Раздвижване настъпи на валутните пазари, като новините са добри за долара и лоши за британския паунд. В същото време петролът продължи да поевтинява, паралелно с новините от страните износителки на петрол ОПЕК, които свалиха цената на продукцията си със 74 цента до 129.78 долара за барел.

Валутни пазари

Към 17.30 часа българско време едно евро се купува с 1.5512 долара. Това е слабо засилване за американската валута и то в условията на неблагоприятни новини за ръст от 1.6% на производствените цени и намеренията на Федералния резерв да остави за след есента евентуални промени на лихвените равнища. В сигналите, подавани от централната банка на САЩ преди срещата на ръководството й идната седмица става ясно, че единствено ако инфлационните данни се влошат драстично, тя ще предприеме съответните действия.

Промяна в курса се наблюдава и при британския паунд, който поевтиня едновременно спрямо долара и еврото. Спадът дойде едновременно с новините за ръст на инфлацията в Англия, незапомнен от десетилетие. Представител на Bank of England пророкува че ръстът й ще продължи да се извисява с 4% с напредването на годината, а повод за прогнозата му бе покачването на потребителските цени с 3.3% спрямо равнището година по-рано.

Трейдърите не пропуснаха и изказванията на европейските работодатели, които днес заявиха, че не подкрепят евентуално повишаване на лихвите на Европейската централна банка през юли, макар да разбират стремежа на франкфуртската банка да реагира срещу силната инфлация в Европа.

В същото време среща разбиране това, че при рекордна инфлация в еврозоната от 3.7 на сто за месец май, ЕЦБ е обезпокоена и е принудена да реагира. Повечето анализатори очакват ЕЦБ през юли да повиши основната си лихва до 4.25 на сто, след като от година насам я държи без промяна на равнище от 4 процента.

С интерес бе посрещната информацията за германското инвеститорско доверие, което бележи по-голям спад през юни спрямо прогнозите на анализаторите. Изчисленият от базирания в Манхайм Център за европейски икономически изследвания индекс на инвеститорското доверие е спаднал до минус 52.4 пункта спрямо минус 41.4 пункта, отчетени през май.

Фондови пазари

Пазарите на стария континент завършват деня с оптимизъм. В Англия FTSE 100 INDEX добави 1.93% до 5906 пункта. Германският DAX отскочи с 1.41% до 6824 пункта, а френският CAC INDEX се включи в компанията на печелившите с покачване от 0.91% до 4700 пункта.

В същото време американските индекси стартират без ясна посока.
DOW JONES INDUS започва с покачване от 0.05% до 12275 пункта. Широкият S&P 500 INDEX стартира в зеленото с 0.11% до 1361 пункта, а високотехнологичният NASDAQ COMPOSITE се понижава с 0.02% до 2474 пункта.

На световните пазари спадна цената на медта, но слабият долар и силните данни за Китайското индустриално производство се очаква да се намесят в инвеститорските решения при металите.

Алуминият поскъпна до 3-седмичен връх и достигна котировка от 3.015 долара за тон, а цинкът се озова на двугодишно дъно от 1.850 долара за тон заради данните, че са произведени излишни количества, надвишаващи търсенето.

Златото се котира на 883.80 долара за тройунция.

Енергийни пазари

На енергийните борси петролът отстъпи до 133.31 долара за барел лек американски петрол и 132.26 долара за барел от сорт „брент”.

Освен от решението на ОПЕК за намаляване на цената до 129.78 долара за барел, пазарът се повлия и от прогнозата на руската петролна компания Лукойл , която очаква стабилизиране на цените на равнище 120-130 долара за барел.

За утре Европейската централна банка определи референтен курс от 1.5477 долара за едно евро. От своя страна БНБ фиксира долара за 1.263700 лв.


* Информацията е актуална към 17.30 часа българско време.