Как кризата, която започна от САЩ и се пренесе в Европа, ще се отрази в България?

Има две финансови кризи. Едната си се развива в България преди да се развие световната. И тази българска финансова криза се изразява в голямото обезценяване на парите - 34.5% за последните 3 години. Изразява се в реално отрицателните лихви от които вложителите губят. Просто парите са се загубили в банките, когато са били държани там. Влажени в борсата преди 3 години, сега са на 1/3 от стойността си. Т.е. хората са загубили преди тук да дойде световната финансова криза.

Ако говорим за хората с доходи под средните и ако говорим за спестителите, за средната класа, която има възможност да спестява. Тези прослойки загубиха преди да се ръзгърне световната криза от тежки неблагополучия в българската финансова система. Българската икономика не произвежда доходи. Това е страшното. Не произвежда пари за хората. За хората, които имат спестени пари, тя не може да им даде повече, а ги ограбва. Това е тежък недъг на българската икономика. Много тежко кризисно състояние и ние не трябва да го пренебрегваме.

Най-страшното е, че както вие ме питате, така и българските наблюдатели напълно пренебрегнаха тези кризисни явления в българския финансов сектор.

Не прави чест на нито един от тези наблюдатели, че мълчат в продължение на една година, заблуждават хората, не казват истинската причина, защо се стига до там. Не анализират срива на фондовата борса. Това е безотговорно поведение по отношение на хората, които са дали доверието си. Те трябваше да бъдат предупредени. Фирмите трябваше да бъдат предупредени. Друга политика трябваше да се води и т.н.

В този смисъл абсолютно не е вярно, че българската криза е внушена от световната. Тя се задълбочава. Тя се обостря допълнително от световната финансова криза. И това става по следната линия. Аз много пъти го обяснявам и гледам, че започнаха да го разбират. Тя се обостря изключително много от високия дефицит в търговията и услугите, които има България. Нашата страна страшно много внася и много малко изнася.

Плаща вноса с пари. Откъде ги взима парите? В условията на валутен борд трябваше българските пари да се свиват. В момента, в който започнеш да консумираш повече отколкото изнасяш, трябваше да започне да спада вътрешната търговия и да се появи рецесия. Това не става, защото има два основни източника за компенсация. Единият е преките чуждестранни инвестиции и вторият са заемите, които банките взимат, за да вкарат в страната. Това изравнява платежния баланс. Заради това в България не се свива паричната маса.


Това сега вече не може да става в условията на световна криза. Няма да има такива банкови заеми, лесно дадени в България, защото България се счита за много рискова страна на фона на тези процеси. И преките чуждестранни инвестиции ще намалеят. Защо!? Защото два са секторите, в които тези инвестиции нахлуха с очакване за значителни печалби. Единият са недвижимите имоти, а другият сектор е туризмът.

И в двата сектора се оказа, че българската икономика не произвежда доход. Напротив. И на едното, и на другото място англичаните, които купиха имоти, за да ги отдават под наем, загубиха тотално. Всички тези хора фактически са измамени в очакванията си, че българската икономика ще им произведе примерно 4-5% доход. Вследствие на това те се оттеглят, защото няма смисъл да се инвестира в икономика, която предлага ограничени възможности за доходност, които накрая са и опровергани от събитията. Така че неминуемо ще спаднат.

Ако приемем, че вие говорите в ролята си на политик, защо вие сте един от малкото, които обръщат внимание на развитието на борсата и имотите?

От въпиеща неграмотност. От некомпетентност на политиците, след това на медиите и от много лошо разбрана професионална етика на българските брокери. Ако погледнете специализираните предавания, там се коментира преди всичко от хора, които работят на борсата. Тези хора са панирани от една година. Те говорят безсмислици, те не знаят какво приказват, не знаят защо са там, не знаят какво им е задължението и са жалка картина. Нека да им го кажа, за да се чуят. Защото не може да продължава дълго така. Проблемът е гигантски. На борсата изчезнаха 14 млрд. лв. В буквалния смисъл на думата неща, които струваха много, започнаха да струват малко. Вследствие на това достатъчно е да отворите и да видите индекса на стойността на дяловете, на която и да било пенсионна компания, за да разберете за какво говоря. Хората загубиха пенсиите, хората загубиха парите си. И никой не говори.

Министри се смееха, когато говорех за тези неща през септември. Имаше министри от този кабинет, Калфин и Орешарски се смееха.

Какво обаче трябва да прави правителството?

Какво правят кабинетите в другите европейски страни!? Голяма война за стабилността на борсите. Епична битка се води с всички средства.

Първо се схваща, че спадането на борсовата търговия е бич върху цалата средна класа. Защото хората с паричните спестявания, възрастните хора, живеят на запад от състоянието на борсата. Затова се води епична битка. Първо, това е приоритет. Политически, основен, всякакъв. И тази битка се води с всички средства на всички нива. Т.е. тотално се атакува проблема с оглед да бъде възстановена борсата – това се прави на запад. Тук ме питате какво да направи правителството.

Правителството, което чува от мен, като лидер на опозицията, че има такъв проблем и се смее, започва да ризбира какво говоря след два месеца, това правителството кога ще започне да взима компетентни решения, кога ще започне да действа, аз не знам. Но това е правителство на въпиеща некомпетентност по отношение на тези неща. Това са хора, които нямат нищо общо с реалните проблеми на средната класа. Защото ако имаха, ако бяха инвестирали семейните си спестявания за пенсии на родителите си, щяха да разберат за какво говорех през лятото, когато тенденцията на борсата стана неспасяема надолу. И щяха да реагират. Очевидно тези хора живеят по друг начин, печелят от други неща и не са засегнати от тези процеси.

* Материалът не е препоръка за покупка или продажба на акции