От ОЛАФ не са идвали на проверка при нас, това каза Стефан Райчев, собственик и изпълнителен директор на Меком АД. Причината за това изказване е доклада на ОЛАФ, според който силистренската фирма е използвала поне една фалшифицирана тръжна оферта към индивидуалната молба за финансиране по САПАРД.
Райчев отрече да е била фалшифицирана тръжна оферта и допълни, че офертата не е официален документ, тя може да бъде пратена по факс или имейл. Той допълни, че редовно се правят проверки на Меком от българските институции и всичко е изрядно.
Според официалните данни на Държавен фонд "Земеделие" Стефан Райчев е взел близо 14.6 млн. лева субсидия по общо 20 проекта по програма САПАРД чрез различни фирми.
Днес започна търговията с книжата на Меком на Българската фондова борса. Спред Райчев умишлено се спекулира с името на Меком, заради излизането на компанията на борсата. Емисията е в размер на 56 003 978 лева, разпределена в същия брой акции с номинал 1 лев. Присвоеният борсов код е MKX. Цената на въвеждане за търговия е 2.20 лв. Free float-ът е 4.64% или 2 603 614 акции.
По-късно през деня вицепремиерът, който отговаря за европейските фондове, Меглена Плугчиева коментира, че работата по констатациите, изнесени в писмото на ОЛАФ, е било възможност за България да докаже с действията си, че критиките към нея са неоснователни и функционира ефективно. По думите й обаче за пореден път с поведението си показахме, че залагаме на медийните скандали, а не на ефективната работа и сътрудничеството между властите.
Изключително неприятно съм изненадана от факта, че вместо съдебната система незабавно да започне работа по изложените в него констатации и съмнения, с каквато цел им беше предоставено писмото, документът от Европейската служба за борба с измамите беше предаден на медиите, посочва Меглена Плугчиева. Според нея това е некоректно поведение както към Европейската комисия, така и към българското правителство.