С промяна в Наредбата за граничните контролно-пропускателни пунктове правителството отмени системата „единен фиш”, съобщава пресцентърът на Министерски съвет. Прилагането на интегрирания граничен контрол ще става чрез използването на Единна автоматизирана информационна система (ЕАИС), която ще се поддържа от Министерството на финансите чрез Агенция „Митници”.

Концепцията за т. нар. „единен електронен фиш” и свързания с него технологичен ред е разработена през 2004 г. и отразява тогавашното разбиране за граничния контрол като съвкупност от ясно разграничени процедури по отношение на всички лица и превозни средства, изпълнявани в строга последователност от органите на отделните служби от задължителния граничен контрол, обезпечаваща висока събираемост на държавните вземания, дължими при преминаване на границата, и ограничаване на корупционните практики.

Практиката по прилагането й показа, че задължителното преминаване на всички лица и МПС по установения технологичен ред не намалява, а увеличава почти двойно времето за граничен контрол. По тази причина през м. март т. г. правителството отмени задължението за използване на „единния фиш” за пътниците с леки автомобили и автобуси. Със сегашната промяна той отпада и за товарните автомобили.

С въвеждането на ЕАИС данните ще се пренасят не на материален носител, каквато е практиката в момента, а по изградена електронна мрежа между различните служби от задължителния граничен контрол.

Няма да има необходимост и от физическото преминаване на водача на превозното средство през всички гишета на тези служби, освен ако законодателството не предвижда извършване на съответния специализиран контрол. Тази промяна в технологичния ред за автоматизирана обработка на входящ и изходящ трафик на МПС облекчава и опростява преминаването през ГКПП-тата, повишава ефективността на граничния контрол и гарантира контрола за потвърждаване на извършените плащания на държавни такси.

Въвеждането на системата ще започне от ГКПП Калотина, Капитан Андреево и Лесово, където е най-натовареният трафик. Наред със заплащането на държавни такси и глоби по банков път, се предвижда и възможност за плащане по безкасов път.

На граничните контролно-пропускателни пунктове ще бъдат монтирани терминални устройства. Въвеждането на плащане с банкови карти ще елиминира възможността за грешки при броене на пари и измами с фалшиви банкноти.

Изменението на Наредбата е нова стъпка към постигането на целите на Европейския съюз в изграждане на електронни митници, посочват от Министерския съвет.