Произведения на изкуството на стойност стотици хиляди
британски лири липсват от британските посолства и други
британски административни учреждения, алармира британският в.
"Таймс".
Най-малко 50 картини от колекцията с произведения на изкуството на британското правителство се водят за изчезнали, е показал скорошен одит на британските одиторски власти. Нито едно от тези произведения не е имало застраховка. За някои от тях се
 знае, че са откраднати, но съдбата на други е неизвестна.
Джеръми Хънт, министърът на културата в сянка на Великобритания призова министъра на културата Анди Бърнам да затегне мерките за сигурност в посолствата и административните учреждения, в които има картини от колекцията на правителството.
Колекцията на правителството включва над 13 500 произведения на изкуството, датиращи от епохата на 16 век до настоящите дни. Всяка година правителството отпуска сумата от 500 000 британски лири за закупуването на още произведения на изкуството и за поддържането на колекцията.
Самата колекция скоро не е била оценявана, но се предполага, че стойността й сега е 100 милиона британски лири. През 1988 г., нейните куратори я оцениха на 30 милиона британски лири. Но оттогава колекцията набъбна, а цените на произведенията на изкуството се покачиха.
Сред липсващите картини са "Плажна сцена" на Абрахам ван Бейерен и "Изгрев в Капри" на Фредерик Лорд Лейтън, който е бил президент на британската Кралска академия в периода 1978 г. - 1896 г.
Първата картина е била открадната от британското посолство в Анкара през 1970 г. Втората беше смятана за унищожена в британското посолство в Берлин през Втората световна война. После обаче изненадващо се появи на търг на аукционната къща Кристис през 2000 г. в Лондон и беше продадена за 102 000 британски лири. Британски правителствени адвокати сега водят битка, за да си я върнат.