Вестник Дневник
"Взаимните фондове се свиха наполовина за една година"
Взаимните фондове в България се върнаха с повече от година и половина назад, след като фаталният за капиталовите пазари октомври изтри една значителна част от активите им. През най-коварния месец за световните пазари от 21 години насам средствата под управление на фондовете са намалели с 21%, а на годишна база пазарът се е свил с 57 на сто, показват данните на Българската асоциация на управляващите дружества (БАУД) и компаниите.
Общото намаление за последния месец е със 146 млн. лв., като основна част от него се дължи на срива на капиталовия пазар. Изчисленията показват, че между 25 и 30% са изтеглените средства от вложители, въпреки призивите да не се поддават на паника от срива на пазара, продавайки дялове. Според представители на бранша обаче има забавяне на тази тенденция.
Заради кризата и тегленията някои фондове променят структурата на активите си и заемат по-предпазливи позиции. За последните 12 месеца нетните активи на взаимните фондове са се стопили от 1.2 млрд. лв. на 520 млн. лв. От тях българските схеми управляват 380 млн. лв. и активите им на практика се върнаха на нивото си от февруари 2007 г.
"Туризмът разработи антикризисна програма"
Значително увеличение на средствата за реклама, използване на приходите от туристическите такси, ефективна маркетингова стратегия за привличане на туристи от нови страни - това са някои от мерките, записани в антикризисната програма, разработена от Съюза на инвеститорите в туризма.
Представители на някои от големите туристически организации се събраха вчера, за да отправят две основни послания - браншът е в криза заради общата финансова ситуация и за да се спаси, държавата трябва да даде повече пари за реклама. От бранша се обединиха около сумата от 20 млн. лв., които трябвало да бъдат отпуснати от бюджета още за следващата година. В момента обаче предвидените средства за агенцията по туризъм са толкова, колкото бяха и тази година - близо 6 млн. лв.
Вестник Пари
"Финансовата криза замрази пазара на взаимни фондове"
Общо 7 договорни фонда в момента са под границата от 500 хил. лв. набрани активи, показват данните на Българската асоциация на управляващите дружества. Тези колективни схеми вече веднъж са минали прага и нормативната уредба им позволява да продължат дейността си. Въпреки това те са силно притиснати от липсата на пазарната конюнктура.
Досега не е имало случай български фонд да не успее да изпълни изискването за активи от 500 хил. лв., съобщиха за в. Пари от Комисията за финансов надзор. Според анализатори обаче ситуацията през последните месеци коренно се промени заради световния финансов крах и подобен сценарий е твърде възможен.
"Топлофикация потъна до уши в епистоларния жанр"
Премиерът Сергей Станишев да реши общината или държавата ще получи контрола над столичната Топлофикация. Писмо с тази молба изпратиха вчера софийският кмет Бойко Борисов и председателят на градския парламент Андрей Иванов до министър-председателя. Зовът за помощ идва на дневен ред след повече от тримесечна сага между Министерството на икономиката и енергетиката и Столичната община, по време на която така и не стана ясно в ръцете на коя от двете институции ще остане затъналото в дългове дружество. Освен че си прехвърляха топката, заинтересованите страни така и не дадоха категоричен отговор как ще протече отоплителният сезон за над 400 хил. домакинства и обществени учреждения.
Вестник 24 часа
"Токът от въглища поскъпва двойно"
До 2013 година ще се сбъдне прогнозата според Иванка Диловска, шеф на дирекция в енергийното министерство. Причината за очакваното от нея повишение е задължението, което ще имат производителите за заплащане на вредните емисии. Предизвикателствата пред България са три: имаме най-ниските цени на ток и природен газ, най-ниският доход и слаба газификация, заради което харчим най-много ток за отопление в ЕС. Два сценария за енергетиката до 2050 година се очертават- според първия, наречен "трескава надпревара", ще се вземат мерки едва когато настъпи недостиг на ресурси. Вторият разчита на предварителното подробно планиране и по-екологично развитие.
Вестник Труд
"Туристите с 30% по-малко"
Иде тежък зимен сезон. С 30 на сто по-малко са записванията на скиори от основните пазари за България, признават туроператорите. Според Ветко Арабаджиев, председател на Съюза на инвеститорите в туризма, най-добре вървят продажбите в курорта Боровец, но това "най-добре" е с 25% по-слабо от същия период на миналата година.
Вестник Сега
"Лихвите по потребителските кредити скочиха с 4% за месец"
След жилищните кредити ударно започнаха да поскъпват и потребителските. Само през октомври някои банки са повишили лихвите с цели 3-4-процентни пункта. Заемите, които се отпускат само срещу лична карта, също са чувствително по-скъпи. Пощенска банка например е вдигнала лихвата по потребителския си кредит в евро от 11.45 на 15.45%, което е покачване с около една трета. Същият продукт, но с поръчител, е поскъпнал от 10.95 на 13.95%. Райфайзенбанк е променила лихвите си по потребителските кредити на три пъти само за месец. Лихвата на продукта "кредит за потребление в левове без поръчител и без превод на работна заплата" е пораснала от 13.25 на 16.45%. Банка Пиреос пък е оскъпила кредита си "Шампион" от 12.99 на 15.99%, а ако е без доказване на дохода - от 17.99 на 20.99%. По принцип през октомври почти няма банка, която да не вдигне лихвите, но при останалите повишението е по-малко - с 0.50 - 1.50%.
Вестник Новинар
"Българите подпалиха телефоните на пенсионните фондове"
Телефоните на пенсионните фондове прегряват с въпроси на паникьосани осигурени граждани дали не е по-изгодно да изтеглят спестяванията си. В момента заради кризата те отчитат спад в доходността си, което е нормално, обясниха експерти. Много възрастни хора звънели по няколко пъти на ден, обезпокоени за парите си. Те настоявали служителите във фондовете да им гарантират, че за спестяванията им няма никаква опасност.
Други пък съобщавали, че ще изтеглят парите си, защото по време на криза е много по-добре да разполагат с налични пари, които да похарчат за нещо в домакинството. Трети въобще не правели разлика от кои фондове могат да се теглят предсрочно пари. Предсрочно средства могат да се взимат единствено от доброволните пенсионни фондове. Много българи влагат парите си в тях, не за да се осигуряват за старини, а ги използват като банков депозит с висока доходност и след време теглят спестяванията си.