Ръстът на борсата от последния месец е постижение на местните инвеститори. Трудно можем да очакваме, че чужденците ще се впуснат в мащабни покупки у нас сега. Това анализира Красимир Тахчиев, ръководител корпоративни финанси в Първа финансова брокерска къща АД след като излязоха тримесечните отчети на компаниите и търговията на борсата се оживи. Според специалистът очакванията, че пазара ще върви нагоре, ще донесат разочарования.

Какъв е анализът, който може да бъде направен за състоянието на публичните дружества, след като при повечето от тях бе отчетено забавяне на темпото, по-малки печалби, сравнено със същия период на миналата година, а при някои се регистрираха дори загуби? На какво се дължат тези по-слаби резултати за първото тримесечие на годината и повлияха ли те на инвеститорите?

След началото на негативната тенденция в края на 2007, инвеститорите очакваха с голяма надежда финансовите резултати да доведат до обрат. Истината е, че нито последните резултати, нито следващите могат да върнат еуфорията от последните години. Макар и преобладаващата част от компаниите да запазиха впечатляващите темпове на растеж, резултатите дават сигнал и за някои важни тенденции, които очаквам да се откроят по-ярко в бъдеще.

Както инвеститорите на БФБ- София печелеха от всеобщия подем, така и много български компании се възползваха на бурния растеж в световен мащаб – кой повече, кой по-малко, но всички печелиха. Най-важният извод, който може да се направи от последните отчети е, че освен бърни ръстове има и бързи спадове и печалбите на компаниите не винаги вървят нагоре.

Макар и все още да не е толкова видимо, трябва да е ясно, че световните проблеми няма да подминат България и много местни компании ще бъдат засегнати. Кой и колко ще бъде засегнат, зависи от това кой и колко е подготвен. В среда на висока инфлация и лихви и забавящи темповете на растеж се видя, че компаниите са различно подготвени да посрещнат проблемите. Затова е важно да се откроят компаниите, които са конкурентоспособни и с добър мениджмънт – това са компаниите, които могат да се превърнат в печеливша инвестиция.

Очакванията, че пазара отново ще поеме нагоре и всички ще печелят, най-вероятно ще донесе разочарования.

Доколко проблемите с Търговския регистър и въвеждането на платформата XETRA ще спрат устрема на акциите на БФБ нагоре?

Не може да се очаква, че подобни административни промени биха повлияли на тренда, който аз по-скоро бих нарекъл устрем надолу.

Имате ли наблюдения, че на пазара са се завърнали чуждестранните инвеститори? Кой и какво подкрепи пазара през последния месец?

По мое мнение оптимизма през предходния месец се дължи основно на местните инвеститори, явно нетърпеливи да се върнат добрите времена и с предварителната нагласа че отчетите ще донесат промяна.

Макар и с някои разочарования и неприятни изненади, голяма част от компаниите показаха нелоши резултати и явно това беше достатъчно да влее оптимизъм.

При настоящите високи оценки на компаниите и нарасналото нежелание на международните инвеститори да поемат високи рискове, трудно можем да очакваме скоро те да се завърнат с масирани покупки.

* Не е препоръка за вземането на инвестиционно решение!