Саудитският крал Абдула, е на мнение, че страните потребителки са тези, които трябва да се нагодят към високите цени на суровия петрол, съобщи БТА. Кралят отново подчерта, че страните производителки не са отговорни за скока на цените, които надхвърлиха $ 140 за барел.

Според саудитския монарх, страните потребителки трябва да намалят таксите върху петрола, ако искат да допринесат за облекчаване на тежестта върху потребителите. Крал Абдула изтъква също така, че всеки, който твърди, че увеличаването на

производството ще намали сегашните големи размери на спекулацията, се лъже, тъй като "спекулантите смятат, че цените ще останат високи".

 

Международната агенция за енергията днес изтъкна, че спекулацията не бива да се сочи като "изкупителна жертва" за силния скок на цените на петрола, който според нея се дължи на свиването на предлагането спрямо обема на търсенето и на опасения от недостиг в бъдеще.

 

МАЕ прогнозира значително забавяне на темпото на увеличение на добива на петрол от 2010 година, когато икономическият растеж и следователно - търсенето на петрол - ще отбележат подем. Спадът ще настъпи точно в момента, когато прогнозите за растежа "надигнат глава", посочва МАЕ в доклада си за средносрочните перспективи за енергетиката, представен пред Световния конгрес по въпросите на петрола в Мадрид. След 2010 г. годишният обем на увеличение на добива ще спадне значително от сегашните 1.5-2.5 милиона барела дневно до по-малко от 1 милион барела на ден, е посочено в документа. Това ще намали производствения капацитет на страните от ОПЕК до минимални равнища през 2013 година, прогнозира агенцията. Според доклада  търсенето за период от пет години ще бъде по-малко, в сравнение със средносрочните перспективи, публикувани миналата година: 3.43 милиона барела, или средно увеличение с 1.6%, от 86.9 милиона барела на ден през 2008 година до 94,1 милиона барела дневно през 2013 г. МАЕ отново подчертава, че засиленото търсене в няколко страни с многобройно население, а не спекулацията, е в основата на покачването на цените на петрола.
"Ако доставките се свият, а търсенето нарасне, цените ще трябва да се повишат", се казва още в доклада

 

От друга страна президентът на държавната петролна компания Kuwait petroleum Corp Саад аш Шуайб съобщи, че Кувейт съставя резервен план, за да подсигури износа на петрол, в случай че Иран затвори пролива Ормуз, който е жизненоважен петролен маршрут в Персийския залив.

"Съществуват резервни планове за износ на суров петрол от Кувейт, които се изготвят заедно с държавите от Съвета за сътрудничество в Персийския залив, но те все още не са довършени", заяви Саад аш Шуайб пред кувейтската информационна агенция КУНА.

Шуайб каза това в отговор на изказването на ръководителя на корпуса на гвардейците на ислямската революция на Иран генерал-майор Мохамад Али Джаафари в събота, че Техеран ще наложи ограничения на превозите на товари в Персийския залив, ако бъде нападнат от Израел.

Проливът Ормуз е жизненоважно петролно трасе в Персийския залив, през което преминават 20% от световните дневни доставки на петрол.