лв. на 1000 кубични метра, което е 21,31% ръст в сравнение със сега действащата цена. От енергийния холдинг коментираха, че предлаганото от Булгаргаз увеличение е в рамките на обсъжданото от Националния съвет за тристранно сътрудничество през септември.

Труд

„Седем оферти за Кремиковци”

Седем предложения от различни инвеститори са били подадени до вчера за Кремиковци в Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ). Най-сериозно разработената оферта е на украинската Смарт груп. Тя се състои от две части - спешен план за вдигане на комбината на крака и оздравителна програма, която включва преструктуриране и придобиване на активи. До дни кандидатът трябва да представи в писмен вид какви гаранции очаква от държавата в замяна на инвестициите, които ще направи. Втората оферта е на чешката ML Moran , която предлага схема за извънбалансово финансиране на комбината, който ще купува суровини, ще произвежда и продава, но печалбите ще отиват по сметките на кредитора. На практика ползата за Кремиковци е, че остава на пазара. Третото предложение е от Интертръст на бившия собственик на Кремиковци Валентин Захариев. Той иска да влезе в дружеството като оператор чрез специално създадена фирма. Целта на Захариев е да запази комбината като цяло, но при ликвидация да може да закупи продаваните активи. Любопитно е и предложението на Екометалинженеринг, които са готови да доставят 60 хил. тона суровини за електропещите и срещу това да пласират готовата продукция. Две други компании предлагат доставка на суровини и оборотни средства срещу държавни гаранции. Това са руската Проминвест и италианска фирма. Любопитна е и офертата на облигационерите, които искат срещу заема от 345 млн. евро да получат държавни ценни книжа с падеж 2013 г.