Дневник

„Експерти очакват силен интерес към земеделската земя”

Земеделската земя остава все още един от подценените активи в България и през следващите години интересът на инвеститорите към този сектор ще се засили. Това са очакванията на експертите на пазара. Основните фактори за очакваното поскъпване според анализаторите са все още ниските цени на земеделската земя в България спрямо останалите страни от ЕС (в България цените са най-ниски), предстоящата концентрация и комасация на масивите, както и значителните субсидии на Евросъюза за селското стопанство и планираното увеличение продуктивността и ефективността на земеделския сектор. Цената на земеделската земя ще расте със средно 20% годишно през следващите две години и през 2010 г. един декар ще струва поне 420 лв.

„Нов фонд за имоти чака лиценз”

Ново дружество със специална инвестиционна цел ще се насочи към пазара на недвижимите имоти - това е "Балканика имоти", което е регистрирано в Централния депозитар в края на миналата седмица. Фондът е с първоначален капитал от 500 хил. лв. и негови учредители са "Балканика холдинг груп" със 70% от капитала и "Инвест фонд мениджмънт", но все още Комисията за финансов надзор не е издала лиценз за дейност. Според регистъра ДАКСИ "Балканика холдинг груп" е собственост на четири лица - Аглика Павлова, Виден Георгиев, Стойко Трендафилов и Ясен Грудов.

„ПИБ свиква извънредно общо събрание”

Първа инвестиционна банкасвиква извънредно общо събрание на 17 юли, стана ясно от съобщение в бюлетина на Българска фондова борса. Акционерите ще гласуват изменение в предмета на дейност на банката, включващ списък от 16 дейности, като извършване на преводи, издаване и администриране на електронни платежни инструменти, търговия с инструменти на паричния пазар, деривати, валути, прехвърляeми ценни книжа, финансово брокерство, консултации относно портфейлни инвестиции, покупка на вземания, придобивания и управление на дялови участия и др. Акционерите ще гласуват и промени в устава, като по едната точка на практика се променя капитала от 100 млн. лв. на 110 млн. лв.

Стандарт

„Митал идва на бял слон”

Фамилия Митал е готова да се завърне с гръм и трясък в ЦСКА, за да извади клуба от кризата. Най-големият брат Лакшми ще погаси борчовете на червения тим, ако държавата му разреши да купи "Кремиковци". Третият по богатство човек в света обещава да закрие всички вредни производства. Прамод, който уж е собственик и на металургичния комбинат, и на ЦСКА, се зае да разчиства пътя за баткото. На 5 юни той е уволнил Александър Томов от управлението на "Кремиковци".

„Натискат банките да свалят таксите”

Клиентите да могат да сменят безпроблемно обслужващите банки и това да не им струва скъпо. Това е смисълът на два доклада, приети от Европейския парламент. Според тях хората трябва да имат по-голям избор в банковите и финансовите услуги на дребно и същевременно да плащат по-малка цена за тях. Препоръчва се таксите за закриване на сметки например да бъдат "напълно оправдани" - т.е. да отговарят на предлаганата услуга. Така клиентите по-лесно ще сменят банките, ако не са доволни.

Монитор

„Кабинетът стартира изграждането на Тракия до дни”

На заседанието си на 12 юни правителството трябва да вземе решение да продължи строителството на недовършените участъци от автомагистрала "Тракия". До края на юни Фонд "Републиканска пътна инфраструктура" трябва да обяви процедурата и в едномесечен срок държавната комисия да приеме офертите на кандидатите. Това съобщи министърът на регионалното развитие Асен Гагаузов.Ние вече сме възложили на Фонд "Републиканска пътна инфраструктура" да подготвя процедурите за трите лота между Стара Загора и Карнобат. Техните предположения са, че до края на този месец ще са готови, за да обявят процедурата. След това обикновено се дава един месец срок, за да могат кандидатите да предложат офертите си, през това време се назначава комисия, която да ги оцени и се надявам през началото на месец септември да има фронт за работа по всичките три участъка между Стара Загора и Карнобат, каза министърът.

„България е по-добро място за инвестиции от Румъния”

България е по-привлекателна от Румъния за чуждите инвеститори по макроикономически показатели. Това съобщи вчера Паулиус Кунчинас, регионален директор на Оксфорд бизнес груп. Кунчинас представи най-новото издание на доклада на ОБГ за икономическото развитие на България. Документът предоставя поглед върху икономиката на страната през 2007 г. и излага прогнозите за 2008 г. на британската компания за икономически анализи и консултантски услуги. Оксфорд бизнес груп очаква България да постигне около 6% икономически ръст, което е сериозен стимул за предприемачите, най-вече от Западна Европа, да влагат капиталите си тук.

Класа

„Продажбите на облигации са се свили с 1/4 за първите 3 месеца на 2008 г.”

Продажбите на облигации сред публичния и частния сектор в глобален мащаб са намалели с 26% за първото тримесечие на 2008 г. в сравнение със същия период на 2007 г. Тези резултати се отчитат като поредния ефект на повишената задлъжнялост на финансовите институции. Това показват данните на Bank for International Settlements (BIS) (Банката за международни разплащания в Базел – бел. ред.). Сред 55-те страни членки е и България.

„Арселор Митал иска разпродажба на Кремиковци”

Най-голямата стоманодобивна компания в света - „Арселор Митал“, иска да влезе в „Кремиковци“, след като предприятието бъде обявено в неплатежоспособност и започне осребряване на активите. Това каза вчера за „Класа“ председателят на федерация „Металурзи“ към КТ „Подкрепа“ Людмил Павлов след среща на представители на „Арселор“ и синдикатите в комбината. По думитте му оттам са предложили „джентълменско споразумение“, но без инвестиционни ангажименти.

Пари

„Пресяване на имотните фондове”

Поне още 2 – 3 години да запазят правото си на строителна дейност, настояват дружествата със специална инвестиционна цел. Повод за исканията им станаха подготвяните от Комисията за финансов надзор промени в закона за дейността им. Според тях АДСИЦ ще загубят правото да развиват собствени проекти и ще останат чисти инвестиционни дружества, които се занимават само с придобиване и управление на имоти. Друга промяна ще е изискването най-малко 10% от акциите им да се търгуват свободно на фондовата борса. Учредителният им капитал също ще се дигне двойно спрямо сегашните 500 хил. лв. Намерението на финансовия надзор е с новите правила да се отсее АДСИЦ, които реално развиват дейност и се търгуват на борсата, от тези, регистрирани само с данъчни облаги. Статистиката е показателна: от 56 дружества със специална инвестиционна цел у нас реално търгувани са едва 17. С акциите на 12 пък никога не е имало сделки.