В момента Европа е богата и слаба, което е възможно най-опасната комбинация. Това означава, че самите ние не можем да решим собствените си проблеми, каза унгарският премиер Виктор Орбан в Мадрид.

„ЕС трябва да защитава границите си в противен случай ще пострада. Имигрантската криза може да дестабилизира цяла Европа, а решението трябва да се търси без лицемерие", заяви Орбан.

Според него Турция е стратегически партньор, но Европейският съюз не трябва да позволява да се търси решение за сегашната имигрантската криза в други страни.

Става въпрос за бежанска вълна, а за „движение на икономически имигранти, бежанци и чужди бойци". В тази вълна има много „горещи лица" от Сирия, Ирак, Афганистан, Пакистан и Африка.

„Съпричастен съм с хората, които са напуснали домовете си. Емигрантите са жертва на управлението в техните страни, но и на погрешните политически решения на международната общност, включително ЕС, както и на трафикантите на хора. Приемайки ги за жертви, ние не може да превръщаме и себе си в такива. Нашето морално задължение е да ги върнем обратно в техните домове и страни. Гарантирането на европейски начин на живот не може да бъде нашата цел. Всеки един има право на достойнство и сигурност, но нито германският, нито унгарският стандарт на живот са право на всички хора на планетата", категоричен е Орбан.

„Ако ЕС не може да защити външната си граница в Гърция, източната врата на Балканите, тогава ще трябва да се защитават границите на Запад. При тази ситуация това ще трябва да направят Унгария и Словения", смята унгарският премиер.

Повече от половин милион души от Сирия, Ирак, Афганистан, както и от страни от Азия и Африка са преминали през Средиземно море в опит да стигнат до Европа. Голяма част от имигрантите, намиращи се на континента, пристигат от Турция в Гърция, която отказва да ги регистрира.

Вместо това властите в Атина организирано транспортират имигрантите до северната си граница, откъдето те по т. нар. Западнобалкански маршрут през Македония, Сърбия и Хърватия бежанците тръгват за Европа. /БГНЕС/