Труд
„България била с уязвима икономика”
България и Румъния са най-застрашени от финансовата криза в региона. Това стана ясно на годишната среща на списание “Юромъни” в Солун. Страната има нужда от външно финансиране в размер на 61,7% от БВП, заяви бившата представителка на МВФ Пирита Сорса. За сравнение в Хърватска този процент е 31,7. Това прави все по-голяма нуждата от мерки за подкрепа на икономиката, подобни на тези в САЩ и Европа. Тяхното прилагане може и да не се наложи, но е добре средствата да са в резерв, смята Сорса. В България има прекалено нарастване на брутния външен дълг, допълни Дейвид Хеслан от агенция “Фич”. Въпреки всичко валутният борд няма да рухне, тъй като правителството е твърдо решено да го запази.
Сега
„Бизнесът и икономистите критикуват високите лихви”
В разгара на глобалната криза бизнесът и икономистите въстанаха срещу лихвената политика на българските банки. "Разликата между лихвите по кредитите и по депозитите у нас е огромна - 3.5 пъти над нормалните маржове в другите европейски страни", каза проф. Стефан Стоилов, съветник на министъра на икономиката, на дискусия в София за влиянието на глобалната криза вчера. "Банките ни трупат огромни печалби и макар че темпото спада, и тази година ще има 40% ръст на кредитите", прогнозира той. "Банките у нас са стабилни, по-нужни са мерки за подкрепа на фирмите, защото световната рецесия и скъпите кредити са голяма заплаха за българския бизнес", смята шефът на Центъра за икономическо развитие Александър Божков. Икономистът Чавдар Николов също изтъкна, че високите лихви по кредитите носят огромни печалби на банките за сметка на бизнеса и на гражданите. От началото на годината досега лихвите по кредитите на големите банки са се увеличили средно с 2.5%. Д-р Веселин Пасев упрекна финансовите институции, че са съучастници в нездравословния бум на мегастроежите и търговията с недвижими имоти. "Никъде другаде по света банките не отпускат по 100 млн. евро за хотели, най-големият на планетата хотел от веригата "Кемпински" се намира на Златни пясъци", посочи той. Ден по-рано шефът на Стопанската камара Божидар Данев обяви, че е крайно време да се наложат ограничения върху неразумното поскъпване на финансовия ресурс. Според него в рамките на Асоциацията на търговските банки би могло да се договорят по-приемливи равнища на лихвите.
24 часа
„Сами режем до 10% от европари за пътищата”
България може сама да си наложи финансова корекция между 2 и 10 на сто от парите за транспорт по ИСПА, съобщи вицепремиерът Меглена Плугчиева. Така Брюксел нямало да ни санкционира допълнително за проблемите в пътната агенция. На 23 ноември Еврокомисията ще реши дали да задейства процедура за отрязване на пари. Решението дали ще си наложим сами финансова корекция ще бъде взето до 30 октомври, обясни Плугчиева. Това било практика и в други страни на ЕС. Към нея се преминавало, когато се вижда, че няма как да се усвоят 100% от средствата.
Новинар
„Лъснаха нови злоупотреби с пари по САПАРД”
Злоупотреби по програмите САПАРД и "Леонардо да Винчи" за 9 млн. лв. са били установени при съвместна акция на прокуратурата и полицията. Инспекторите са направили проверки на 16, 17 и 20 октомври в София, Пловдив, Стара Загора, Ямбол, Белоградчик, Гоце Делчев и Силистра. Инспектирани са били получатели на евросредства по земеделската и образователната програма и чиновници, които са им ги отпуснали. Полицаите са обискирали офиси, работни и жилищни помещения, за да установят има ли злоупотреби с евросредствата и да разкрият по какви схеми се точат пари по програмите. Програмата "Леонардо да Винчи" финансира проекти за образование и обучение. Целта й е около 250 000 души, предимно млади хора, да повишават професионалния си опит чрез практики в други страни.
