Оставката на българското правителство може да стане сериозен проблем за "Газпром" и проекта за газопровод "Южен поток", твърди "Комерсант".

До октомври в България ще управлява служебен кабинет без достатъчно пълномощия за сериозни решения, а след това на власт може да дойде проевропейска коалиция. Съответно има риск, "Газпром" да не упее с пускането на "Южен поток" до края на 2015 г.

През юни премиерът Орешарски "под натиска на САЩ обяви, че замразява строежа, и започна консултации с Европейската комисия, настояла за проверка на обстоятелствата във връзка с търга", напомня той.

"Служебното правителство, назначено от президента, ще има право да преговаря за "Южен поток", но решенията му ще трябва да бъдат одобрени от парламента, а президентът Росен Плевнелиев (представител на ГЕРБ и привърженик на евроатлантическия курс) има право на вето".

"Комерсант" напомня, че именно през управлението на ГЕРБ "бяха замразени и отменени руско-български проекти като АЕЦ "Белене" и петролопроводът Бургас-Александруполис", а "в сряда бордът на БЕХ не успя да вземе решение дали да вземе заем на стойност 620 милиона евро от "Газпром" за изграждането на българската отсечка от газопровода.

"Газпром" и Европейската комисия не коментират положението. Редица източници на "Комерсант" смятат, че съдбата на "Южен поток" ще се решава "съвсем не в България" и общо взето няма значение кой ще дойде на власт.

Един от тях се съмнява, че София - дори с ново правителство и на фона на западния натиск, ще се откаже от газопровода. Ако спре транзитът през Украйна, ще пострада България, която почти няма алтернативни доставчици, а сумите от транзита и преференциалните цени за газа от "Южен поток" може да понапълнят бюджета.

Друг източник напомня, че през 2009 г. Бойко Борисов настояваше споразумението за "Южен поток" да бъдат анулирано и строежът да се отложи с няколко години. Експертът Валерий Нестеров от руския "Сбербанк" допуска, че пусковият срок на газопровода може да бъде отложен с една година, заради политическият хаос в България. /БТА/