Запитване до агенцията, изготвила новите кодове на емитенти, с оглед възможна промяна, е изпратила Българската фондова борса. Отговорът е бил положителен, че такава корекция е възможна, но това би забавило съществено старта на платформата XETRA.

Това разкри изпълнителният директор на БФБ Бистра Илкова след среща с Асоциацията на индустриалния капитал в България. Илкова допълни, че на един следващ етап ще се търси възможност за смяна на кодовете, ако все още има такъв интерес от страна на участниците на капиталовия пазар.

Макар от борсата още да не са обявили официално кои ще са двата дни, в които търговията на капиталовия пазар ще бъде замразена, става ясно, че това ще бъдат дните четвъртък и петък. Причина за това е невъзможността на Централен депозитар да приключи сделки с новите кодове, при положение, че те са започнати със старите.

На въпрос какви са причините, поради които Комисията за финансов надзор все още не е одобрила проекта за правилник на борсата, Илкова обясни:

«Проектът за правилник бе готов през месец март и бе публикуван на сайта на борсата за становища, бележки, препоръки. Писмени покани да го направят бяха изпратени до всички заинтересовани лица. В края на месец март помолихме заместник-председателя за предварителна съгласувателна процедура и на 8 май той бе приет в комисията в окончателния му вариант».

Най-вероятно причина за забавянето са някакви вътрешни процедури на КФН, предположи Илкова, която отрече да има някакъв проблем. «Разговорите с Комисията са в тази посока, че ще направят всичко възможно за стартиране на системата в срок».

На срещата с Асоциацията на индустриалния капитал в България и представителите на БФБ е било постигнато единодушие по редица въпроси, свързани със стимули за емитентите на ценни книжа.

«Планираме финансови облекчения от гледна точка на таксите за тези компании, които решат да дойдат на Официален пазар. Вероятно и в момента много компании, които отговарят на условията за този по-горен сегмент, не са се сетили да го направят, така че ние ще ги поканим», заяви Бистра Илкова.

Тя допълни, че ще бъдат предвидени облекчения за онези компании, които решат да увеличават капитала си през борсата. Работи се и по премахване на пречките пред двойните листвания, а веднага след старта на XETRA, експертите започват работата по внедряването на деривативен пазар у нас.

На журналистически въпрос за цената по имплементиране на новата платформа за търговия, Илкова посочи, че Дойче бьорзе е публична компания и в качеството й на такава огласяването на подобни данни може да се случи само след задействане на специфични процедури.

Наред с това БФБ е обвързана с договори за конфиденциалност, но ще направи запитване с оглед възможността информация относно договора с франкфуртския партньор да бъде оповестена.

Миналата година /на 27 ноември/ на общото събрание на Българската асоциация на лицензираните инвестиционни посредници /БАЛИП/ Виктор Папазов и Андрей Пръмов са  оповестили параметри по офертите за търговската система, каза още Илкова.

Асоциацията на индустриалния капитал в България е изпратила становище до КФН, в което я призовава за по-бързо приемане на проекта за правилник на борсата, тъй като забавянето е пречка за нормалното стартиране на XETRA.

От името на членуващите в организацията на емитентите председателят на Управителния й съвет Васил Василев заяви, че борсата трябва да се освободи от «спящите дружества», с чиито акции няма търговия. Според него към момента няма законов регламент, по който да се извърши делистване на компании, за които няма кой да отправи търгово предложение.

С оглед на това асоциацията е предложила въвеждане на норматив, при който при постигане на голямо мнозинство от 9/10 от акционерите да се получи отписване от борсата. Асоциацията лобира и за приватизиране на миноритарни пакети от държавни предприятия през борсата, като проектът за това е вече залегнал в актуализираната правителствена програма.

Звук от брифинга с Бистра Илкова и Васил Велев може да чуете в прикачения звуков файл.