Вече се наблюдават първите симптоми на финансовата криза у нас, каза министърът на финансите Пламен Орешарски на откритото заседание на Консултативния съвет по икономика и финанси на НДСВ на тема „Бюджет 2009 – позицията на НДСВ”.

Не съм привърженик на широки дебати за възможните мерки за противодействие на кризата. Даже имаше обществен натиск да се коментират мерки, преди да има симптоми от нея, каза той. Преди фалита на Лемън брадърс в САЩ говорихме за преки ефекти и бяхме по-уверени, че нашата финансова система е ликвидна. Шумът, които вдигнаха някои политически среди от Стара Европа, обаче задействаха сигналния ефект и усилиха кризата. В момента се наблюдава свиване на потребителския пазар и блокиране на финансовия сектор. Първите сектори, които станаха жертви на кризата, са тези, които продават стоки на кредит, обясни Орешарски.

Трябва да насочим по-голямо внимание към последиците в реалния сектор, намаляването на експортните възможности ще доведе по-ниска финансова активност, каза още той.

Не е толкова важно дали растежът ще е 4.7%, а да запазим възможността да се възползваме от кризата – тя е отсяване на неефективността. Важно е да съумеем чрез фискалните инструменти да предпазим реалния ректори и да го стимулираме, посочи още той.

Мисля, че и в следващите години като общество няма да съставим бюджет, от който всички да са щастливи. Бюджетът е търсене на обществени баланси и всеки път аз и екипът ми в последните години полагаме усилия да намерим тази баланси. Не успяваме винаги до край, но в общи линии сме улучвали, посочи министърът.

Ръстовете във финансирането на образованието и здравеопазването са най-големите в Бюджет 2009. За мащабите на България са отделени много средства за двата сектора, тъй като няма все още направени реформи, смята Орешарски.

Източник: Агенция Фокус