Не е необходимо да се чака края на годината, за да се отчете спада в сферата на недвижимите имоти. Във ваканционните имоти той вече е 30-40%. Имаме и начални данни за срив от 20% при жилищата и офисите. Това са вече реални факти, а не прогнози, заяви пред Дарик Орлин Владиков, собственик на агенция и член на Национално сдружение „Недвижими имоти”.
Той все пак е оптимист, че в първите месеци на пролетта ще има съживяване на имотния пазар. Тревожното е, че винаги преди Нова година е имало динамика в сделките. Тази година това не може да се случи и причината е световната икономическа криза, коментира Владиков. По думите му остава да се надяваме, че чуждите инвеститори ще се ориентират бързо какво се случва.
Добрата новина сред поредицата лоши на фона на разрастващата се криза е и фактът, че екзотични инвеститори насочват интереса си към българския пазар след като това направиха англичани, скандинавци и хора от други европейски дестинации.
В момента, по думите на Владиков, има заявен интерес от граждани и компании от Южна Корея, Тайван, Китай, от Персийския залив, Казахстан, Туркменистран, Азърбайджан, което говори, че интересът към имотния ни пазар няма да спре, просто в момента е повлиян от кризата.
Тези инвеститори засега проучват нещата, но се предполага, че ще се интересуват от жилища, индивидуални къщи, ваканционни имоти, затворени жилищни комплекси, логистични центрове и офисни имоти. Интересът от страна на хора от бившите съветски републики се обяснява с факта, че притежаването на имот у нас им отваря вратите за Европейския съюз. Владиков коментира и че не трябва да се омаловажава фактът, че България наистина е данъчен рай.
Стагнацията при банковото кредитиране спира реализацията на много интересни поректи в строителството и това може да даде път на други финансови институции с не много ясен правен статут, което ще създаде дискомфорт на пазара и неяснота в бъдещите сделки, коментира Владиков без да конкретизира.
Има драстичен спад в оборотите в тази част на пазара и вече има симпотми, че компании с недобри позиции прибягват към драстични съкращения, а някои преустановяват своята дейност, допълни Орлин Владиков. Това според него се отнася не само до компании за недвижими имоти, но и за строителни компании.