Китай разпродава американски облигации за втори пореден месец през декември, след като деноминираните в долари валутни резерви на азиатската страна достигнаха рекордни нива през октомври.
Според днешния доклад на Министерството на финансите, през последния месец на миналата година Пекин е продал 4 млрд. повече американски активи, отколкото е купил, като доларовите му резерви са намалели до 891.6 милиарда.
Въпреки това и в края на миналата година към САЩ е имало нетен приток на капитали от външните инвеститори.
Частните инвеститори са купили през декември нетни 43.02 млрд. долара в правителствени облигации, спрямо 51.54 млрд. долара за предходния месец.
Нетните инвестиции в дългосрочни облигации са намалели до 65.9 млрд. долара през последния месец на 2010 г., спрямо 85.1 млрд. долара през ноември.
Нетните капиталови потоци (Treasury International Capital (TIC) Flows) измерват месечната разлика между чуждестранните и националните поръчки на ценни книжа.
Спад на показателя по принцип има негативен ефект върху щатския долар, тъй като чужденците трябва да обменят собствената си валута в долари, за да купуват американски ценни книжа.
Месечният нетен приток на капитали в САЩ като цяло обаче е нараснал през декември до 48.2 млрд. долара от 35.6 млрд. долара през ноември.