През януари 2009 г. новите индустриални поръчки падат в еврозоната спрямо декември 2008 г. с 3.4%, след като и през декември имаше рязко понижение с 8 на сто. В Европейския съюз промишлените поръчки падат с 2.2% през януари, след предходния спад през декември с 6.8%.

На годишна база спадът на новите поръчки при индустриалното производство при еврозоната е с цели 34.1% и с 30.7% за целия Европейски съюз, отчете Евростат.

През януари сред страните членки на съюза, за които има предоставени данни, общата производствена активност по осигуряването на нови промишлени поръчки се е увеличила в седем държави от общността, а е паднала в единайсет. Най-голямо увеличение на месечна база се отчита в Ирландия /+ 16.6%), Унгария (+6.5%) и Дания (+6.2%). Най-голямото намаление има в Румъния (-14.8%), Литва (-12.7%) и Германия (-7.6%).

На годишна база обаче работата по индустриалните поръчките пада във всички страни-членки, без Ирландия, където се отчита ръст от 7.2%. Най-големите спадове са в Словакия и Финландия с по (-38.4%), в Германия (-37,7%) и в Литва (-36,4%).