Миналата година по това време коледните премии на брокери, дилъри и техните началници са били в голяма степен похарчени. Тогава приложението на Financial Times - How to spend it - беше напълно актуално, но сегашните празници са по-скоро на тема - How to save it?

Очакването за традиционните бонуси у работещите на Wall Street и европейските му еквиваленти се изпари далеч преди Коледа. Особено на фона на гневните реплики от живеещите и работещите на Main Street. Те бяха, разбира се, за премахване или най-малкото за значително намаление на годишните бонуси.

След оповестяването на спасителния план в Съединените щати на стойност $ 700 млрд. данъкоплатците се обявиха за пълното премахване на бонусите на Уолстрийт . Защото там, по думите на американските данъкоплатци, са алчните, които в крайна сметка предизвикаха кризата.

Кен Карлсон, собственик на магазин в Уетон, Илинойс каза: Аз може да не разбирам много от тези работи, но знам едно нещо. След като се дават $ 700 млрд. от джоба на обикновения потребител, не искаме да виждаме как тези пари се харчат за нова кола на някой изпълнителен директор.

Ако тези момчета са наистина толкова добри в работата си, защо допуснаха такива загуби, пита Марк Уитлинг, който е финансист във фирма за добив на стомана. Ние, обикновените данъкоплатци, не им съчувстваме, че може да останат без премии тази година, допълва той.

И наистина, намаление на годишните възнаграждения на Уолстрийт имаше средно с 70%, а редица финансови институции ги премахнаха напълно.

Реакцията на Merrill Lynch & Co. бе редукция на годишните бонуси с 50% заради загубите от $ 20 млрд., които принудиха собствениците на компанията да я продадат на Bank of America.

Неназовани източници съобщиха, че бонусите на определени банкери и трейдъри на банката ще бъдат намалени дори повече.

Интересно беше искането на изпълнителния директор на Merrill Lynch & Co. Джон Тейн. Той предложи да вземе 10 млн. долара бонус за тази година, но Комитетът на банката по компенсациите засега устоява на искането. Тейн настоява, че заслужава бонус, защото е помогнал кризисната ситуация в институцията да се овладее и да не се разрасне. От Комитета по компенсации отчитат това, но смятат, че е глупаво да се пренебрегва обществената негативна настройка срещу големи бонуси.

Комитетът също отчита факта, че други фирми от Wall Street, включително и Goldman Sachs Group Inc., която се представи по-добре от Merrill тази година, не дават бонуси на шефовете си.

Заради изненадващо големите загуби на Morgan Stanley, които възлизат на $ 2.2 млрд., изпълнителният директор Джон Мак ще остане без  бонус за втора поредна година.

В някои компании висшите служители бяха принудени да върнат вече получени премии.

Бившите изпълнителни директори на германската банка IKB получиха нареждане да върнат милиони евро, получени от тях като бонуси, преди банката да изпадне в криза и да бъде спасена с държавни помощи.
IKB разпореди на шестима от бившите директори, включително на главния изпълнителен директор Щефан Ортщейн, да върнат получени от тях бонуси на обща стойност от 3 милиона евро. Ортщейн трябва да върне 805 000 евро. В Германия IKB беше първата голяма жертва на кризата на вторичния пазар на ипотечните

кредити и трябваше да бъде спасена с финансова помощ от няколко милиарда евро държавни пари.
Имаше и такива, които доброволно се отказаха от годишните бонуси.

Главният изпълнителен директор на базираната в Ню Йорк Goldman Sachs Group Inc. и шестимата му заместници се отказаха от бонуси след като кризата принуди финансовата институция да се превърне в банка-холдинг и да приеме 10 млрд. долара от правителството.

Швейцарският банков гигант UBS AG пък обяви, че бивши директори на банката са се отказали от заплати и бонуси на стойност от 22 млн. швейцарски франка. В резултат на този отказ общата сума, върната от бившето ръководство на банката, става близо 70 млн. франка.

Toyota Motor Corp. намалява годишните бонуси поне с 10%, след като продажбите на коли на компанията паднаха рязко. Автомобилният пазар е силно засегнат от финансовата криза и е нормално там да има намаление на премиите с цел намаляване на разходите, коментираха анализатори.

Все пак от Porsche обявиха, че тази година всички служители ще получат по 6 000 евро отгоре, понеже финансовата 2007/2008 година, която приключи на 31 юли, е показала изключително добри финансови резултати.

Валутните дилъри ще имат също намаление на премиите, но то ще бъде с около 15 на сто в сравнение с миналата година. За второ и трето тримесечие в някои институции се отчитат дори рекордни печалби от търговия на валутните пазари.

По данни на Comptroller of the Currency печалбата на американските търговски банки от валутна търговия е скочила с 66 на сто през второто тримесечие на годишна база.

В България положението е малко по-розово.

Според анкета на DarikFinance.bg 17% от българските частни фирми ще се борят с кризата чрез орязване на годишните премии. Има и такива дружества, които вместо пари кеш ще дават ваучери за пазаруване от големи вериги магазини. Това може би обяснява частично стълпотворенията в моловете преди и около Коледа.

Голяма част от държавната администрация също няма да получи 13-та заплата.
Разбира се, българските депутати кризата не ги е засегнала много до момента и по тази причина, а също и за добре свършената работа през годината, те си гласуваха четирицифрен бонус.