Кандидатите за парламента обещават евтин ток, газ, високи пенсии, заплати, майчински, процъфтяваща индустрия и високотехнологично здравеопазване... Но не казват откъде ще вземат пари за всичко това.

ГЕРБ планира либерализация във всички сектори - от енергетика през здравеопазване до образование, пише "Сега".

Към електората се хвърлят две въдици - безплатно саниране на панелки и енергийни помощи за половин милион българи. И двете не решават никой от фундаменталните проблеми на обществото, но съблазняват. Хората най-много обичат "безплатното" и да им дават. Редом с двете примамки партията предлага завоалирано и увеличаване на данъка върху доходите с до 2%, като прехвърля отговорността за това на местната власт. Всяка община ще има правото да въведе по своя преценка добавка към данъка върху доходите на физическите лица до 2%. Мярка, която се рекламира с етикета "финансова децентрализация". Иначе на национално ниво се запазва 10-процентният плосък данък.

В програмата на ГЕРБ не се говори за замразяване на доходите, а за увеличение, пропорционално на ръста на икономиката. Предвижда се увеличаване на помощите за първите 3 деца в семейството като начин да се стимулира тридетният модел.

ГЕРБ не отваря и дума за взимането на нов милиарден заем в документа, но лидерът Бойко Борисов не спира да повтаря, че ще са нужни поне 5-6 млрд. лв. Според признанията на бившия икономически министър Делян Добрев на заем ще се разчита и за специалния фонд за саниране на панелките, който ще покрива разходите на 100% само през първите две години от програмата, след което помощта ще намалее до 75%. Партията ще работи за присъединяване към Единния банков съюз на ЕС.

БСП побещава прогресивен данък върху доходите. Партията така и не е представила официално и в детайли предизборната си платформа, но от едрите й щрихи се вижда почти пълно припокриване с миналогодишната й програма. Социалистите очертаха 12 червени линии, от които няма да отстъпят, ако им се наложи да преговарят за коалиционно управление. Номер едно сред тях е отмяната на плоския данък и въвеждането на прогресивна скала за облагане на доходите. Този въпрос е предмет на спорове в столетницата от няколко години, тъй като тъкмо правителството на Станишев въведе 10-процентната ставка за всички доходи.

Същото обещание БСП даде и миналата година, но впоследствие се отказа от него заради съпротивата от страна на партньора им в кабинета "Орешарски" - ДПС. И за тези избори левите запазват обявения курс към "реиндустриализация" на икономиката, който също не бе осъществен. БСП обещава отново да подеме и несъстоялата се борба с монополите в икономиката. В социалната сфера социалистите обещават повишаване на минималната заплата и пенсиите, но само съобразно ръста на производителността на труда. Сред приоритетите са здравеопазване с по-силен обществен характер и образование, подкрепяно от държавата. Социалистите подкрепят както газопровода "Южен поток", така и възобновяване на строителството на втора атомна централа в Белене и изграждане на VII блок в Козлодуй. Акцент в програмата е и позицията на левите против налагането на санкции срещу Русия.

ДПС ще дава стимули за българските стоки и производители. Достъп до електроснабдяване на всички българи, дори в най-малките села, е единият от акцентите в програмата на ДПС. От партията, също като ГЕРБ и БСП, обещават подобряване на системата за енергийни помощи. В енергетиката ДПС застава твърдо зад изграждането на VII реактор на АЕЦ "Козлодуй", докато за руския газопровод "Южен поток" е доста по-въздържана и поставя като условие "тотално съответствие със законодателството на ЕС".

Влизането в Европейския банков съюз е императив и за движението, подобно на ГЕРБ и РБ. Платформата предвижда и стимулиране на потреблението на български стоки и подпомагане на фирмите, износителки на българска продукция.

По пенсионната реформа ДПС предлага пенсионната възраст да бъде обвързана задължително с продължителността на живота.

Реформаторите обещават.... реформи. Може да звучи невероятно, но Реформаторският блок, който тръгна да променя кардинално българската политика, не бе обявил програма на старта на предизборната кампания (5 септември). Миналата седмица обаче все пак програмата бе обявена в интернет и от нея стана ясно, че реформаторите обещават... реформи.

Блокът обеща "дълбоки реформи" на база на дясноцентристките принципи, както и операция "Чисти ръце". Ще бъдат реформирани правосъдието, сигурността, енергетиката, публичната администрация, също и образованието, здравеопазването, социалната сфера. Гражданите ще бъдат зарадвани с електронни услуги, бизнесът - с електронни обществени поръчки. До 2016 г. трябва да се подготви проект за промяна на конституцията и да се проведат избори за Велико народно събрание заедно с президентските. Точно същото предложение фигурира и в програмата на ГЕРБ. Съвпадат и вижданията на двете партии за влизане в Европейския енергиен съюз.