От днес здравно-осигурителният статус ще може да се проверява в сайта на Националната агенция за приходите /НАП/, а не както досега – на този на националния осигурителен институт /НОИ/.
От тази година влязоха в сила законови промени, заради които нови 380 000 самоосигураващи се българи губят здравните си права. Досега без право на здравна помощ бяха само хората, които не са внесли най-малко три вноски в рамките на една година. Сега, обаче, правата си ще изгубят и хората, които имат непогасени три вноски през последните три години.
Всеки с прекъснати здравни права трябва да погаси дължимите вноски, за да си ги възвърне. Промяната, обаче, ще бъде отбелязана в интернет чак след седмица. Затова – ако някой се нуждае от спешна медицинска помощ и иска да ползва здравните си права по-рано от седмицата, в която ги е възстановил, той ще трябва да изиска специално удостоверение от данъчната служба.
От тази година минималната здравна вноска за самоосигуряващите се е 16,80 лева, а не досегашните 10,40 лева.
Днес изтича и друг важен срок за самоосигураващите се – да променят вида на осигуряването си. Те могат да изберат дали да се осигуряват единствено във фонд „Пенсии”, или и във фонд „Общо заболяване и Mайчинство”. Вариантът на осигуряване, който те са избрали, ще важи за цялата година.