Красимир Катев беше заместник-министър на финансите в правителството на НДСВ. В момента е собственик на Управляващото дружество Аврора кепитъл.
От гледна точка на вашия опит с капиталовия пазар не само у нас, на какво сме свидетели в момента?
Това, което се случва изключително го дължим на комбинацията от два фактора – единият е това, окето се случи в САЩ, където ефектът от кредитната криза се разрасна и премина през опасност от фалит на двете най-големи правителстевни ипотечни фирми. Там в момента имаме класически мечи пазар. Добрите новини се игнорират, ако има такива. Вниманието се фокусира върху лошите. Тук се добавят опасенията от фалит и на Лемън Брадърс. Тоест имаме комбинация от лоши новини, висока инфлация и то глобално, не само в САЩ и Западна Европа. Ниският растеж и високата инфлация тотално изплашиха инвеститорите. Какво се случва у нас? Единият фактор е влиянието на това, което описах върху нас едно към едно. Това, което преди време ни беше гордостта, че не сме корелирани със западните пазари, е общо взето пълен мит. В момента корелацията е повече от едно към едно. В някои случаи, ако индексите там падат с 1-2%, у нас поради ниската ликвидност, процентът е по-висок. Тоест, ако има продавачи на акции в България, те няма да спрат само с 1 или 2 %, просто защото няма ликвидности и затова се получават по-резки движения. От една старна това е здравословно, защото разби илюзиите на нашия млад пазар, че тук всичко върви нагоре, могат да се правят световни рекорди по IPO-та, глупости! Едно цяло поколение трейдъри и портфолио мениджгъри бяха вижадли само пазар нагоре – почти 7-8 години. Това е един урок. Аз лично смятам, че сме много близко до дъното в САЩ и Западна Европа. Прекалено много страх и негативизъм има, прекалено много ликвидации, докато всъщност растежът ще си остане нормален, инфлацията ще се успокои, петролът – също. Но това е класически страх. Обикновено подготвените, умните инвеститори купуват в такива моменти. Който напарви покупки дори и на българската борса на тези нива, през следващите 1-2 години ще има добра доходност.
Анализаторите обаче са все по-категорични напоследък, че лошото тепърва предстои. Това означава ли, че в обозримо бъдеще няма да станем свидетели на обръщане на тренда?
За да има обръщане на тренда, трябва да станем свидетели на стабилизация на външните пазари, възвръщане на апетита към рисковите пазари. Това няма да стане скоро според мен, но и не очаквам влошаване. Другото важно за България е да поддържаме добри макро показатели – растежът да е над 5.5-6% и инфлацията да падне под 10%, което се надявам да се случи до края на годината. Също да имаме фискален излишък и политическа стабилност. Ако това е налице и навън се стабилизира ситуацията, очаквам малко подобряване. Не смятам, че ще има повторение на нерационалния балон, заформен миналата година. Ще отнеме 2 години поне плюс стабилна икономика, за да се върнем на тези стабилни нива на индексите.
Като казахте индекси, свидетели сме на огромен срив на СОФИКС....
Този огромен срив въобще не е огромен, ако видим например Китай, Индия, индексите в САЩ – над 60-70% спад. В този контекст ние сме сравнително пощадени. Допълнителен проблем в България е, че все още не са се окопитили пазарните участници след въвежаднето на XETRA, а и традиционно активността е слаба през летните месеци. Така че аз, честно казано, смятам, че не трябва да бързаме да отписваме ситуацията. Това е приземяване към реалностите и за съжаление то е водено по-скоро от външни фактори. Това ясно доказва, че сме тясно корелирани със случващото се навън.
Колко процента влияние отдавате на тази корелация?
В проценти е трудно да се каже. Във времена на лоши новини ние сме 100 % корелирани надолу, а за съжаление при стабилизация няма да се възстановим толкова бързо поради липсата на ликвидност. Така, че в посока нагоре – не сме 100% свързани.
Какво влияние в случая има факторът XETRA?
Според мен няма дял, просто е съвпадение. Това дали са я въвели с необходимата разяснителна работа – нямам наблюдения. Прогресивно е, че беше въведена. Не беше въведена по много прозрачен начин, което е минус, но няма директна обвръзка с факта, че стартът й съвпадна с момент на спад.