Представители на украинския инвеститор Константин Жеваго, кандидат-купувач на 71 % от Кремиковци АД съобщиха пред журналисти, че дружеството е декапитализирано. Физическа инвентаризация на активи на комбината не е правена от година, каза Виктор Деменюк от Ворскла Стийл България ЕООД. Компанията е представител на украинския бизнесмен у нас.
По изчисления на украинския инвеститор капиталът на дружеството към 1 март възлиза на 920 млн. лева, а от началото на годината до март текущите загуби са на стойност 80 млн. лева. Към 1 януари 2008 година те са били 780 млн. лева. Общият размер на дълга на Кремиковци АД е 1,240 млрд. лева.
Украинският инвеститор държи 30 % от облигациите по заема от повече от 320 млн. евро на комбината и предлага да купи дружеството, след като то мине през несъстоятелност.Според Виктор Деменюк е въпрос на денонощия, за да се реши сделката. Такава увереност през последните месеци беше заявявана на няколко пъти от различни участници в преговороте. Кандидат-купувачът има оздравителна програма, която предвижда за първите пет години след влизане във владение да се инвестират 500-650 млн. долара, а за екопрограмата - около 120 млн. долара.
Украинският инвеститор обещава заводът да достигне пълния си капацитет - 2 милиона тона метали годишно. По негови данни сега оборотният капитал се взима с около 30-процентна годишна лихва, докато по света тази лихва е между 6 и 8 на сто. Суровините за комбината няма да се доставят както досега от Бразилия и от Южна Америка, а от Украйна и Русия, с което ще се намалят разходите за транспорт. Трийсет на сто от продукцията ще е за вътрешния пазар, а останалата - главно за крайни потребители в чужбина.
Междувременно стана ясно, че министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров отново е имал работна среща с представители на Арселор Митал по тяхно искане, за да го запознаят с хода на преговороте с мажоритарния собственик на Кремиковци.
Нашите намерения са сериозни и даваме не само обещания, а предприехме реални действия, са заявили хората на Лакшми Митал. Те са отбелязали, че са осигурили заем от 30 млн. евро на комбината за изплащане на заплати, доставка на суровини и решаване на спешни екологични проблеми.
Министърът е посочил изискванията на държавата към бъдещия собственик, независимо кой е той, за бързи инвестиции в модернизацията и екологичната програма на дружеството, в която трябва да се вложат 100 млн. лева, а до момента са инвестирани около 21 млн. лева.
Представителите на Арселор Митал са съобщили, че водят активни преговори с мажоритарния собственик Прамод Митал и с притежателите на облигации, които при евентуално обявяване на несъстоятелност ще бъдат вероятно най-големият кредитор на
завода.
Тази сутрин 200 ота от книжата надружеството смениха собственика сипри средна цена от 8 лв. за брой, с което се отбеляза ръст от 3.76%.