Труд

Анализът на „Труд” обобщава „Кух и тъп закон за младежта”. Българският младеж пие (52%), пуши (50%), взима наркотици (30%). Безработен е (26,8%). Живее с усещането за липса на перспектива. Мечтае да замине в чужбина. И да се връща в сегашния си дом за кратко. Като успял човек. Ходи до урните на изборите с надеждата, че нещо ще се промени. Нищо не се променя и той спира да се интересува от държавата. А държавата? Не й дреме! Появи се проект на Закона за младежта. Първо, че младежите са хората между 15 и 29 години. Второ, че имат право да се сдружават. Трето, че ще бъдат наставлявани от консултативен съвет към министъра на образованието. Четвърто, че могат да участват в доброволчески дейности. И всичко това ще им гарантира „пълноценно личностно развитие в обществения и икономическия живот на страната”. Нито ред за демографията. В този закон няма нито дума за бизнеса, който да получи шанс и възможност да подкрепи новите кадри. Липсва текст, който да стимулира спорта, изкуствата, изобщо интересите на младите хора -няма нищо - кух закон.

 

Пред „Труд” Бисер Петков, управител на НОИ, уточнява: „Даваме 350 млн. лв. за пенсиите на военни и МВР. За да покриват разходите за своите пенсии на служителите от силовите ведомства трябва да се увеличат вноските с 36,6%, което е с 16% повече от сегашния размер на вноската. Хората с увреждания са 474 000, а НОИ плаща два пъти повече инвалидни пенсии, защото едно лице с увреждания получава средно по 2,1 инвалидни пенсии”, обяснява г-н Петков.

„Дянков погна лихвите” заявява „Труд” на първа страница. Три стъпки ще намалят лихвите по потребителските кредити, обещава вицепремиерът в изпълнение на заръката на премиера Борисов. Те са лихвите да зависят от публичните банкови индекси, част от таксите за клиентите да отпаднат, а фирмите за лесни заеми да се регулират по-строго. Подуправителят на БНБ Румен Симеонов изрази съмнение, че това ще смъкне лихвите, но ще ги направи по-прозрачни. Банкери, пожелали анонимност, определиха идеите като смехотворни. Проектът за промени вече е готов и до края на седмицата ще бъде публикуван за обсъждане. На вътрешните си страници ежедневникът информира, че любимият на държавните фирми трезор - Корпоративна търговска банка - спечели европарите за саниране на панелките. Става дума за 12,53 млн. лв. по мярка „Жилищна политика” на ОП „Регионално развитие”. Банката ще добави и собствен ресурс към тази сума.

 

От 1.00 ч. на 10 февруари България спира износа на електроенергия заради недостиг на ток в страната, информира „Труд”. Вътрешното потребление рязко е скочило, в резултат на студа и внезапното спиране на ТЕЦ „АЕS Гълъбово”. Всички мощности са натоварени максимално и пак не достигат 400 мегавата на час. Токът ще поскъпне 5% от юли само заради присъединяването към системата на нови централи, използващи възобновяеми източници (вода, слънце, вятър и биомаса), прогнозират от БЕФ. Специалният пратеник на държавния секретар Хилари Клинтън по евроазийските енергийни въпроси - Ричард Морнингстар - е убеден, че България се нуждае от пълна прозрачност и диверсификация на енергийнитe източници. А това включва ядрената енергетика, газовите доставки, възобновяемите източници и неконвенционалните източници.

 

Викат ни на преглед с имейл”, информира „Труд”. От средата на годината НЗОК ще ни подсеща за всички прегледи и имунизации чрез имейл. Това предвижда надграждането на електронното пациентско досие, което институцията поддържа. Тъй като в момента достъпът до е-досие става само с електронен подпис, касата предвижда по-лесно и бързо влизане - чрез секретен код. А до декември тази година всички линейки ще разполагат с електрокардиографи и чрез джиесем ще предават данните на пациента с инфаркт. Изданието цитира проф. Мира Кожухарова, национален консултант по епидемиология, която предупреждава, че замърсяването на питейната и кладенчовата вода от наводненията в Южна България може да стане причина за разпространяване на инфекциозни заболявания като дизентерия, хепатит А, салмонелоза, дори на коремен тиф.

