Интернет-гигантите Facebook, Google, Twitter и Yahoo се обединиха с AOL, eBay, LinkedIn, Mozilla и Zynga против предложен закон в Конгреса на САЩ, целящ да се бори с онлайн-пиратството, предаде WSJ.

В съвместно писмо, фирмите заявиха, че подкрепят "обявените цели на закона – осигуряването на допълнителни средства за борба с чуждестранни сайтове, посветени на нарушаване на авторските права".

"За нещастие, така написан, законът ще изложи изрядните фирми и технологични компании от САЩ на нови неизвестни пасиви и регулации, които ще налагат наблюдението на уебсайтове", се посочва в писмото им до комисиите на Сената и Камарата на представителите.

"Опасяваме се, че тези мерки представляват сериозна заплаха за иновативността и създаването на работни места в нашата индустрия, както и за кибер-сигурността на нашата страна".

Новите мерки срещу "нелегалните" сайтове, обвинени в нелегално разпространение на филми, телевизионни програми и музика получиха подкрепата на Холивуд, музикалната индустрия, Съюза за бизнес-софтуер, Националната асоциация на производителите, Търговската камара на САЩ.

Но защитниците на свободата на словото и дигиталните права ги критикуват, защото разрешават на американските правоприлагащи органи да затварят едностранно сайтове, включително в чужбина, без процес.

Интернет-компаниите заявиха, че не могат да подкрепят тези закони така, както са написани и настояват за по-целенасочени методи за борба с "незаконните" сайтове.