Исландците, които замеряха с камъни своя парламент през 2009 година с искания за обяснение от  политиците и банкерите, сега жънат реколтата на своя гняв. От 2008 година до сега местните банки са опростили дългове в размер на 12% от Брутния вътрешен продукт на страната. По този начин са намалили бремето на дълговете на близо една четвърт от населението на страната. Така спокойно може да се каже, че Исландия е единствената страна в света, направила толкова голямо облекчение за домакинствата.

Възкресението на Исландия започна от 2008 година, когато банките обявиха фалит заради дългове от $ 85 млрд. Тогава домакинствата получиха подкрепа от правителството, което сключи споразумение с банките, които все още са частично контролирани от държавата, по силата на което те опростиха дългове по кредити, които надхвърлят 110% от пазарната оценка на имотите. Освен това Върховният съд в страната определи, че отвързването на лихвите по кредитите с индекс в чужда валута е нелегално, което отново помогна на домакинствата, защото не те трябва да плащат валутните разлики с кроната.

Държавата трябваше да направи това, защото през 2008 година домакинствата имаха дългове в размер на 240% от доходите им. Това наложи предприемането на драстичните мерки.

За разлика от останалия свят, Исландия потърси наказателна отговорност от длъжностни лица, допуснали тази ситуация в държавата. Повече от 200 души, сред които бивши изпълнителни директори на големи банки, бяха изправени пред съда с обвинения за извършени криминални престъпления. Така например Ларус Велдинг, бивш изпълнителен директор на Glitnir Bank, която преди кризата бе втората по големина финансова институция в Исландия, бе подведен под отговорност заради гарантирането на нелегален заем и сега ще бъде съден за това. В същото това време в САЩ няма нито един топ банкер, подведен под наказателна отговорност след като излязоха наяве проблемите със структурираните финансови продукти, включващи ипотеки на хора без доходи.

Исландия произвежда Брутен вътрешен продукт в размер на $ 13 млрд. През 2009 година икономиката й отчете спад от 6.7%, а през 2011 порасна с 2.9%. През  тази година се очаква да постигне 2.4% ръст.  Според анализ на Организацията на страните за икономическо развитие (ОИСР), през 2012 година Исландия ще изпревари не само еврозоната, но и развиващите се страни.

Цените на имотите са само на 3% под равнището им от преди кризата през 2008 година. През миналата седмица агенция Fitch повиши инвестиционния рейтинг на страната, като й присъди стабилна перспектива. В момента застраховките срещу фалит на Исландия струват точно толкова, колкото тези на Белгия. /Bloomberg