Дума

„ГЕРБ си гласува бюджета на София, не чу опозицията”, пише „Дума”. От БСП определиха финансовия документ като тюрлюгювеч и отказаха да го подкрепят. Три часа бурни дебати и взаимни обвинения предшестваха приемането на сборния бюджет на София за 2012 г. в СОС вчера. Според общинските съветници от ГЕРБ жителите на града трябвало да плащат още по 63 лв. годишно. От БСП поискаха приходната и разходната част да бъдат увеличени с 82 млн. лв., които да отидат за нови детски градини, здравеопазване, социални дейности, култура и др. „Бюджетът ви не е реалистичен, а консервативен и не отговаря на оптимизма на финансовия министър Симеон Дянков”, коментира Жельо Бойчев от БСП. Той попита и защо за 2011 г. има неизпълнение от 65 млн. лв., а инвестиционната програма е изпълнена само на 78%.

„МЗ се отказва от електронната здравна карта”, информира „Дума”. „Решихме, че не е нужно да има електронна здравна карта, а с една карта гражданите да имат достъп до услуги от всички сфери на администрацията”, заяви здравният министър Стефан Константинов. „Дума” припомня, че идеята за създаване на електронна здравна карта е от над 8 години. С новата идея обаче за единна карта на практика 8-годишните усилия отиват на вятъра. А според оценката на пациенти преминаването на ТЕЛК към НОИ е срещу хората с увреждания.

Новинар

„Новинар” анонсира с голямо заглавие на първа страница „Заместници на Фандъкова прибирали тлъсти суми”. Скандалните факти изнесе ексшефът на НСС ген. Атанас Атанасов. Иде реч за зам.-кметовете на София Мария Бояджийска и Ирина Савина, получили хиляди от странична стопанска дейност.

168 часа

„168 часа” разяснява „Вадят парите от Сребърния фонд, държавата губела от лихви”. „Необходимо е оптимизиране на управлението на Сребърния фонд, но при нисък риск”, казва за седмичника зам.-министърът на финансите Боряна Пенчева. „Като се съпоставят депозираните средства във фонда, в който се трупат пари за пенсии, с инфлацията, се получават огромни загуби. За 2008 г. те са 56,5 млн. лв., за 2009 - над 17 млн., за 2010 - 68 млн., за 2011 - над 25,5 млн. лв.”, цитира пропуснатите ползи г-жа Пенчева.

Класа

Йордан Костадинов, бивш изпълнителен директор на АЕЦ „Козлодуй”, казва пред „Класа”: „Зелената енергия е много скъпа за бедна страна като България. Възобновяемите източници и търговията с квоти ще оскъпят тока с над 20%. По мое мнение, ако до половин година управляващите не вземат решение какво да правят с проекта „Белене”, е възможно и руснаците да се откажат от него. Когато говорим за инвестиции във възобновяеми източници на енергия, трябва да се помисли и за самата елмрежа. Тя не може да продължава да работи във вида си, в който съществува в момента”, смята експертът.

 

На първа страница „Класа” съобщава „Брюксел дава 15-20 млн. лева за възстановяване на щетите от наводненията”. ЕК дава зелена светлина на България да използва за възстановяването на село Бисер 15-20 млн. лева. Средствата са от Програмата за развитие на селските райони. Това съобщи вчера премиерът Бойко Борисов в пострадалото село, където почете паметта на четиримата загинали в наводнението. „Сега най-важното е бързо да се изготвят проекти и селото да бъде възстановено във вида, в който е било, и дори в по-добър. Това трябва да започне от днес”, заяви премиерът. Той обеща на хората, че държавата ще възстанови селото така, че местните жители да останат да живеят в него. С парите от Брюксел ще бъдат построени нови къщи на останалите без дом, а повредените жилища ще бъдат ремонтирани. Местното училище ще се реновира. Част от европейските средства ще се използват и за ремонт на църквата. Още вчера роднини на загиналите получиха по 10 000 лева обезщетение. Започна и раздаването на пари за компенсация на загиналите във водата животни. Парите бяха дадени на хората на ръка, за да се спестят бюрократичните процедури с плащането по банков път.

