България ще посрещне световната икономическа криза с около 1 млрд. лева допълнителен финансов ресурс в подкрепа на кредитирането на страната. Това заяви министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров по време на дискусия в Министерски съвет "Заедно срещу кризата", в която участваха освен представители на правителството, но и на работодателите, синдикати и неправителствени организации.

Сред евентуалните последствия от кризата в България министърът посочи вероятността от фалити на ключови компании.
Петър Димитров подчерта, че няма бягство на инвеститори от страната заради кризата.

Запазването на финансовата стабилност на страната и на валутния борд според министър Димитров са особено важни за
България в условията на глобална криза.

България за първи път навлиза в истинска капиталистическа криза, обяви пък премиерът Сергей Станишев . Той е наредил на всички министри да изготвят антикризисни планове, които да се представят публично.

Финансовата криза създава трудна за прогнозиране икономическа среда, но България е сравнително по-слабо засегната от Европейския съюз, обясни премиерът Станишев. През последните седмици обаче се влошават очакванията към основния ни партньор, а именно Европейския съюз. Станишев подчерта, че няма вариант да избегнем ефектите от кризата и трябва да сме подготвени. Затова той е поискал от всички министри да изготвят публичен план за действие с резултати още през първото полугодие на 2009 година.

По думите на премиера българските банки нямат ликвидни и капиталови проблеми и все още не се налага държавна намеса за тях, въпреки че правителството има възможност да помогне.

България не само е на прав път по управлението на оперативните програми, но и ще направи максимума, за да може да използваме през 2009 година този ресурс, който е особено нужен в условията на криза. Това заяви пък вицепремиерът Меглена Плугчиева. Тя посочи, че към ноември има договори по проекти от оперативните програми на ЕС на обща стойност 1.350 млрд. лв. От тях са платени 174.2 млн. лв.През последните няколко месеца има десетократно увеличение на проектите по оперативните програми, каза Плугчиева.

Чуждите инвеститори могат да се включат и да участват като бенефициенти, каза Плугчиева. Вече имаме пример с проекта за изграждане на метрото на София, отбеляза тя. Още два проекта на чужди инвеститори се подготвят за получаване на пари от оперативните програми - те са за пречиствателни станции във Враца и Габрово, допълни Плугчиева.

В Закона за обществените поръчки са направени промени от средата на октомври. В тях е поставен точен срок от три месеца за разглеждане на проектите на бенефициентите. Ще осигурим максимална прозрачност на ползването на парите от еврофондовете, както и лесен достъп на гражданите до тях. Европейската инвестиционна банка ще открие бюро в страната, което да наблюдава големи проекти в България, съобщи Плугчиева.