Изтичането на капитал от САЩ се засилва

Изтичането на капитал от САЩ се засилва

Частните чуждестранни инвеститори се връщат към американския суверенен дълг през юли, след като продадоха рекордно количество облигации през предходния месец, показват последните данни на финансовото министерство на САЩ.

 

В същото време трите най-големи притежатели на щатски ценни книжа, Китай, Япония и Великобритания, са увеличили нетните си активи деноминирани в долари.

 

Китай се увеличи своите авоари с 8 милиарда долара, оставайки най-големият чуждестранен титуляр на американски дълг.

 

Общо чуждестранните инвеститори, са реализирали нетни покупки на щатски облигации за 16.16 милиарда щатски долара, в сравнение с нетни продажби за 4.59 милиарда долара през юни.

 

Частните чуждестранни инвеститори са купили с нетно американски суверенни облигации за 2.12 милиарда долара, след продажби за 19 милиарда щатски долара през предходния месец.

 

Най-изчерпателната категория в доклада, "месечните нетни капиталови потоци", включващи непазарните потоци, краткосрочните ценни книжа и промените в доларовите вложения на банките, обаче показва изтичане на капитал от САЩ на стойност 51.80 милиарда долара, спрямо отлив на 29.4 милиарда долара през юни.