* Допълнена информация
11.30 ч. българско време
Решението на Федералния резерв да предприеме стъпки за размразяване на кредитния пазар, които включват нови $ 800 млрд. подейства оптимистично на капиталовите пазари в Съединените щати, като повечето водещи индекси затвориха в зелено.
Азия също затвори с превес на биковете, като в Хонг Конг водещият HANG SENG добави 3.81% до 13 369 пункта, а оптимизмът се усети дори в Китай, където през последните дни измерителите губеха позиции. Финално CSI 300 добави половин процент до 1 843 пункта.
С над 5% ръст приключиха в Южна Корея, а с около 3 на сто се повишиха индикаторите в Индия и Индонезия. Ръстове записаха и във Филипините, Сингапур, Тайланд и Тайван.
Загубите бяха в Малайзия, късно снощи в Австралия и рано тази сутрин в Япония, като NIKKEI 225 изтри 1.33% до 8 213 пункта, заради възобновилите се опасения на инвеститорите за икономиката на САЩ, които са основният външен пазар за японските компании
В Европа фондовите пазари отварят в червено, след като петролът отново започна да се понижава на стоковите пазари, което пък натисна акциите на енергийните дружества, като същевременно инвеститорите продължават да се опасяват от задълбочаването на рецесията.
В Германия DAX губи 0.16% до 4 552 пункта, във Великобритания FTSE 100 се понижава с 0.53% до 4 149 пункта и във Франция CAC 40 изтрива 0.30% до 3 200 пункта.
10.45 ч. българско време
На стоковите пазари нефтът отново се озова на познатото ниво от $ 50 за барел.
На електронната борса в Ню Йорк лекият американски петрол се котира за $ 50.75 за барел, а в Лондон нефтът сорт брент падна до $ 48.38 за барел.
Пазарите очакват данните за петролните запаси в Америка, като нов нюанс за силите, които движат борсите е информацията, че Русия може да обедини усилията си с ОПЕК за да пресече продължаващото падане на цените.
Втората извънредна среща на нефтения картел е насрочена за 29 ноември в Кайро, преди редовната през декември в Алжир. Вчера пък руският енергиен министър Сергей Шматко обяви, че Русия може да работи съвместно с Организацията на страните износителки на петрол, за да защитава своите интереси, като не изключи и намаляване на добива.
ОПЕК вече на два пъти от септември месец намалява дневния добив, заради падащото търсене, но все още на пазарите има около 1 млн. барела свръхпредлагане, пресмятат наблюдаващи пазарите.
Те дават прогноза, че нивото от $ 50 за барел ще остане стабилно и се очаква консолидация на борсите при тази цена.
На валутните пазари след вчерашното поевтиняване на долара към еврото над ниво 1.30, днес двойката е стабилна около 1.2960. Няма съществени движения и при котировките на йената към еврото и долара.
Дилъри посочват, че японската йена снощи временно отбеляза леко повишение към единната европейска и щатската валута, заради опасенията от задълбочаване на глобалната рецесия.
Вчера в САЩ отбелязаха свиване на БВП за третото тримесечие, докато потребителските разходи са на най-ниското си ниво от 30 години.
Другата информация за планираното от ФЕД размразяване на пазарите с кредитиране за $ 800 млрд. подейства оптимистично на инвеститорите, но основно в американската сесия, когато и капиталовите пазари затвориха с ръст. По същото време японската валута отбеляза и повишението си към еврото и долара.
В азиатската търговия обаче се завърнаха притесненията, че въпреки мерките глобалната рецесия е неизбежна, а йената практически загубипо-голямата част от спечелено.