24 часа

„24 часа” публикува анализ „Как сами си ритаме енергийната сигурност”, направен от Руслан Стефанов, директор на „Икономическа програма” в Центъра за изследване на демокрацията. „Със забрани като тази за шистовия газ, с наливане на стотици милиони в проекти като „Белене” и „Цанков камък”. Търпим загуби и от монопола в доставките на газ. Налице е преосмисляне на „ядрения ренесанс” в световен мащаб”. Цената на тока от новата ядрена централа би била три пъти по-висока от сегашната”, са аргументите на Стефанов, които според него ни лишават от енергийна независимост.

 

„24 часа” твърди: „Мотаенето у нас изнерви Брюксел”. Важна критика в евродоклада е, че властта не гони достатъчно корупцията по високите етажи. ЕК иска промяна в начина, по който е композиран ВСС. Остри са и критиките, касаещи разследването у нас на злоупотреби с пари от ЕС. Източват се милиони, а по закон виновните се измъкват с глоби.

Атака

Според „Атака” САЩ ни превръщат в енергийна колония на Турция. Борисов обещал на Хилари, че ще решава енергийните въпроси на България на съвместно заседание с Ердоган. Оказа се, че премиерът бил готов да смени позицията си за метода „фракинг”, който се използва при добиването на шистов газ, ако американците го убедят, че е безопасен.

Монитор

Еврокомисарят за здравеопазване и защита на потребителите Джон Дали изпрати остри писма до всички министри от държавите членки на ЕС с препоръка „да предприемат незабавни действия на национално ниво”, пише „Монитор”. Дали призовава: „Затегнете контрола над изкуствените гърди”. Силиконовите импланти трябва да се поставят под лупа. При 5 на сто от жените с подплънки се наблюдават странични реакции. Всеки чифт гърди трябва да има уникален номер". В писмото си до д-р Стефан Константинов еврокомисар Дали настоява той да ревизира органите, които сертифицират силиконовите импланти, както и да затегне контрола над тях, за да няма корупционни практики и в страната ни да се слагат фалшиви гърди.

Българска армия

 

Изданието отразява участието на войската в спасителните операции срещу потопа, студовете и непроходимите от преспи места. Хеликоптери „Кугър” от авиобаза „Крумово”, модулни формирования с тежка военна техника - бронетранспортьори, машини БАТ „М”, влекачи МаЗ-537 Г, високопроходими автомобили спасяваха хората от водната стихия, доставяха вода на бедстващите, разпъваха палатки за подслон на кризисните щабове, населението и спасителните екипи. Както винаги смелостта и самоотвержеността на армията дадоха най-ефективни резултати и доказаха, че при тежки изпитания войската винаги помага на изпадналите в беда.

Стандарт

 

За „Стандарт” еврокомисар Кристалина Георгиева коментира, че не е необходимо отделно министерство за бедствията, а служба при премиера, която да брани от нов потоп. Нека управляваме риска „преди”, а не „след”. „Сърцето ме боли за Бисер и моя край. Освен на платени служители - пожарна, Гражданска защита, трябва да разчитаме и на армия от доброволци, не можем да си позволим да даваме заплати на толкова хора”, каза тя.

Сега

 

„Властта трудно ще обори критиките на Брюксел до юли”, пише „Сега”. Два дни след като Еврокомисията обяви в доклад острите си критики към правосъдието и вътрешните работи, продължават споровете дали документът е положителен или не е най-лошият, откакто Брюксел наблюдава България по тази тема. По първия показател е факт, че ВСС е постоянно действащ орган, създаден е инспекторат към него и намален имунитетът на магистратите. Вторият показател включва гарантиране на по-прозрачен и ефективен съдебен процес чрез приемане на нов закон за съдебната власт и на нов граждански процесуален кодекс (ГПК). Технически всичко по този критерий е изпълнено. Но и процесуалните кодекси, и новите правила в Закона за съдебната власт не дават очакваните резултати - да направят по-бърз и по-справедлив и гражданския, и наказателния процес. А ЕК продължава със силно критичните препоръки именно в тази област. Властта трудно ще се справи и с третия показател за „продължаване на реформата на съдебната власт с цел нарастване на професионализма, отчетността и ефективността”. На практика именно тук са най-сериозните възражения на Еврокомисията, включително и в последния междинен доклад, а най-острите забележки са по отношение на кадровата политика на ВСС. Петият показател предвижда „вземане на по-нататъшни мерки за предотвратяване и борба с корупцията, особено по границите и в местното управление”.

В анализ изданието резюмира: „България - по-самотна от всякога в позорния ъгъл на ЕС”.
/ БТА