Вестник Труд
"Българинът страда от липса на справедливост"
Това посочва в интервю премиерът Сергей Станишев. Той смята, че основната причина за общественото недоволство не е икономическа, защото България икономически е много успешна. Причината е, че на българите им липсва усещането за справедливост -за еднакви стандарти за всеки, независимо от неговата позиция, за това, че, когато нарушаваш закона, възмездието идва, все едно кой си, казва Станишев. Това е жестоката слабост на българската държава и нейните институции, допълва той и обещава, че ще направи всичко, за да се върне на хората чувството за справедливост. Премиерът отбелязва, че спирането на европари е твърде неприятен факт за България, но трябва да е ясно, че към този момент няма безвъзвратно загубени средства от предприсъединителните програми. Има много силна мотивация в цялата администрация това финансиране да се отпуши, шансове има, категоричен е премиерът. По повод коментарите за България в европейските медии през последните 2-3 месеца Станишев коментира, че в част от публикациите, наред с обективните критики, е имало и неща, преминаващи всякакви граници. Вотът на недоверие, внесен от опозицията, премиерът определя като поредния акт от сценария на опозицията да се разклати положението в държавата и да се предизвикат предсрочни избори. Влизането в една спирала на нестабилност - това е най-големият риск за усвояване на европейските пари, отбелязва той. Станишев вижда в това голямата безотговорност на българската опозиция. Идеята й не е добре да се работи с фондовете, а да има политическа печалба, което ще е твърде висока икономическа цена за всеки българин, смята Станишев.
"Седем часа дебати без Доган и Симеон"
Премиерът Сергей Станишев не взе думата, макар внимателно да следеше дискусията в залата, но ще го направи днес, след като вотът бъде гласуван, допълва изданието. Разискванията минаха във взаимни обвинения от типа "Вие унижихте България" и "Ние работим, а вие само ламтите за власт!", обобщава дискусията вестникът.
Вестник Монитор
"НДСВ плаши, че коалицията е трайна, но не и безкрайна"
Изданието цитира изказване на депутата от НДСВ Минчо Спасов, че, ако не се вземат мерки, коалицията ще бъде трайна, но не безкрайна. В материал "Вот вам!"
"Негативните внушения се връщат като бумеранг"
Според евродепутата от левицата Маруся Любчева да правиш политически внушения против собствената си държава извън нея, не е най-голямото постижение нито за политическа партия, нито за нейни представители в европейски структури, коментира тя.
"Не дамгосвайте хората, обучени да работят за България"
Това призовава министърът на труда и социалната политика Емилия Масларова. Изцяло приемам, че трябва да бъдем безкрайно бдителни към европарите, но не приемам, че ще маскарим страната си заради политическите дивиденти на някого, заявява тя. Бих препоръчала на опозицията и на онези, които си мислят, че лесно се управлява, да не дамгосват хора, които ще работят за България и в бъдеще, без значение кой управлява - един административен капацитет, който не можем да политизираме и така да се лишим от него, отбелязва тя. Масларова заявява, че са изпълнени всички социални предизборни обещания от началото на мандата, сред които намаляване на безработицата, увеличаване на пенсиите всяка година и допълнителни бонуси, програми за ограничаване на социално слабите, увеличаване на енергийните помощи и др. Тя казва и че сегашното правителство е първото, което отчита пред парламента за какво ще се харчи бюджетния излишък.
"Всяка сутрин карате свинята през селото"
Казва в интервю посланикът на Германия Михаел Гайер. Той използва немска поговорка в смисъл, че скандалите тук нямат край. Когато пристигнах в средата на 2006 г., очаквах през първите 6 месеца да бъда много зает заради интереса на всички към събитията в България точно преди влизането й в ЕС, а после нещата да се уталожат, но не стана така, отбелязва посланик Гайер. Ако до края на годината нищо не се случи в борбата с корупцията по високите етажи на властта и организираната престъпност, ще е много трудно да се удържат негативните чувства не само в германския, но и в холандския и датския парламент, предупреждава той.
