Вестник Дневник

БНБ предупреди за завишен кредитен риск. Агресивното преследване на пазарен дял и прекомерното раздаване на кредити от страна на българските банки повишава рисковете пред финансовата стабилност. Данните на БНБ към края на септември показват бързо изчерпване на капиталовия излишък при няколко банки, което налага емитиране на акционерен капитал и привличането на инструменти за подкрепа на допълнителен такъв, чиято съществена роля е покритието на рисковете. Намалението на този излишък по данни на БНБ е резултат от нарастването на кредитите. Растежът на кредитирането продължава да бъде основен акцент в дейността на банките, отчита БНБ. По последни данни за цялата 2007 г. обемът на кредитите е нараснал с 64% до близо 37 млрд. лв., или 67% от брутния вътрешен продукт на страната.

Фондовете стопиха 150 млн. лв. от началото на годината. Рекордният спад на Българската фондова борса и другите фондови пазари от началото на годината се отразиха осезаемо върху активите на българските взаимни фондове и техните клиенти. Активите на колективните инвестиционни схеми се понижават с близо 150 млн. лв. от началото на годината и стигнаха около 735 млн. лв. на 25 януари. Понижението е около 17% спрямо достигнатите активи в края на 2007 г. от около 886 млн. лв. Това показват данните за нетната стойност на активите и броя на дялове в обращение на фондовете, представени на БФБ и Българската асоциация на управляващите дружества към края на миналата седмица.

Вестник Пари

200 млн. лева излетяха за година от България. Около 22% от премиите в общото застраховане се изнасят зад граница. Рисковете на българския пазар не са добре премислени и не са оценени адекватно. Застрахователните компании у нас не могат да поемат целия риск на застрахованите обекти е затова се обръщат към големите компании в чужбина. Основните рискове, които се прехвърлят зад граница, са всички видове отговорности, летателни апарати, кораби, катастрофични и екологични рискове. Интересното според специалистите е, че именно тези полици са най-печелившите в сектора за последната година.

Сръбските ни компании ще се листват в Лондон. Готови сме да вложим 100 млн. евро в нова ТЕЦ в Стара Загора. Това казва в интервю бизнесменът Христо Ковачки. Не разбирам логиката да даваме на безценица енергетиката си на чужди фирми, казва още той.

Вестник Сега

За източване на "Кремиковци" чрез разпродажба на активи за 70 млн. лв. сигнализираха вчера синдикатите. Продадени са над 5000 декара земя, прокатната гара, "Рудодобив и обогатяване", обяви вчера по БНР лидерът на КНСБ Желязко Христов. Това се е случило през миналата година, като земите са продавани на кредитори, към които комбинатът има дългове."Аз питам какво е получила държавата от тези пари, която е съсобственик с една четвърт от цялата собственост", каза Христов. Той допълни, че освен това предприятието се източва "на входа и на изхода" - суровините се купуват скъпо, а продукцията се продава на ниски цени. Лидерът на "Подкрепа" Константин Тренчев смята, че държавата, която държи 25% от акциите, е най-виновна, защото допуска безобразията в "Кремиковци".

АЕЦ "Козлодуй" може да има и седми блок. АЕЦ "Козлодуй" може да се сдобие със седми блок, стана ясно от изказване на шефа на ядрената централа Иван Генов на семинар в края на миналата седмица. Новата мощност няма да контрира започналата инициатива за повторно отваряне на III и IV блок, нито ще се яви алтернатива на АЕЦ "Белене".