Дневник
„Инвеститорите очакват по-добри дни през 2009 г.”
Ако 2008 г. беше годината на банковите депозити, 2009 ще предложи далеч повече възможности за инвеститорите, които ще стартират вложения след по-малко от две седмици. Това е основният извод от анкетата за това кои ще са най-доходоносните инвестиции през следващата година. Повечето предпочитания на читателите са насочени към банковите депозити и акциите, след като двете опции взимат равен процент от гласовете - по 27.2% всяка. Мнозина са посочили като най-доходоносен актив резачката за дърва, което освен възприемане на шегата, издава и все още скептицизма на инвеститорите към инвестициите в ценни книжа. През втората половина на годината кредитните институции започнаха да се надпреварват в това коя ще даде по-висока лихва, в резултат на което лихвата по едногодишните депозити стигна 8-10% - близко до очакваната от правителството инфлация за годината (надеждите на кабинета са за едноцифрена стойност). Предвижданията за акциите пък са те да започнат да се възстановяват след огромния срив през тази година, достигнал 80%, измерен през индекса SOFIX. В предходна анкета на сайта най-много гласуваха за техен ръст от 30-40%. Има солидна основа за ръст на индексите на БФБ, уверен е Николай Кичуков, брокер в инвестиционния посредник Елана трейдинг. Все повече портфолио мениджъри смятат, че някои от публичните компании се търгуват на изключително ниски нива, което прави книжата им атрактивни за придобиване. По-малко от 11 дни преди края на годината действително някои показатели и съотношения говорят за това, че акциите на българската борса се търгуват на много ниски нива както като цени, така и според коефициентите им. Ако например се вземе един от ключовите показатели за оценка на една компания или индекс P/E (цена/печалба, или колко пъти цената на акцията покрива печалбата, реализирана от компанията), може да проличи, че SOFIX е сред 4-те най-евтини индекса в света (под 5 като стойност). Финансовите анализатори обаче предупреждават, че решенията за покупка трябва да се вземат много внимателно предвид затрудненията, в които се очаква да изпаднат някои бизнеси в условията на криза.
„Пенсионните фондове са намалили още дела на акциите в портфейлите си”
Пенсионните фондове са намалили чувствително дела на рисковите ценни книжа в портфейлите си. Това съобщи Бисер Петков заместник-председателят на Комисията за финансов надзор, ръководещ "Осигурителен надзор". Най-чувствителна като парична стойност е промяната при универсалните пенсионни схеми, тъй като това са фондовете, в които постоянно се натрупват значителни средства и от тях няма тегления, обясни Петков. Към средата на декември дяловите ценни книжа, в които влизат освен акции и дялове на взаимни фондове, заемат около 13% от портфейлите на универсалните фондове по данни на надзора. За сравнение - към края на септември акциите и дяловете заемат близо 21% от портфейлите им. Делът само на българските акции и дялове заема 6.3% от портфейлите общо за всички универсални фондове към средата на декември по информация от Петков. Нормално е при тази ситуация инвеститорите, особено пенсионните схеми, да са по-предпазливи и да предпочитат книжа с по-нисък риск от типа на държавни ценни книжа и корпоративни облигации, каза Симеон Гетов, инвестиционен мениджър в ПОД Алианц България. Според него пенсионните фондове не са спирали да купуват акции на Българската фондова борса, но в момента на пазара няма никаква ликвидност, което значи, че е трудно както да се продаде, така и да се купи.
Стандарт
„Отказват кредит за неплатени вноски”
Покупките на изплащане ще се отбелязват в кредитния регистър към БНБ. Това предвижда промяна в Закона за кредитните институции, внесена в парламента. Догодина банките ще имат достъп до документацията за закупените на изплащане телевизори, компютри, печки и при необслужване на вноските ще имат право да отказват кредитиране. Това обяви управителят на БНБ Иван Искров вчера. Целта е всички небанкови финансови дружества да дават отчет в регистъра за сключените договори с клиенти. За момента тези компании само се регистрират в БНБ и предават финансови отчети, но само сумарно, а не за всеки договор по отделно.
