Радикална ислямистка секта, свързана с талибаните и ал-Кайда, печели позиции на Балканите – пише кореспондент на агенция AP от македонската столица. Сектата уахаби, разпространена предимно в Саудитска Арабия и практикувана от Осама бин Ладен, става все по-агресивна в региона.

В Македония албанското малцинство /една четвърт от 2.1 млн. население на страната/е с мюсюлманско вероизповедание, но досега не показваше особен интерес към въпросите на религията. Напоследък експертите виждат опасна промяна и се боят, че целият регион може да се превърне в подготвителен център за екстремисти.

Проблемът не подминава България, която дори е специален случай, тъй като членството на страната ни в Европейския съюз дава по-големи възможности на екстремистите да ни използват като трамплин за терористични актове в Западна Европа. Европейските паспорти в България са по-достъпни за терористите.

Сектата уахаби, доскоро неизвестна в региона, вече има постоянно присъствие в Македония, стъпила е в Босна, Косово, Сърбия, Хърватия и напоследък навлезе в България. За това информира Якуб Селимовски, ръководител на религиозното образование на ислямската общност в Македония.

Близо една шеста от населението на България са мюсюлмани, които традиционно се придържат към сунитската версия на исляма. Етнически мир цари в България вече 20 години. Но и в България сектата уахаби пуска пипалата си, борейки се за контрола не само върху религията, но и имуществото на мюсюлманското вероизповедание.

Предоплага се, че в България мюсюлмаснки организации са инвестирали големи пари след 1990 година. Това се потвърждава от 150 нови джамии, построени през периода, както и от новите „учебни центрове“ - където се проповядва уахабизъм.

Според главния мюфтия Недим Генджев България се превръща в един от върховете на „фундаменталния триъгълник“ на ислямизма в региона, заедно с Босна и Македония.

Още през 2003 г. в България бяха закрити редица ислямистки центрове, за да се предотврати възможността терористите да пуснат корени. Но според политолога Димитър Аврамов, у нас центровете, където се проповядва радикален ислямизъм, продължават да се множат.

Освен три официални мюсюлмански училища има поне седем други, които не са регистрирани и контролирани от държавата. Според Аврамов за последните 20 години около 3000 млади мюсюлмани са излезли от тях.

В съседна Сърбия 12 мюсюлмани, предполага се уахаби, миналата година бяха осъдени на 13 години затвор заради планирана терористична атака, включително на посолството на САЩ в Белград. Това стана в южния регион Санджак, най-бедният в Сърбия и се свързва с привлечените от Босна във войната със Сърбия през 1992 - 95 г. муджахидини.

В Босна върпосът за уахаби е един от най-спорните в политическо отношение. Босненските сърби твърдят, че има много голямо присъствие на религиозни екстремисти в страната, но мюсюлманите начело на държавата се преструват, че подобен проблем не съществува.

Според испански военен специалист, в Босна 3000 мюсюлмани практикуват уахаби, като само малка част от тях са заплаха за потенциалната сигурност. Той твърди, че Босна е постигнала успех с овладяването на влиянието на сектата, без да й се противопоставя открито. Други експерти считат, че влиянето на уахаби в страната е отшумяло още през 2000 г.

В Албания политиците също настояват, че уахаби не са проблем и нямат никакво влияние. Същото важи за политиците в Македония. Същевременно обаче стотици млади албанци са учили в религиозни училища в Саудитска Арабия и са се завърнали в родината си като имами. А в Македония уахаби вече се готвят да вземат официалното ръководство на мюсюлманската общност. Анонимен правителствен източник в Скопие е потвърдил, че радикални мюсюлмански групи внимателно се наблюдават.