Вестник Стандарт
"Честен съм към БСП, не ставам за курбан"
Така е озаглавено интервю с депутата от левицата и бивш вътрешен министър Румен Петков. Помолен да коментира твърдения, че изгражда алтернативен център на властта в БСП, Петков отговаря, че никога не се е занимавал с подобен тип действия и в това отношение е честен и предсказуем човек. На друг въпрос той обяснява, че не мисли, че сега е изкупителна жертва с оглед на отминалия доклад на ЕК, а и не смята, че следващите 15 г. всичко, което става и не става в България, може да бъде обяснявано само с неговата личност. По повод вота на недоверие Петков отбелязва, че мотивите са свързани с доклада на Еврокомисията, като не се взема предвид, че част от политиците ни създават системно не съвсем вярно впечатление за страната ни в Европарламента, а вероятно и пред комисията. Когато ние говорим по един унизителен начин за себе си като държава, няма защо да очакваме отвън да има трезва преценка за нас, смята той.
"Нова интрига и заговор за убийството си заподозря лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов"
Повод станали твърденията на вътрешния министър Михаил Миков, че МВР пази кмета заради миналото му. Настъпих страшно много интереси и може да ми спретнат покушение, заявил Борисов. Всички вестници публикуват опасенията на Борисов, изразени и в сутрешния блок на Би Ти Ви.
Вестник 24 часа
"Интригантски времена"
С безценната помощ на интригата и масовото доносителство образът на България е сринат, България е синоним на държава, подвластна на олигархията, подгизнала от корупция, разядена от мафия, държава, в която няма правила и правосъдие, коментира авторът.
"Юрист да следи дали министър купува хотел или яхта"
Предложение на министъра на държавната администрация Николай Василев. Ако министър си купи яхта или хотел, никой няма да го спре, а премиерът може да научи от медиите след съответния скандал, коментира той. Василев предлага компетентен юрист със специални правомощия да наблюдава широк спектър от действия на министри и други високопоставени служители и "да ги предпазва от неправомерни или неморални действия".
Ще дам откупа за живота на съпругата си Камелия - 157 хиляди евро, на фондация за борба с рака на гърдата "Утре за всеки", казва бившият президент на "Литекс" Ангел Бончев в записано телевизионно обръщение, излъчено по Би Ти Ви и цитирано в изданието. В изявлението си бизнесменът се обръща директно към похитителите на съпругата си.
Вестник Сега
На "23 юли преходът свърши"
ЕК започна фактически да изпълнява ролята на управляваща опозиция в България, Брюксел се доказа като втори център на властта и като фактическа опозиция, посочва авторът.
"Полиция потуши първия сериозен бунт за европари"
След като 5 дни протестираха мирно, без никой от управляващите да им обърне внимание, животновъди от Кърджали, Момчилград, Харманли и Хасково преминаха към гражданско неподчинение и щурмуваха областната дирекция на земеделското министерство с искане за оставки, пише изданието. Фермерите негодуват заради спрените субсидии за мляко и пасища.
Вестник Класа
"Нужни са сурови наказания за отвличанията"
Това посочва Антон Станков, бивш правосъден министър. В доклада на ЕК се казва, че България разполага с пълния инструментариум от закони и вече е време да проявим решимост и воля за справяне с проблемите, коментира Станков. Той намира за много добра идеята на главния прокурор Борис Велчев да се създаде специална група от прокурори и полицаи, която да се занимава с тежките случаи на престъпност и с отвличанията.
"Изнасяме 18 млрд. квтч електроенергия през 2020 г."
Пет пъти нарастване на износа на ток - до 18 млрд. квтч през 2020 г., предвижда концепцията за енергийна стратегия на България, публикувана в сайта на Министерството на икономиката и енергетиката. Предвижда се и 4 пъти увеличение на транзита на природен газ - до около 68 млрд. куб. м.
Вестник Дума
"Българинът не е емигрант по душа"
Това твърди председателят на Икономическия и социален съвет доц. Лалко Дулевски. Съветът е представил пред кабинета становището си по Националната стратегия за миграция и интеграция. Препоръчваме да бъдат създадени регистри за определен тип специалисти, които са емигрирали - къде са, с какво се занимават, обяснява Дулевски. На България ще й трябват квалифицирани кадри, а когато говорим за връщането на напусналите страната, е добре да знаем къде са, имат ли намерение да се върнат и при какви обстоятелства биха го сторили, мотивира се той.
(БТА)