Европейските акции обърнаха посоката на движение и след позитивното начало на деня към финала на сесията са на червено. Това се случва въпреки, че потребителското доверие във Великобритания е пораснало до -21 пункта през юни, спрямо - 22 пункта през май, по данни на Gfk. Наред с това продажбите на дребно в Германия през май са се увеличили с 0.8%, показват статистиките, с което изненадаха икономистите, които очакваха свиване.

Причината за негативизма в Европа това може да се търси в очакването на още данни за американската икономика и очакването на още изказвания от служители на Федералния резерв, които ще дадат яснота около това какво смята да прави централната банка със стимулите за икономиката.

на Wall Street индексите отвориха с понижения.

Dow Jones Industrial Average пада с 0.32% до 1 608 пункта.
S&P 500 Index губи 0.37% до 14 969 пункта.
NASDAQ Composite Index се понижава с 0.31% до 3 391 пункта.

На стоковите пазари петролът поскъпва до $ 97.36 за барел лек американски петрол с доставка през август и $ 103.08 за барел от сорта брент. Суровината е на път да запише месечен напредък.

Златото отново поевтинява, като тройунция от благородния метал струва под $ 1 200 или $ 1 192.20 при отварянето на американската сесия.

Във валутната търговия еврото запазва силната си позиция към долара до $ 1.3077.

10:26 часа

Европейската сесия стартира на положителна територия, след като световните пазари се успокоиха за стимулите в САЩ. Изказвания на членове на борда на директорите на ФЕД снощи отхвърлиха като малко вероятно онова, което председателят Бен Бернанке каза миналата седмица и така убедиха инвеститорите, че стимулите за икономиката ще продължат да текат в същия обем.

Това доведе до рали в Азия и позитивизъм в Европа.

FTSE 100 се покачва с 0.31% до 6 262 пункта.
DAX INDEX расте с 0.45% до 8 027 пункта.
CAC 40 напредва с 0.16% до 3 768 пункта.

09:23 часа

Инвеститорите се успокоиха, че Федералният резерв на САЩ ще продължи да налива стимули в икономиката, както и досега, въпреки намека на Бен Бернанке за евентуално редуциране на средствата още от края на тази година. На пресконференция в Ню Йорк Уилиям Дъдли от борда на директорите на ФЕД заяви, че ако някой очаква вдигане на лихвите скоро, то той не е в синхрон с онова, което комитета по определяне на паричната политика на ФЕД смята, както и с мнението на повечето членове в него.

Дъдли настоя, че евентуалното затягане на кранчето на стимулите ще зависи от това в какво състояние е икономиката, а не от това коя е датата в календара. Според него онова, което Бернанке начерта като прогноза за преустановяване на програмата по обратно изкупуване на книжа в края на следващата година, когато безработицата падне до 7%, като само един от възможните варианти.

Това бе причината за ръстовете на Wall Street, като допълнителен стимул даде и статистиката за спад в броя на новите молби за помощ при безработица през миналата седмица.

Dow Jones Industrial Average се покачи с 0.77% до 15 024 пункта.
S&P 500 Index добави 0.62% до 1 613 пункта.
NASDAQ Composite Index напредна с 0.76% до 3 401 пункта.

На азиатските борси се наблюдаваше същинско рали, което от една страна бе подкладено от представители на Федералния резерв на САЩ, които дадоха уверения, че програмата със стимулите за американската икономика ще продължи. От друга страна помогнаха данните за японската икономика. През месец май индустриалното производство е скочило с 2%. За значителния ръст на борсата в Токио допринесе още слабата йена и не на последно място факта, че тази бе последната сесия за месеца, което традиционно се използва от инвеститорите при оформянето на портфейла им.

Nikkei 225 скочи с 3.62% до 13 691 пункта.
Hang Seng Index се покачи с 1.21% до 20 687 пункта.
CSI 300 Index добави 1.54% до 2 193 пункта.

На стоковите пазари петролът добавя 44 цента в азиатската сесия до $ 97.49 за барел лек американски петрол с доставка през август. Сортът брент поскъпва с 38 цента до $ 103.20 за барел.

Във валутната търговия еврото поскъпва към долара до $ 1.3071.

* Не е препоръка за вземането на инвестиционно решение!