Новинар

"Външният министър ще пита Хилари Клинтън за визите", информира "Новинар". Американските визи на български граждани и признаването на трудовия стаж на работили в САЩ българи ще са сред въпросите, които българският външен министър Николай Младенов смята да обсъди с държавния секретар на САЩ Хилари Клинтън. Това заяви той по повод предстоящото еднодневното официално посещение на държавния секретар на САЩ у нас на 5 февруари. "Ще говорим и за операциите на НАТО в Афганистан. Това е неизбежно. Ще обсъдим и сътрудничеството ни на Балканите, където имаме все още доста несвършена работа по отношение на съседите ни в Западните Балкани и на второ място ще разискваме обстановката в Близкия изток", посочи министърът. Относно предстоящия доклад за напредъка на България и Румъния по мониторинговия механизъм, за който се очаква да е отново критичен, Младенов заяви, че очаква обективност, като уточни, че не е привърженик на съревнованието между двете страни.

Дума

"Дума" коментира подозрение за наличие на картел в банките, съмнение, изразено от Съюза за стопанска инициатива (ССИ) вчера. Затова държавата и бизнесът трябва да създадат някои механизми за преодоляване на този картел, заяви Стелиян Стойчев, главен секретар на организацията. Съюзът ще продължи да настоява за държавна намеса на кредитния пазар чрез Българската банка за развитие и други възможни инструменти. Според него високите лихви по кредитите буквално смазват малкия и средния бизнес. Според ССИ трябва да се пристъпи към създаването на кооперативни банки, те предлагат по-ниски лихви, тъй като кредитират при по-малък риск. З"асега ще предложим на своите членове възможност за достъп до кредити през взаимоспомагателна каса", каза Стелиян Стойчев.

"И вицепрезидентът срещу вътрешния министър", прави свой акцент по темата "Дума". "Съдът не бива да бъде хулен. Съдиите са независими, с работата си трябва да се борят за уважението на гражданите и за уважението към тях на другите институции, разбира се, и обратното. Всеки трябва да върши своята работа, да уважава другия. Напредъкът в борбата с престъпността и корупцията не може да се подпомага чрез скандали между институциите" заяви вицепрезидентът Маргарита Попова. Срещу Цветанов в събота се обявиха Институтът за развитие на публичната среда, Българският институт за правни инициативи, Мрежата за гражданско наблюдение на съда, Програма "Достъп до информация", "Отворено общество", Центърът за либерални стратегии, "Български адвокати за правата на човека" и Фондация "РискМонитор". Те излязоха с отворено писмо в защита на съдия Мирослава Тодорова, адресирано до премиера, правосъдния министър и членовете на ВСС. Според тях изказванията му се основават на неверни факти и представляват поредно грубо и манипулативно изкривяване на истината.

Труд

На първа страница "Труд" оповестява: "Симеон Дянков е раздал 233 725 лева бонуси в края на 2011 г. на чиновници от финансовото министерство". Информацията е съобщена за вестника от Любослав Филчев, шеф на дирекция "Човешки ресурси и административно обслужване" във ведомството. Бонусите са разпределени между 176 служители. Само преди 2 месеца в тв интервю Дянков отсече, че докато е министър, няма да има 13-а заплата за чиновниците. Дори да има повече пари в бюджетите на ведомствата, те няма да се раздават на служителите, бе категоричен вицепремиерът. Е, оказа се, че 13-а заплата няма, но има бонуси.

"Цветанов е слабото място в ГЕРБ", казва пред "Труд" социологът Живко Георгиев. "С обучение няма да се реши реалният проблем, който стои зад полицейското насилие. Поуката от случаите в Мировяне и Ботевград ще е по-силна, ако има фигури, които да понесат отговорност, по-сериозна от тази, която се демонстрира. Публичният резултат, пренесен в социален дебат за стила и методите на работа на силовите ведомства и тяхната поразяваща неефективност, когато демонстрират мускули, ще наложи своя отпечатък най-вече върху персоналния рейтинг на министър Цветанов. Що се отнася до БСП - не очаквам сблъсък, Станишев и Първанов са зрели мъже, хора с политически и държавнически опит. Във всички случаи сигурно има кръгове в БСП, които биха желали да се появи конфликт между тях, който да предостави шанс за лидерски домогвания на трета силна фигура от партията", смята социологът.

Капитал Daily

"Външният дълг ще се плати с вътрешен ресурс", е новината на "Капитал Daily". Вътрешният пазар става все по-вероятен източник за пари, с които да се платят глобалните облигации с падеж през 2013 г., чиято стойност е малко над 800 млн. евро. В Министерството на финансите се обмислят няколко варианта, като все повече натежава мнението, че трябва да се използват парите от приватизация, емисии ДЦК и дори част от средствата на Сребърния фонд. Едва ако се наложи ще се прибягва до нова емисия външен дълг.

По проблема пред "Стандарт" Стоян Мавродиев, председател на Комисията за финансов надзор в НС, споделя, че идеите за инвестиции на парите от Сребърния фонд са опасни. "Хоризонтът на Фонда е 2018 г. Спокойно може да се даде на БНБ да инвестира средствата дългосрочно, като прави не само депозити, но и избере бенчмарк от чуждестранни книжа. Риск за националната сигурност е да се пускат енергийните дружества на борсата. Кабинетът трябва да насърчи бизнеса с по-ниски данъци. Пактът на Дянков може да донесе сериозни проблеми", убеден е депутатът.

