България ще преговаря с европейската комисия за преформатиране на Оперативна програма Околна среда и на Програмата за развитие на селските райони, за да бъдат осигурени пари за възстановяване на инфраструктурата в районите засегнати от наводненията. Това съобщи министър Томислав Дончев след среща с премиера Бойко Борисов с участието на българския еврокомисар Кристалина Георгиева, предаде репортерът на Дарик, Елена Бейкова.

Въпреки, че самите те се борят с последиците от тежката зима на собствена територия, няколко европейски държави отговориха изключително бързо на молбата на България за подкрепа в борбата с наводненията и в предотвратяването на нови щети от крайното застудяване.

След трагедията в село Бисер българските власти задействаха Европейския механизъм за гражданска защита, като поискаха 80 хиляди чували с пясък, 50 палатки, подходящи за зимни условия и 2000 квадратни метра геотекстил (материал, използван за подсилване на речни диги и язовирни стени).

По-малко от три часа след сигнала от България, Италия предложи палатки, оборудвани за ниски температури. В следващия час се включи и Полша, с предложение за геотекстил и чували с пясък.

Очаква се, че и други страни-членки да се включат с предложения за помощ. Центърът за наблюдение и информация на Европейската комисия координира комуникацията между засегнатата страна и тези, които й предлагат подкрепа.

"Тази бърза реакция на българския сигнал за помощ показва ясно европейската солидарност със страната ни в този труден момент. Още по-впечатляващо е, че предложенията за подкрепа идват в момент, когато самите Италия и Полша се борят с последиците от тежка зима. Днес, когато България е в риск от сериозни наводнения, предложената материална помощ ще помогне да избегнем нови щети и човешко страдание," каза Кристалина Георгиева, европейският комисар за реакция при кризи.

Европейският механизъм за гражданска защита улеснява сътрудничеството между 31 европейски държави (ЕС–27 плюс Хърватия, Исландия, Лихтенщайн и Норвегия) в областта на реакцията при бедствия. Участващите държави обединяват ресурсите, които могат да бъдат предоставени на държавите, засегнати от бедствия по целия свят. Когато бъде задействан, механизмът координира предоставянето на помощ в Европейския съюз и извън неговите граници.