След тричасови дебати без съществени нови аргументи депутатите отхвърлиха на първо четене и двата законопроекта за либерализация на забраната за пушене на обществени места, внесени от Спас Панчев от БСП и от председателя на „Атака” Волен Сидеров.

Срещу предложенията на Панчев гласуваха 106 народни представители, докато подкрепата си за пушенето на закрито дадоха 76 депутати, а 8 се въздържаха. При гласуването на промените, предложени от Сидеров, съотношението на силите беше наклонено още повече в полза на забраната – 64 депутати гласуваха „за”, 107 „против”, а 17 се въздържаха.

Особено критично по темата се изказа министърът на здравеопазването Таня Андреева, която се обяви против още с встъпването си в длъжност, въпреки че либерализацията на закона за тютюнопушенето на закрито беше залегнала в предизборната програма на мандатоносителя БСП.

„Категорично не приемам либерализирането на пушенето. Днешният дебат трябваше да е дебат за здравето. Не приемем противопоставяне на бизнес срещу здраве. Забраната на тютюнопушенето на обществените места е въпрос за общественото здраве. Тази забрана защитава здравето на непушачите, на работещите в заведенията и е в защита на превенцията срещу тютюнопушенето. Всичко е въпрос на собствен избор. В момента забраната не спира възможността за избор”, декларира тя пред депутатите в пленарна зала.

Министърът подчерта, че тютюнопушенето е сред водещите фактори при онкологичните, сърдечно-съдовите заболявания, белодробните заболявания.

При пасивните пушачи два пъти повече е никотинът и катрана, които се поглъщат, 73 пъти повече амоняка, отколкото при активните пушачи”, отбеляза Таня Андреева.

„Виждала съм умиращи хора от карцином, при които като първи фактор е посочено тютюнопушенето. Виждала съм жени, страдащи от стерилитет, които са забременявали след спиране на пушенето”, посочи като пример Таня Андреева и призова депутатите, когато гласуват, да помислят дали в семейството им има поне един човек с риск от пребиваване в среда с пушене.

Единият от вносителите на предложенията за промени – социалистът Спас Панчев, нарече забраната „лицемерие в голямата й част”. „6-7 месеца в медиите обсъждаме един проблем, който е много важен за обществото. Въпрос, който касае един от бичовете за нашето здраве. Законът не доведе до намаляване на пушенето”, отбеляза Панчев.

Той цитира справка от Министерството на финансите от попоследната една година има увеличение на продажбите на бандероли с повече от 8,5%.

Продажбите са се увеличили, хората продължават да пушат”, коментира Панчев за пореден път, отново без да вземе предвид други фактори, като намаляване на контрабандата.

„Като законодатели сме длъжни да направим такъв закон, който да се изпълнява. Не е само ангажиментът на изпълнителната власт. Забраната е технологично изостанала. В България има един от най-стриктните закони. Над 20 са държавите от ЕС, в които има либерализиран закон. Унгария, Испания, Гърция тръгнаха по нашия път, защото видяха, че законът не отговаря на потребностите на хората”, каза депутатът.

В полза на съществуващата забрана се изказаха народните представители от ГЕРБ.

60% от българите не желаят да се либерализира тютюнопушенето на закрито. Реакцията на хората в социалните мрежи също е светкавична”, коментира Гинче Караминова, посочвайки, че онлайн петиция в полза на забраната е подписана от 70 000 души само за три дни.

„Правото на тютюнопушене не е право, което да е защитимо от Конституцията”, каза депутатът от ГЕРБ и бивш министър на здравеопазването Десислава Атанасова, според която връщането на тютюнопушенето на обществени места е „една отвратителна идея”.

Особен щрих на дебатите добавиха изказванията на народните представители от „Атака”. „Много се плюнчат за здравето на хората, а не мислят за тези хора, които излизат в студа да пушат”, заяви Павел Шопов от парламентарната трибуна.

„След въвеждане на забраната за пушене, са се обособили едни грозни шатри от найлони, вътре горят газови печки, които могат да гръмнат всеки момент. Страшно неприятно е и е грозно. Тук някой наивно си мисли, че проблемът е въпрос на съвест”, допълни Шопов.

Според националиста въвеждането на забраната е „наредено от другаря Ромпой или другаря Барозу”.

„Вие бързате да се поклоните за кой ли път, да застанете в поза на буква Г на една брюкселска бюрокрация. През 1996 г. ЕК прие да регламентира дължината на презерватива – 16 см., що не го въведете и у нас, за да покажете, че сме европейци”, коментира колегата му Миглена Ташева.

Тя изрази мнение, че „прекалихме с лицемерието с нашата загриженост за здравето на нашия народ” и посочи: „Живеем в държава, в която се роди Асоциация на близките на загиналите родилки, родилки, които не са могли да си платят узаконения рушвет „избор на екип”; държава, в която половината хора са без зъби, огледайте се в градския транспорт, защото хората не могат да си позволят зъбните протези. Сега вие сте много загрижени да не пуша?”