Вестник Дневник

"БНБ очаква банките да не разпределят дивидент"

Българските банки да не разпределят дивидент, а печалбите за тази година да бъдат капитализирани като допълнителен резерв, са очакванията на БНБ. Това каза управителят на централната банка Иван Искров на среща с Гръцкия бизнес съвет в България.

БНБ е изпратила писмо до търговските банки, с което се апелира акционерите да се въздържат от разпределяне на дивиденти за 2008 г. Това съобщи източник от банковите среди, пожелал да остане анонимен. Призивът е отправен през местните дъщерни банки към централите на банките майки. Заделянето на печалбите като резерви в капитала е допълнителен буфер за банковия сектор в тази ситуация, коментираха банкери. По думите им обаче всеки акционер ще реши какво да прави с печалбата в зависимост от ситуацията.

"Държавата може да изкупи целия вътрешен дълг, ако се наложи"

Правителството е готово да изкупи всички налични държавни ценни книжа по вътрешния дълг. Това съобщи финансовият министър Пламен Орешарски на пресконференция в Министерски съвет, посветена на бюджет 2009. Действието не е належащо и е резервна мярка, с която да се влее ликвидност в икономиката, поясни министърът. Tой заяви, че за целта ще са необходими около 1.5 млрд., без да уточни валутата*. Справка на Дневник показва, че към края на септември емитираните ДЦК на вътрешния пазар са за 3.033 млрд. лв. В момента основните държатели на ДЦК са банките, пенсионните и взаимните фондове.

Допълнителна ликвидност може да се осигури чрез увеличаване на капитала на банката за развитие. Средствата от капитализирането на институцията ще се използват за предоставяне на кредитни линии за търговските банки. В последствие на тях ще серазчита да улеснят достъпа на малкия и среден бизнес до дългово финансиране. Още тази есен капиталът набанката ще се увеличи със 120 млн. лв.

"Корпоративен сезон: Негативните ефекти се отложиха за годишните отчети"

Сериозните ефекти от световната финансова криза се отложиха за годишните отчети на публичните компании. Това е основният извод на анализаторите след поредната серия неконсолидирани корпоративни резултати, публикувани на страницата на Българската фондова борса (БФБ). Чаканите с най-голям интерес - на банковия сектор, не потвърдиха опасенията за чувствително забавяне и вероятно отражението на кредитната криза ще се прояви по-ясно в годишните им резултати.

"Имаше нагласа за по-голямо свиване на кредитните портфейли и печалбите на банките за периода, но негативните ефекти не изглеждат толкова значителни", коментира Тихомир Каунджиев, финансов анализатор в инвестиционния посредник "Бета корп". Неговите очаквания са забавянето да се почувства по-осезаемо в годишните отчети и през следващата година.

Вестник Пари

"Дъмпингът обезкърви застрахователите"

Трагично е положението при задължителната застраховка "Гражданска отговорност". Към средата на годината 15-те застрахователя, които предлагат полицата, са натрупали техническа загуба от около 40 млн.лв. Дъмпинг и спекула разкъсват сектора, като една и съща полица може да се купи както за 155, така и за 295 лв.

Опасността за сектора става мног осериозна, когато вземем постоянното нарастване на щетите, които трябва да се изплащат. От една страна, автомобилният парк се обновява непрекъснато, а от друга, шофьорите все по-често кръстосват европейския континент със свои коли, а произшествия не липсват. Специалистите от сектора са сигурни, че ако положението се запази и не се вземат навреме мерки срещу изтощителните борби между застрахователите, ще се стигне до фалити и проблеми в целия сектор.

Вестник 24 часа

"Купуваме акции от Газпром?"

България да купи акции на Газпром, които в момента са на цени между 55 и 70% от номинала. Тази идея лансира на дискусия за зависимостта на ЕС от руския газ Иво Прокопиев, председател на КРИБ. Той уточни, че тези покупки може да направи енергийният холдинг.

Вестник Труд

"Газ за 370 млн.лв. бликна край Каварна"

Британската компания Мелроуз Рисорсис е открила нов онаходище на газ в България. По първоначална оценка в района край Каварна има 24 млрд. куб.фута газ или близо 680 млн. кубични метра. Стойността му по регулираната цена у нас сега възлиза на около 370 млн.лв., а по пазарни европейски цени достига до 520 млн.лв.

Количеството е около една пета от годишното потребление на синьо гориво в България, което е около 3.4 млрд. куб. м. Мелроуз притежава и концесията за добив на газ от находището в Галата, където бяха открити 2 млрд.куб.м.. газ. Търговският добив от там започна на 5 юни 2004 година.

Вестник Новинар

"Подновяваме релси с пари от Световната банка"

Световната банка ще даде заем от около 360 млн. лв. на Българските държавни железници (БДЖ) и Националната компания Железопътна инфраструктура, реши кабинетът вчера. Гарант на кредита ще бъде държавата. Парите са предназначени за подновяване на жп релсите у нас за периода 2009 г.- 2011 г., като целта е увеличение на скоростта на влаковете и по-голяма безопасност на превозите.