Почти 2.5 млрд. лв. ще платят битовите клиенти и бизнеса в България за тока от ВЕИ, американските тецове, топлофикациите и заводските централи.

Малко над 1 млрд. лв. от тях се падат на централите, които произвеждат еленергия от слънце, вятър, вода и биомаса. Други 935 млн. лв. ще бъдат платени на ТЕЦ „AES Марица Изток 1” и ТЕЦ „КонтрурГлобал Марица-изток 3”, а почти 520 млн. лв. - на топлофикациите и заводските централи.

Това показват данните от последното ценово решение на Комисията за енергийно и водно регулиране от 1 август. С него цената на тока за бита в страната беше намалена средно с 0,11%, но добавката „задължения към обществото” за бизнеса беше увеличена двойно, съобщава „Монитор”.

От документа става ясно още, че от въпросните 2.5 млрд. лв. некомпенсирани чрез цената на НЕК са 1.24 млрд. лв. Те ще се покрият през цената „задължения към обществото”, която КЕВР реши да изравни за бита и бизнеса от 1 август на ниво от 37.90 лв. на мегаватчас.

За да осигури потреблението на клиентите на регулирания пазар, на който вече са само битовите клиенти и най-малките фирми на ниско напрежение, НЕК ще купи и ще продаде на снабдителите ЧЕЗ, ЕВН и „Енерго-Про” до края на следващата година 15.1 млрд. киловатчаса при общо очаквано вътрешно потребление от 32.7 млрд. киловатчаса, включително от внос.

В действителност НЕК ще купи 20 млрд. квтч но разликата от 4.9 млрд. квтч КЕВР е заложила да се реализира на свободния пазар. Така, от общото количество, което НЕК ще трябва да плати, 92% се падат на същите „скъпи” централи - тези с дългосрочни договори и за които има задължително изкупуване. Делът на евтиният ток от АЕЦ „Козлодуй” е сведен до едва 7 на сто или едва 1 млрд. киловатчаса.

Голямата изненада е, че КЕВР е променила първоначалното си решение държавната ТЕЦ „Марица Изток 2” да изпадне изцяло от регулирания пазар.

НЕК трябва пак да плати повече за скъпия ток отколкото получава чрез добавката и да трупа още загуби. От КЕВР обаче смятат, че опасенията на ЕРП-тата няма да се сбъднат и няма да се запази тенденцията за масово излизане на фирми от регулирания на свободния пазар. Те изтъкват, че за това ще допринесе изравняването на размера на добавката за двата сегмента на пазара. Досега бизнесът на свободния пазар плащаше двойно по-ниска добавка.