Труд

 

 "Станишев отряза 15 заместник-министри"

 

БСП се разсели със седем свои заместник-министри, НДСВ - със шестима, а ДПС - с един. Премиерът Сергей Станишев отрекъл уволненията да са направени на квотен принцип, според него промените са "функционални" и се определят от натоварването в отделните министерства.

 

 

 

 

24 часа

 

"Само четири министерства се спасиха от промени"

 

Продължава темата изданието. 59 заместник-министри вместо досегашните 72-ма ще има в правителството след 6 май, пише изданието. Само в министерствата на правосъдието, на администрацията, финансите и на културата няма да има промени, в тях нямаше смени и при рокадите на титулярите преди Великден, коментира вестникът.

 

Монитор

 

"Павлин Димитров става и.д. главен секретар на МВР"

 

Освобождаването на Петров е по предложение на новия вътрешен министър Михаил Миков и кабинетът вчера е решил да приеме предложението.Причините са най-вече политически и въпрос на обществено доверие, цитира изданието коментара на премиера Сергей Станишев. Не ставало дума за оценка на професионалната дейност на Валентин Петров. Павлин Димитров е досегашният директор на ОДП-Бургас.

 

Труд

 

"Чест за мен е да издавам "Дума"

 

Декларира пред вестника депутатът от БСП Добромир Гущеров. Никой обаче не е водил разговор с мен от Изпълнителното бюро на БСП, информациите , че ще съм новият издател на "Дума" са изненадващи за мен, посочва той. Гущеров коментира и промените в кабинета, като отбелязва, че те не са били ясно разчетени от опозицията. Може би не бяха ясно обяснени и от управляващите, единствено премиерът направи това от трибуната на Народното събрание, допълва той.

 

Монитор

 

"Често бягах от шествията на 1 май"

 

Спомня си пред Монитор Яне Янев, председател на "Ред, законност и справедливост". Според него това бил социалистически празник, който трябва да остане в историята. Янев коментира промените в кабинета и мнението му за тях е отрицателно. Той прогнозира икономически катаклизми през ноември.

 

Капитал

 

"България трябва да се рекламира повече"

 

Съветва министърът на търговията и инвестициите на Великобритания лорд Дигби Джоунс. Той коментира, че според него България е "доста добре пазена тайна" като дестинация за чуждестранни инвестиции. Не знаех, че плоският ви данък е 10 на сто, а това означава, че и половината британски компании не го знаят - не е достатъчно рекламиран, обяснява той.

 

24 часа

 

"Инфлацията ни хлъзва на левия завой"

 

Пише в анализ общинският съветник от НДСВ Владимир Каролев. Ако под т.нар. ляв завой и фокусиране върху социалния вектор БСП разбира ръст на доходите в публичния сектор над ръста на производителността на труда, тогава наистина инфлацията може да остане двуцифрено число, смята той.

 

Капитал

 

"Когато цъфне найлонът"

 

Според изданието има ясно и лесно решение, но трябва само воля да се приложи. В някои държави като Ирландия е въведена такса върху торбичките, може магазините да преминат на деграленови торбички, които се разграждат лесно, посочва примери вестникът. Три милиарда и двеста милиона са найлоновите торбички, които се купуват в България за година, по данни на министерството на околната среда и водите.

 

Монитор

 

"Учители и синдикати на поправителен"

 

Препоръчва в анализа си всекидневникът. Съсредоточени в парите, учители и синдикати забравиха, че проблемите трябва да се решават в комплекс, посочва авторът. Според него е трябвало да бъде предложена минипрограма, която да включва въпроси като училищна автономия, диференцирано заплащане, безплатни учебници за учениците, приемане на стандарти за видовете училища.

 

Стандарт

 

"Политиците са фалшиви актьори"

 

Това смята актьорът Антон Радичев. В интервю за "Стандарт" той сравнява, че политиците са слаби актьори и за доста кратко време ги разбират. Докато актьорът лъже на сцената благородно, трябва да накараш хората да се потопят в атмосферата на пиесата и да забравят своите проблеми, обяснява Радичев.

 

24 часа

 

"Крепи ни завистта и алчността"

 

Казва пред "24 часа" Харалан Александров, член на настоятелството на фондация "Отворено общество"-София. Съревнованието, хъсът да се наложиш на всяка цена мобилизират в краткосрочен план и създават усещане за живот, но в крайна сметка разхищават жизнената енергия, ако не са облагородени от етиката на загрижеността, смята той.