Класа

"Виното ни може да пробие в Европа, но му липсва реклама", коментира "Класа". Новият закон трябва да определи статута и дейността и на домашните производители. Скандинавците много харесват българските вина, предпочитат ги, особено червените. Самите те казват, че това е може би най-хубавото вино, което са пили, и вероятно скандинавският пазар би бил доста интересен за България, ако там се насочат някакви усилия. Това заяви Ивайло Жеглов, управител на фирма "Експо Тим", занимаваща се със създаване и логистика на международни изложения. Той бе един от организаторите на българското участие в международното селскостопанско изложение "Зелена седмица" в Берлин, в което България също участва. Българското вино определено би могло да се наложи на европейските пазари, особено ако се наблегне на рекламата и може би на изложения, винени барове и др.

Телеграф

"Телеграф" коментира завръщането на българите от чужбина. 5000 са се върнали от гурбет само за година, защото са останали без работа и кризата ги е притиснала. В България те са се записали на трудовата борса и чакат каквато й да е работа. Онези, които са работили легално в чужбина, остават там дори да бъдат съкратени. Задържа ги възможността да получават обезщетение за безработица. Това особено се отнася за съгражданите ни в Испания, където е най-голямата българска диаспора в Европа. 13 146 българи получават обезщетение за безработица на Иберийския полуостров.

"Забавянето на дела е проблем, но не е престъпление", обобщи съд. "Инструктивният едномесечен срок за изписването на делата е трудноизпълним за съдиите от СГС. Причината е, че големият брой дела, които идват при нас, стават все по-сложни и тежки. От друга страна, бюджетът ни не позволява увеличаване на щатните бройки. Ще кажа, че евродокладите обобщават работата на съда, прокуратурата и МВР. За 2011 г. СГС е произнесъл присъди по 541 дела, което е с 200 повече от предходната година. Следващата седмица се чакат пледоарии и присъди по делата срещу групата на Златомир Иванов и срещу Йосиф Йосифов за катастрофата. Продължават да се гледат делата срещу Емилия Масларова, Божидар Нанев, Веселин Георгиев, групата за отвличания от полицейската операция "Наглите". Срещу съдия Мария Георгиева тече дисциплинарно производство. Тя е отстранена от работа за срок от 6 месеца", уточни съдия Янева.

24 часа

"АЕЦ "Белене" не е европроект. А руско дело на BG територия", твърди в интервю за "24 часа" Красен Станчев, ръководител на екипа на Института за пазарна икономика (ИПИ) за оценка на проекта за изграждане на АЕЦ "Белене" и учредител на Гражданския комитет против АЕЦ "Белене". "Премиерът Борисов би трябвало да е получил писмо (без дата) в подкрепа на възобновяването на строежа на АЕЦ "Белене". То е подписано от кмета на гр. Белене, Българския атомен форум - БУЛАТОМ, Българското ядрено дружество и Гражданския комитет за изграждане на АЕЦ "Белене" и за развитието на ядрената енергетика в България. АЕЦ "Белене" обаче ще има разрушителен ефект върху другите предприятия от енергетиката на България. Както през април миналата година обяснихме в писмо до същия премиер. Макар авторите от БУЛАТОМ и т.н. да искат да покажат, че АЕЦ "Белене" е хуманен проект, той всъщност е по-скоро човекоядски. Те твърдят още, че проектът бил "европейски, а не руски", това обаче не променя факта, че той е на РОСАТОМ, че финансирането му е руско и че Руската федерация с АЕЦ "Белене" ще постави в зависимост поне 85% от българската енергетика. Договорът с консултанта HSBC е съставен така, че консултиращият да има интерес да даде положително становище за проекта. Нашият комитет очаква реакцията на премиера", заключи г-н Станчев.

"Труд" продължава темата със заглавие: "Готви се ново отлагане за АЕЦ "Белене". В края на март, когато изтича поредният срок за постигане на договореност с руснаците за строителството на ядрената централа, ще има поредно отлагане, най-вероятно за нови три месеца, коментира ежедневникът.

Монитор

"30% от топломерите негодни", алармира "Монитор". Около 30 на сто от топломерите, поставени на радиаторите в топлофицираните жилища, са с изтекъл живот и оттук нататък никой не дава гаранция колко точно мери уредът и кога ще изгасне дисплеят му. В същото време едва 2-3% от всички абонати са подменили топломерите си с нови. От топлинните счетоводители признават, че интересът към подмяна на топломерите е нулев. "Пазарът е в пълен застой, но очакваме да се раздвижи през април-май, когато засичаме уредите", каза председателят на Асоциацията на топлинните счетоводители Ася Ангелова. Според нея по-сериозната подмяна трябва да се случи преди началото на следващия отоплителен сезон или през септември-октомври. Както е известно, батерията на разпределителите има 10 г. живот, като не е изключено да работи и още 2 г. отгоре. Изгасне ли дисплеят на топломера обаче, той трябва да бъде подменен много бързо, защото иначе по наредба сметки за парно ще се изчисляват на пълна мощност. Хубаво е да се знае, че на българския пазар има марка уреди, която позволява подмяната не на целия топломер, а само на батерията, което излиза много по-евтино.

Сега

Трансплантациите отбелязаха антирекорд през 2011 г., отбелязва "Сега". Въпреки че в началото на мандата на ГЕРБ те бяха определени като приоритет и развитието на тази дейност бе лично насърчавана от премиера Бойко Борисов, през 2011 г. този приоритет не се състоя. За цялата година е имало едва 4 донори, а органи от тях са присадени на 13 пациенти. Общо нови органи са получили 25 души, но при 12 от тях те са от жив донор, т.е. от роднина, сочат данните на агенцията по трансплантация. /БТА/