
Пресконференцията на президента Георги Първанов по повод първата година на втория му мандат като държавен глава е основна тема в днешните издания. "Георги Първанов извади програма за промени - 2008", съобщава Труд от първа страница. Той извежда най-важните акценти - въвеждане на мажоритарно начало в рамките на смесена избирателна система, налагане на строг граждански контрол върху партиите и дейността им, разширяване на пряката демокрация чрез допитване до народа, както и държавният глава да може самостоятелно да предизвиква референдум.
"Двеста президентски минути", е заглавието в 24 часа. Освен смесената избирателна система и референдумите, 24 часа акцентира върху позицията на президента за първата ни година в ЕС, за Балканите, за избирателните списъци, за Русия и за АЕЦ "Козлодуй". Първата година в ЕС е успешна, е оценката на държавния глава, цитирана от 24 часа. България имаше последователно и отговорно съюзническо поведение, защитихме националната си идентичност, националния си интерес, без да допуснем конфликт със съюзническите цели, смята Първанов.
"Първанов лансира радикални идеи за политическа реформа", е челното заглавие на Сега. Сред идеите на държавния глава вестникът отбелязва промени в закона за политическите партии, които да доведат до прозрачност и ред в партийните финанси и да премахнат вратичките за нелегитимно финансиране. Крайно време е заместник-министрите да се извадят от бордовете, или ако се прецени, че държавната политика го изисква, то нека да участват със скромни, символични доходи, ненадвишаващи тяхната нормална заплата", е мнението на Първанов, цитирано от вестника. Сега пише още, че президентът е категоричен, че няма основание да се искат предсрочни избори.
"Армията трябва да намери своето място на пазара на труда" - това е акцентът, изведен в Българска армия. "Първанов поведе мощно по политически пиар", е изводът на Дневник. Според изданието Георги Първанов е поставил рекорд по продължителност на пряко излъчвана по телевизия изява на политик. С регистрираните 3.20 минути президентът надмина не само западните си колеги, но и Владимир Путин, чиито изяви в подобен формат не са надхвърляли три часа и пет минути, коментира вестникът. "Първанов направи показно за властта", коментира в Стандарт социологът Васил Тончев от "Сова Харис".
"Медиите притеснени? Нямам такова чувство", коментира в интервю за Труд председателят на Народното събрание Георги Пирински. Въженцето в парламента не пречи на работата на журналистите, смята той. Заявих, че съм готов във всеки момент да търся решение на всеки въпрос, който колегите биха поставили, предложих да се излъчи съвет от представители на ръководствата на парламентарните, групи, който да се занимава с административните въпроси, посочва той. Пирински отбелязва, че строго прилага изискването за приемане на решенията на парламента с повече от 50 на сто от регистриралите се депутати и е въвел по-високи изисквания спрямо работата на депутатите в комисиите. Освен това всеки понеделник ще издаваме за медиите бюлетин за седмичната дейност на парламента, допълва той.
От управляващите партии само ДПС има стройна система за подготовка на млади членове, пише Сега в материал "Тройната коалиция и нейната "банка кадри". Липсата на нови лица и спадът на доверие обаче вече кара и БСП да се заеме по-сериозно с въпроса, отбелязва вестникът.
"За министър - 1500 лева, от борд - 5 пъти повече?!", е озаглавен анализ в 24 часа. Не е нормално заместник-министър да получава за основната си дейност 20 000 лева годишно, а 100 хиляди лева от бордове, смята авторът Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, сега общински съветник от БСП В София. Той предлага да се намалят членовете на бордовете, в тях да има само висши държавни и общински служители, които ресорно наблюдават съответните предприятия, и външни експерти, а възнагражденията да се намалят до 50 на сто от средната работна заплата за съответното предприятие.
"Московска" 33 може да стане жилищна сграда", казва пред Класа Петър Диков, главен архитект на София. Според него тази сграда не е подходяща за администрация, а ако стане жилищна, за жилищата може да се намерят богати купувачи. В същото време общината, без да извади лев от хазната, ще има друга удобна сграда, смята той. За комбината "Кремиковци" Диков посочва, че общината няма намерение да отстъпваме от позицията си. Ако наистина някой позволи да се смени собственика, а комбинатът да продължава да пуши, това значи отново покриване на дълговете му от държавата и бъркане в джоба на данъкоплатците, коментира той.
"Скоро ще кажем има ли картел за месото и яйцата", казва пред 24 часа Петко Николов, председател на Комисията за защита на конкуренцията. Другите преписки - за хляб, мляко и таксиметрови услуги, са на етап събиране на доказателства, посочва той. ЕК би взела същото решение за производителите на олио, смята Николов по повод санкцията за картел, наложена от комисията.