След оповестяването на окончателния вариант на съкрушителния доклад на ЕК вчера, никой не беше в състояние да каже колко точно европари са блокирани. Изчисленията варират между 250 млн. и 825 млн. евро. Единствен министърът на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагаузов призна, че не може да направи сметка. Очаква се яснота да има в близките дни, след което и какви точно схеми ще измисли правителството, за да спаси положението. Междувременно, още преди обявяването на доклада, кабинетът гласува пари от бюджета за вече спрени проекти и за други, които още не са тръгнали основно в инфраструктурата, както вече DarikFinance писа. Ето какво каза икономистът и депутат от ОДС Мартин Димитров, за спрените европейски пари.

 

Колко пари все пак рискува да загуби България след вчерашния доклад на ЕК? Появиха се различни цифри.

 

Положението е драматично тежко. Първо, защото 500 млн. евро са замразени, което е много сериозна сума за българската икономика. И второ, защото създаденият негативен имидж на България от сегашното правителство ще има тежки последствия. Очаквам оттегляне на чужди инвеститори от България и намаляване на общия приток, защото този имидж на бюрокрация и корумпираност са много лоши. Също така хората не си дават сметка, че след подобен доклад тежестта на България в ЕС намаля. Възможността за влияние върху политика на ЕС вече е много по-слаба, което означава, че за доста време напред са отнети перспективи и възможности. Освен това, очаквам този доклад да повлече след себе си и оскъпяване на рефинансирането на български от европейски  банки, което може да оскъпи кредита в страната и да забави растежа. 

 

Това ли е сумата – 500 млн. евро са замразени?

 

Мисля че това е точната цифра. Въпреки че много зависи, дали въобще двете агенции по ФАР, на които са отнети акредитациите ще могат до ноември, когато е крайния срок, да си ги върнат. Перспективите не изглеждат добри. Но това, което трябва да си дадат сметка хората е, че тази ситуация ще окаже негативно влияние върху България като цяло и ще забави икономическия растеж. Всички приказки на управляващите, че това било някакво изолирано явление, което нямало да се почувства трайно в България са нелепи и нечестни. Защото нашата страна се разглежда като най-лошия пример на членство в Европейския съюз.

 

Кои сектори ще бъдат най-засегнати?

 

Много фирми и земеделски производители имат спечелени проекти на принципна основа. Те ще бъдат ощетени. Няма да си получат парите, а част от тях ще фалират, защото имат банкови кредити, които няма да могат да върнат.

 

Правителството няма ли да може да отпусне средства от държавния бюджет, както се говори?

 

Мисля че няма да стане тази работа. По-важното е, че се получава така, че хората виждат, че сключени договори с държавата не се изпълняват от нея, което намали доверието в държавността. И тогава същите тези хора ще си кажат – ако държавата не си изпълнява договорите, защо ние да ги изпълняваме, защо да плащаме данъци, ако държавата не може да изпълни сключени договори!? Около един милиард лева за държава с мащабите на България са страшно много пари. И ще бъдат засегнати хиляди фирми и хора.