Признаването на независимостта на Южна Осетия и Абхазия понижи индекса РТС с още 4%. Акциите вече са толкова евтини, че е време в тях да се влагат средства от държавните фондове, смятат трейдъри, пише „Ведомости“ цитиран от БГНЕС.
Негативният фон бе създаден още преди започването на търговията след 2% спад на индексите в САЩ заради изострянето на ипотечната криза, заяви стратегът на „Дойче Банк“ Георгий Карташов.
Към момента на изказването на Дмитрий Медведев в 15.00 ч. московско /14.00 ч. българско/ време индексът РТС загуби 5%. Руските книжа панически се разпродаваха и в Москва, и в Лондон, констатира анализаторът на „Промсвязбанк“ Олег Шагов.
За един ден индексът ММВБ загуби 2,9% /1292,92 пункта/, РТС – 4,16% /1579,12 пункта/, това са нива от преди 2 години. Индексът ММВБ загуби по-малко заради укрепването на долара спрямо рублата с 15 копейки до 24,72 рубли за долар, отбелязва Карташов.
Присъствието на Централната банка не бе забелязано по време на валутната търговия, заяви началникът на управлението за търговия и продажби на паричния пазар на банка „Петрокоммерц“ Дмитрий Попков. Поевтиняването на рублата може да свидетелства за повишеното търсене на валута от страна на нерезиденти, изтеглящи средствата си от руски активи, смята той.
Все още има оптимисти на пазара. Анализаторите на „Credit Suisse“ потвърдиха, в излязлата вчера стратегия, прогнозата, че индексът РТС в края на годината ще бъде 2600 пункта, определяйки руските акции като изключително привлекателни за покупка. Стратегът на „Уралсиб“ Кристофър Уифър отбелязва, че основната тенденция на пазара сега е „страхът, а не макроикономическите показатели или доходите на компаниите“.
„Инвеститорите се страхуват, че по отношение на Русия ще бъдат въведени някакви икономически санкции или ще има търговска война с ЕС, което ще се отрази на икономиката. Едновременно с това те трябва да са много привлечени от днешните цени“, каза той.
Участниците на пазара се надяват, че равнището на цените ще привлече и държавата. На пазара съществуват очаквания, че в подкрепа на курса на акциите, преди всичко на държавните компании, ще бъдат налети държавни пари, отбелязва вицепрезидентът на CiG Роман Андреев.
През май 2007 г. по време на спада на фондовия пазар тогава още като президент Владимир Путин попита финансовия министър Алексей Кудрин, защо държавата не влага средства в руските акции. Кудрин заяви тогава, че това заплашва с ускоряване на инфлацията. Държавата подкрепя фондовия пазар, увеличавайки ликвидността на банковата система, но не става дума за интервенции, заяви за „Ведомости“ чиновник от икономическия блок на правителството.
Пазарът може да се възстанови през следващите дни, но общата нагласа остава негативна, вероятно, по-лошо е било само през 1998 г., отбелязва вицепрезидентът на департамента за търговски операции на „Дойче Банк“ Сергей Суверов.