Не трябва да сме критични към банките, те са предпазливи в сегашните влошаващи се икономически условия, призова гуверньорът. Консервативното поведение на трезорите е адекватно, те отговарят първо пред хората, които са им поверили парите си, а после пред тези, които ползват заеми, коментира Искров. Кредитът е възможност, а не право.
„Телефонът поевтинява”
Цените за мобилните разговори ще падат на пет стъпки до средата на 2010 г. На всяка стъпка намалението ще е между 7 и 9%. От домашните телефони ще говорим по-евтино от 68 до 13 на сто до средата на 2010 г. Това предвиждат пазарните анализи, приети от Комисията за регулиране на съобщенията. От 1 януари 2009 г. тарифите от фиксирана към мобилна мрежа ще бъдат 29 ст. за силен трафик и 25 ст. за слаб трафик. От средата на 2009 г. ще бъдат изравнени цените за терминиране на трафик от мобилни в мобилни и от фиксирани в мобилни мрежи, като те ще са 25 ст. за силен и 19 ст. за слаб трафик. От 1 септември 2009 г. ще са съответно 23 ст. за силен трафик и 18 ст. за слаб трафик. От 2010 г. - 21 ст. за силен и 17 ст. за слаб трафик. От 1 юли 2010 г. - 15 ст. за силен и 13 ст. за слаб трафик.
Монитор
„Пада наказателната лихва при погасяване на кредит„
Гражданите няма да плащат наказателна лихва при предсрочно погасяване на потребителския си кредит. Това решиха вчера депутатите при окончателното гласуване на промените в закона за потребителския кредит. Според измененията потребителят има право да изпълни предсрочно задълженията си по договора за потребителски кредит, без да дължи за това лихви, такси и неустойки. Вносител на поправките е независимият депутат Минчо Христов. Като мотив за предложението си той изтъкна, че вместо хората да бъдат поощрявани, че са си върнали предварително парите, те са наказвани да плащат за услуга, която не са ползвали.
„По 24.5% си разделят RWE и Electrabel в АЕЦ Белене”
Германската компания RWE Power, която беше избрана за стратегически инвеститор в АЕЦ Белене, ще отстъпи половината от дела си в атомната централа на белгийската Electrabel. Така всяка от двете компании ще притежава по 24.5% в АЕЦ Белене, или общо 49 на сто. Останалите 51% ще са собственост на Националната електрическа компания (НЕК). Това съобщи вчера Герд Йегер, член на управителния съвет на RWE Power, след подписване на споразумението за създаване на съвместно дружество между НЕК и германската компания. На церемонията в Министерския съвет присъстваха премиерът Сергей Станишев и икономическият министър Петър Димитров. В условията на световна финансова криза изграждането на атомната централа ще осигури заетост и ще има мултиплициращ ефект за стотици български фирми, каза Станишев при подписването.
