По 2 хил. фалшиви обяви за наем в София на ден се публикуват в интернет. Зад съобщенията се крият измамници, искащи предплата и депозит за несъществуващи жилища или такива, които изобщо не се отдават под наем, съобщава „Монитор”.

В районните управления в големите градове месечно вече има десетки сигнали, но заради сравнително дребните суми, които мошениците прибират, често не се стига до образуването на досъдебно производство, тъй като вредата е нищожна според закона.

Нова имотна измама у нас

Как да избегнем финансова измама, когато продаваме имот

Бумът е регистриран още от пролетта, когато цените на недвижимите имоти се повишиха и много хора се отказаха от тегленето на ипотечен кредит за ново жилище. Вместо това предпочитат да излязат под наем, посочват от агенциите за недвижими имоти. Именно тази тенденция е подтикнала мошениците да пускат безплатни обяви в най-известните сайтове за недвижими имоти в България.

Нереалните обяви за квартири под наем наглед са много изгодни, за да привличат повече обаждания на потенциални клиенти към мнимия брокер. Когато позвъните на телефона и попитате за конкретна нереална обява, той ви казва че ще погледне и ще ви върне обаждане, като предварително измъкне малко информация:

„Вие в „Младост“ ли си търсите квартира? Двустаен апартамент ли си търсите?“

Измамникът вече разполага с телефонния ви номер и знае от каква квартира точно имате нужда. Той разглежда реалните обяви за имоти в района и след около 5 минути връща обаждане, като съобщава, че тази квартира, която сте видели в обявата, по някаква измислена от него причина не може да бъде наета.

„Хазайката е извън страната“, „Колегите вече са отдали имота под наем“ и т.н. са възможните лъжливи обяснения.

Тогава той предлага на клиента точно това, което иска, но с уговорката, че има много желаещи и трябва да му преведе пари за първите два наема и депозит, за да не изпусне жилището. Така при цена на наема от 300 лева за месец, жертвата брои около 1000 лева.