Стандарт
“Кремиковци” спешно търси нов инвеститор”
Спешно търсим нов инвеститор или стратегически партньор за "Кремиковци", заяви за "Стандарт" синдикът на предприятието Цветан Банков. Ден по-рано от "Ворскла Стийл" на украинския милиардер Константин Жеваго обявиха, че се оттеглят от комбината и ще спрат договора за доставка на суровини на ишлеме. Компанията остава единствено кредитор на металургичното прeдприятие. Когато беше подписан договорът с "Ворскла Стийл" през юни, ситуацията на пазара беше коренно различна. През последните два месеца металите поевтиняха катастрофално с 30-35%. В същото време едва сега започват да падат цените на суровините, обясни Банков. Въпреки това към този момент договорът не е прекратен, а само е заявено намерение за това. "Ворскла Стийл" все още изпълняват част от поетите ангажименти. "Кремиковци" няма да спира работа и ние търсим варианти за справяне с кризата, обяви Банков. Според него е възможен и вариант дори за работа на бартер въглища срещу метали. Вчера цял ден се водиха разговори между синдиците, облигационерите, кредиторите, държавата и "Ворскла Стийл".
Оздравителен план за "Кремиковци" ще бъде гласуван едва след като кредиторите определят нов стратегически партньор, обясни Банков. Заради световната финансова криза обаче всички потенциални инвеститори са оттеглили интереса си към родното предприятие. Браншът е изключително засегнат от световната финансова криза и големите предприемачи масово търсят варианти за оцеляване в тежката обстановка. Никой не иска да хвърля в такъв момент пари на вятъра. Ситуацията е възможно най-лошата за комбината в момента, обясни Банков. Да бъдат предприети всички мерки за обезопасяване при поетапно спиране на съоръженията в комбината, за да не се допусне увреждане на здравето на хората и околната среда е едно от предписанията, дадени на ръководството на комбината от РИОСВ-София.
Дневник
„Ски курортите усетиха кризисен мраз”
Туристически сезон в мразовитите условия на глобална финансова криза очакват в планинските курорти. Туроператори и хотелиери за първи път от години прогнозират спад на туристите. В най-добрия случай според тях може да има задържане на предишните нива, а до миналата зима основните за страната пазари - руският и британският, отбелязваха двуцифрено увеличение на почиващите в големите ски центрове Пампорово, Банско и Боровец. Каква е тенденцията ще се види ясно след три седмици на най-голямата туристическа борса в Лондон. Засега може да се каже, че ранните записвания са по-малко от миналата година, отбеляза Валентин Йосифов от ТУИ. Първата тревожна новина преди сезона дойде за Пампорово. Основните големи британски туроператори, които водят най-много скиори у нас, тази година няма да имат чартъри до летище Пловдив. Сред съкратилите пловдивската си програма е и "Болкан холидейз" - туроператорът, с който идват около половината ски туристи от Острова. Информацията потвърди мениджърът на офиса в Лондон Александър Стоянов. Той обясни стъпката с две причини - глобалната е свързана с финансовата криза, засегнала Великобритания, а местната е в недостатъчно добрите условия за кацане на пловдивското летище. Компанията ще превозва туристите до Пампорово от София, но това ще удължи трансфера им с близо два часа и вероятно ще откаже част от тях. В Пампорово имат и други сериозни основания да се безпокоят за предстоящия сезон. Ако няма достатъчно сняг, курортът ще има затруднения да поддържа пистите. През миналата зима беше спрян водоизточникът, който снабдяваше машините за изкуствен сняг, и това принуди собственика на съоръженията и лифтовете - "Пампорово" АД, да използва питейна вода, за да има условия за ски.
Труд
„Такситата в София вдигат цените с 25%”
Таксиметровите услуги в София ще поскъпнат с 25 % до две седмици. “В началото на ноември започваме да пренастройваме таксиметровите апарати”, обяви пред “Труд” Людмил Лазаров, шеф на най-голямата компания с жълти автомобили в столицата “ОК Супертранс”. Фирмата вече е взела решение за увеличаване на цените, уточни той. По новите тарифи километър превоз през деня ще струва 0,74 лв., а през нощта - 0,90 лв. Първоначалната такса от 50 ст. ще скочи на 0,62-0,63 лв., а цената на минута престой от сегашните 0,18 лв. ще набъбне на 0,22-0,23 лв. Останалите таксиметрови превозвачи в София също са готови да вдигнат цените.