Капитал
„Булгартабак пак ще се продава”
Започването на продажба на Булгартабак холдинг е най-лесното нещо. Държавата вече го е правила три пъти. Завършването на сделка обаче все е невъзможно. В края на мандата си сегашното правителство най-сетне се реши и то да опита да приватизира цигарения холдинг. Първата крачка вече е направена - парламентът отмени тази седмица старата стратегия за приватизация, която допускаше като купувачи само стратегически кандидати. Холдингът беше изваден и от специалния списък на дружества от значение за националната сигурност. Двете решения означават, че правителството и депутатите вече няма да се занимават с продажбата, а решенията ще се взимат само от Агенцията за приватизация (АП). Така по думите на депутати от управляващата коалиция и директорите на компанията събирането на оферти за холдинга може да се състои след 6-8 месеца. Според председателя на икономическата комисия на парламента Йордан Цонев (от ДПС) агенцията сама ще определи условията и метода на продажба. Независимо по какъв начин ще стане - с конкурс или през борсата, политическата воля на управляващата коалиция е това да стане по-бързо и сагата с приватизацията на Булгартабак да приключи, казва той. Директорът на Агенцията за приватизация Тодор Николов заяви, че ведомството тепърва ще се запознава със състоянието на Булгартабак холдинг и ще избира с конкурс или през фондовата борса ще е продажбата. По думите му сделката ще бъде трудна по три причини - в миналото има няколко неуспешни опита за приватизация, в момента има световна икономическа криза и самата процедура ще се случва преди парламентарните избори. Въпреки това продажбата на холдинга е добра новина, смятат икономисти и анализатори. Добре е да има приватизация, въпреки че е безкрайно закъсняла, казва и депутатът от БНС Лидия Шулева, която като министър в предишното правителство опита да приключи сделка за холдинга.
Труд
„И бразилци оглеждат Кремиковци”
Екип от 15 специалисти на бразилската компания CSN, която е сред кандидатите за оператор на Кремиковци, за втори ден вчера беше в комбината. Експертите извършват оглед на металургичните мощности. Те ще се запознаят и с финансовото състояние на дружеството, след което ще излязат с оферта. Очаква се това да стане до 23 декември. Контактът с бразилската компания CSN бе осъществен от министъра на икономиката и енергетиката Петър Димитров при посещението му в Бразилия през миналия месец. Компанията притежава мини и металургични предприятия и е една от водещите в страната. Междувременно се разбра, че досегашният основен кандидат - украинската Смарт груп, е подготвила проектодоговор за оперативното управление на дружеството. Той вече бил предаден на синдика на Кремиковци Цветан Банков. Според информирани Смарт груп ще се бори за преструктуриране на дълга на комбината и отстъпки в цените на тока и газа. От министерството обаче са категорични, че опрощаване на задължения не е допустимо, тъй като ще се счита за държавна помощ.
24 часа
„Сами си режем пари и по ФАР”
На 15 януари ще има одитна мисия по ФАР, съобщи вчера вицепремиерът Меглена Плугчиева. Датата е посочена в ново писмо на шефа на генерална дирекция "Разширяване" Майкъл Лий до националния ръководител на европарите Димитър Ивановски. Експертите на Брюксел ще проверяват сключените договори от юни 2007 до юни 2008 г. България може сама да си наложи финансови корекции и да отреже пари по най-проблемните проекти, съобщи Ивановски. Тази процедура вече беше използвана по програма ИСПА. Ивановски чака от новите шефове на двете агенции по ФАР - в строителното и финановото министерства, да посочат нередностите. Ако това стане и данните съвпаднат с тези на Брюксел, можело да бъдат пуснати замразените 323 млн. евро по програмата. Нищо драматично няма във финансовите корекции, това се прави във всичките членки на ЕС, коментира Плугчиева. Според нея резултатът бил 2:1 за България, защото са спасени САПАРД и ИСПА.
„Банките дали 70% по-малко кредити”
В последния месец и половина банките са дали кредити в размер на 30% от обема на отпуснатите преди кризата. Това сочат данните на БНБ, съобщи управителят й Иван Искров. Според него е нормално банките да са предпазливи със заемите, защото носят отговорност пред вложителите си. Кредитът не е право на всеки, а възможност, затова не трябва да сме критични към по-консервативната политика, допълни Искров. Той посъветва банките да са внимателни с финансирането на фирми от секторите добив на руди и метали, текстил, транспорт. Те работят предимно за чуждите пазари, най-засегнати са от кризата и някои спират производство и съкращават персонал. Прогнозите на БНБ са за икономически растеж около 4,4% през 2009 г. Най-негативният сценарий бил за растеж от 1,2-1,5%. Всичко зависело от чуждите инвестиции и състоянието на страните в ЕС, в които изнасят предимно наши фирми.